Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německo prodlužuje působení v misi NATO v Turecku

Vydáno 08.01.2015

Baterie střel Patriot rozmístěná u tureckého města Adana. | foto: NATO photos

Německo prodlužuje působení v misi NATO v Turecku

Účast německých jednotek v misi NATO v Turecku se o rok prodlouží. Kabinet kancléřky Merkel schválil plány na prodloužení německého zapojení do mise Active Fence. Rozhodnutí ještě musí být schváleno německým parlamentem. Němci by tak mohli v Turecku působit až do konce ledna 2016.

Od ledna 2013 jsou v Turecku dvě baterie německých vojáků obsluhujících rakety systému Patriot. Mají ochránit Turecko před možnými raketovými útoky ze Sýrie. Jsou nasazeny poblíž města Kahramanmaras, které leží asi 100 km od syrské hranice. Nasazení protiraketových systémů členských zemí NATO dlouhodobě kritizují Írán, Rusko a Čína, podle kterých rakety zvyšují napětí v regionu.

Turecký parlament schválil návrh zmocňující vládu k dalšímu vysílání jednotek do Afghánistánu. Během příštích dvou let tak bude v rámci nové mise NATO Resolute Support sloužit v zemi 900 tureckých vojáků.

Kam dál?
NATO vyzvalo Turecko, aby se připojilo k evropským sankcím vůči Rusku (2.12. 2014)
Kurdští bojovníci postupují v boji proti IS v syrském Kobani (6.1. 2014)

Zdroj: Press TV (Írán), Hurriyet Daily News (Turecko)

---

Pákistánské vojenské procesy vytvářejí „paralelní soudní systém“

S úmyslem řešit problémy s povstalci povolili pákistánští zákonodárci soudit podezřelé z terorismu u vojenských soudů. Po prosincovém útoku islámských ozbrojenců na školu v Péšávaru, kde bylo zabito 150 lidí, vláda zrušila také moratorium na trest smrti pro odsouzené v případech souvisejících s terorismem. Zákon, který zatím nebyl podepsán prezidentem, má působit s okamžitou platností po dobu dvou let.

Změna ústavy, umožňující zřízení vojenských soudů pro urychlený proces s podezřelými, dává důvody k obavám. Podle pákistánského experta a profesora práv ve Washingtonu D. C. Warise Husaina nová legislativa neřeší důvody, kvůli kterým došlo k rozšíření terorismu, a vytváří skupinu občanů, kteří nemají nárok na svá ústavní práva. Podobná tvrdá opatření byla v historii Pákistánu opakovaně zneužita k ospravedlnění vojenských převratů.

Husain doporučuje revizi zákona o boji proti terorismu a zjednodušit stíhání podezřelých u stávajících protiteroristických soudů. Aby bylo teroristickým skupinám zamezeno v zastrašování lidí, navrhuje Husain zavedení ochrany pro svědky a soudce.

Kam dál?
Afghánci útočí na pákistánský Tálibán (23.12. 2014)
Pákistán opět povolil trest smrti za zločiny spojené s terorismem (18.12. 2014)
Masakr dětí při útoku na školu v Pákistánu (17.12. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Francouzská policie hledá vrahy karikaturistů z týdeníku Charlie Hebdo

Při útoku na redakci listu Charlie Hebdo bylo zastřeleno osm novinářů, dva policejní důstojníci, pracovník údržby a návštěvník. Prokurátor Francois Molins řekl, že dalších 11 lidí bylo zraněno, čtyři z nich těžce. Francouzský premiér Manuel Valls uvedl, že došlo k „několika zatčením.“ Soudní zdroj potvrdil, že při stíhání dvou bratrů podezřelých ze spáchání útoku bylo zadrženo sedm lidí, které policie vyslýchá.

Policie vydala zatykač na 32letého Cherifa Kouachi, známého džihádistu, odsouzeného v roce 2008 za členství ve skupině posílající bojovníky do Iráku, a jeho 34letého bratra Saida. Mladší z bratrů byl pro svůj záznam o vysílání džihádistů znám i francouzským tajným službám. Třetí muž, 18letý Mourad Hamyd, se sám přihlásil na policejní stanici.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg důrazně odsoudil teroristický útok na kancelář satirického časopisu v Paříži, jako „barbarský čin a odporný útok na svobodu tisku.“

Zdroj: France 24 (Francie), Global Times (Čína)

---

Rusko cizincům povolilo sloužit v armádě

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal nařízení umožňující cizincům sloužit v ruské armádě. Rozhodnutí, kterým se mění nařízení o vojenské službě, „stanovuje postup pro cizí státní příslušníky sloužící na základě smlouvy v ruských ozbrojených silách.“ Zahraniční příslušníci se mohou účastnit operací při vyhlášení stanného práva a ozbrojených konfliktů v souladu s mezinárodním právem, mezinárodními úmluvami a ruskou legislativou.

S příchodem nového nařízení budou moci rusky mluvící cizinci sloužit v ozbrojených složkách nejméně po dobu pěti let. Jako důsledek tohoto kroku je očekáván nárůst rekrutů z bývalých sovětských republik hlásících se do zahraničních operací ruské armády. Rozhodnutí by mohlo také usnadnit zvýšení vojenské přítomnosti ve střední Asii.

Kam dál?
NATO je naší hlavní hrozbou, stojí v nové ruské vojenské doktríně (29.12. 2014)

Zdroj: The Defense News (USA)

---

Při dalším stahování Američanů z Evropy bude uzavřena základna RAF Mildenhall

V rámci rozsáhlé reorganizace amerických sil na evropském kontinentu bude spolu s 14 zařízeními uzavřena i významná základna amerických vzdušných sil ve Spojeném království RAF Mildenhall. Speciální jednotky vzdušných sil, tankery a 3 200 vojáků se přesune na jiné základny, například do Německa. Další základny RAF Alconbury a Molesworth budou také uzavřeny, jejich členové a vybavení se přesune na RAF Croughton.

Do roku 2020 plánuje Pentagon umístit dvě perutě stíhaček F-35 na základně RAF Lakenheath, které zajistí stálou přítomnost amerického letectva v zemi. Realizace přesunů potrvá roky a v jejich důsledku dojde ke snížení celkového počtu amerických vojáků v Evropě, počet jednotek v Německu a Itálii se nicméně zvedne. Cílem slučování základen je snižování nákladů Pentagonu, předpokládaná úspora činí až 500 milionů dolarů ročně.

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

voj; natoaktual.cz