Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německo proti členství Gruzie a Ukrajiny v NATO

Vydáno 11.03.2008

Německo proti členství Gruzie a Ukrajiny v NATO
Německá kancléřka Angela Merkel naznačila, že je proti nabídce členství v Severoatlantické alianci pro země bývalého Sovětského svazu, Ukrajině a Gruzii. „Země by se neměla stát členem NATO jen proto, že si to její dočasné politické vedení přeje, ale proto, že členství podporuje významné procento populace,“ řekla Merkel s odkazem na Ukrajinu a Gruzii. „Země, které jsou samy zapleteny v regionálních konfliktech, se dle mého názoru nemohou stát členy NATO,“ dodala.

Očekává se, že Ukrajině a Gruzii bude na dubnovém summitu NATO potvrzen statut kandidáta na členství, ale jejich šance zabezpečit si formální pozvání se zdá vzdálená. Ukrajinští vůdci již požádali o připojení k Akčnímu plánu členství, ale domácí veřejné mínění je převážně proti. V Gruzii veřejnost vstup do NATO podporuje, ale Aliance se staví velice kriticky k nouzovému stavu, který gruzínský prezident vyhlásil v prosinci, aby mohl potlačit opoziční protesty.

Další překážkou ambicím postsovětských republik je odpor Ruska, které obvinilo Severoatlantickou alianci z pokusu obklíčit jej. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že NATO se snaží nahradit Organizaci spojených národů a varoval, že taková cesta zvyšuje nebezpečí konfliktu.

Čtěte také:
Rozšiřování NATO naráží na překážky
O přizvání Gruzie a Ukrajiny do MAP nerozhodnuto
Ukrajina chce do NATO navzdory domácím roztržkám

Zdroj: Hemscott (Velká Británie)

---

Státy si nemohou vybírat své úkoly v Afghánistánu, varuje šéf NATO
Země NATO si nemohou vybírat, jaké úkoly budou v Afghánistánu plnit, řekl ve skryté narážce na berlínské zdráhání vyslat své jednotky do konfliktních oblastí generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Německo odolává tlaku svých spojenců nasadit síly na nebezpečném jihu Afghánistánu, kde by mohly pomoci v boji s Talibanem. Německo má zhruba 3300 vojáků na mnohem stabilnějším severu.

„V Alianci, kde se každý musí spoléhat na druhého, nemůže být dělba práce, při níž jedna strana se stará o boj a další se specializuje na následky konfliktu,“ prohlásil Scheffer v Berlíně.

Kancléřka Angela Merkel přesto znovu odmítla výzvy k rozmístění německých sil na jihu a německý ministr obrany Franz Josef Jung dokonce prohlásil, že si nemyslí, že by Scheffer hovořil o Německu.

Čtěte také:
Německá kancléřka kritizuje debatu o ISAF
Berlín popřel, že plánuje posílení svých jednotek v Afghánistánu

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Síly ISAF čelí více střetům, ale na méně místech
Jednotky NATO v Afghánistánu (ISAF) se střetly s Talibanem v prvních dvou měsících roku 2008 častěji, než tomu bylo ve stejném období minulého roku. Boje se však odehrály na méně místech. V prvních dvou měsících roku 2008 došlo k 595 ozbrojeným střetům v osmdesáti osmi afghánských okresech. V tomtéž období minulého roku proběhlo 550 střetů ve 101 okresech.

Nárůst počtu střetů lze přičíst na vrub větší aktivitě jednotek, které vyhledávají afghánské rebely, řekl mluvčí ISAF. „Jsme aktivnější, než jsme byli minulý rok. Množství povstaleckých aktivit pokleslo díky tomu, že my jdeme ven za nimi, spíše než aby oni chodili za námi,“ prohlásil kapitán Mike Finney.

Ve stejné době oznámila OSN pokles bezpečnostních incidentů oproti minulému roku. OSN a ISAF totiž využívají jinou metodiku měření. „Takový pokles jsme ještě nikdy v Afghánistánu nezaznamenali,“ řekl zástupce zvláštního vyslance OSN v Afghánistánu Christopher Alexander. „To neznamená, že Afghánistán začne okamžitě mířit k míru, ale znamená to, že se pomocí usilovné práce může bezpečnostní situace zlepšit.“

Zdroj: The Gazette (Kanada) 

---

Holanďané zvýší roli civilistů v Afghánistánu
Holanďané věří, že většina koaličních jednotek, které pomáhají rekonstruovat Afghánistán, bude nahrazena policisty a jiným civilním personálem v příštích dvou letech. Holandský ministr obrany Elmert van Middelkoop učinil tuto předpověď po setkání se svým australským protějškem Joelem Fitzgibbonem a australským ministrem zahraničí Stephenem Smithem.

Holandsko-australské setkání předchází dubnovému summitu NATO v Bukurešti, kde by měla být dohodnuta komplexní civilní a vojenská strategie pro Afghánistán. Tato strategie by měla obsahovat daleko větší výcvikový komponent v příštích letech. „Podle komplexního rámce připravíme vlastní plán pro provincii Oruzgan,“ řekl Middelkoop. „Jsme přesvědčeni, že během dvou až dvou a půl let musí být možné, aby jádro našeho provinčního rekonstrukčního týmu přešlo ze složení čistě vojenského k většinovému zastoupení civilistů.“

Nizozemský ministr také vyjádřil nadšenou podporu žádosti Austrálie, aby mohla hrát větší roli při formulování strategie v Afghánistánu. Austrálie je velmi kritická vůči dlouhodobé strategii NATO v Afghánistánu a kritizovala také některé členy NATO kvůli tomu, že odmítly přesunout své jednotky na nebezpečný jih země.

Čtěte také:
Austrálie žádá NATO o další jednotky pro Afghánistán
NATO slibuje Austrálii přístup ke strategickým plánům

Zdroj: The Age (Austrálie)

---

NATO chystá vojenská cvičení v Kosovu
Síly Severoatlantické aliance v Kosovu oznámily sérii vojenských manévrů, které se tento týden v nově nezávislém státě uskuteční. Podle prohlášení KFOR budou v úterý a ve středu mechanizované jednotky cvičit na cestách kolem jezera Gazivode.

Manévry mají prý za cíl nacvičit schopnost rychlého nasazení jednotek kdekoli v Kosovu.

Zdroj: United Press International (USA)

 

 

 

 

tku natoaktual.cz