Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německo: NATO musí jednat o íránské hrozbě

Vydáno 20.03.2007

Německo: NATO musí jednat o íránské hrozbě
Severoatlantická aliance musí prodiskutovat, jestli Írán představuje dostatečně velkou hrozbu pro Evropu na to, aby oprávnila Spojené státy k rozmístění protiraketového štítu ve střední Evropě, řekl mluvčí německé vlády Ulrich Wilhelm. Dříve Německo volalo po debatě o protiraketovém systému v rámci Aliance, nyní ale svůj požadavek posunulo do roviny otázek, zda vůbec existují nějaké nové hrozby ospravedlňující výstavbu tohoto projektu.

Wilhelm podotknul, že vždy bylo pro NATO plně legitimní pravidelně hodnotit své obranné schopnosti tváří v tvář novým výzvám a hrozbám. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier varoval Washington před pokusy dělit Evropu na „novou“ a „starou“, co se týče jejích postojů k americkému plánu. Steinmeier vycestuje do Spojených států, kde bude jednat s americkou ministryní zahraničí Condoleezou Riceovou o záležitostech Středního východu a íránského jaderného programu.

Proti výstavbě protiraketovému systému ve střední Evropě se ostře ohradilo také Rusko, které tento plán vidí jako zásah do své bývalé sféry vlivu a pokus o navrácení postudenoválečné rovnováhy sil. 

Čtěte také:
Merkelová přiostřila svou pozici ohledně raket
V NATO sílí debata o protiraketové obraně
SPECIÁL: Vše o radarové základně v ČR

Zdroj: AlertNet/Reuters (Velká Británie)

---

Scheffer obhajuje protiraketový systém USA
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer odsoudil „falešné argumenty“ ruské a německé levice, že americký protiraketový obranný systém by vyprovokoval nové závody ve zbrojení a že by byl zaměřen na ruské vojenské vybavení – stále čítající tisíce jaderných hlavic. „Nikdo mě nepřesvědčí, že toto je myšleno k zastrašení Ruska,“ řekl s tím, že by se měly používat opravdové argumenty, ne falešné.

Vladimir Putin, prezident Ruské federace, je silně proti rozmístění částí protiraketového systému v Polsku a České republice. Ruské zájmy byly vyslyšeny představiteli německých sociálních demokratů (SPD). Naproti tomu Scheffer prohlásil, že mezi NATO a Ruskem již o této problematice proběhla dvě setkání a další se chystá na nejbližší týdny. „Rusové pro nás nejsou hrozbou, ale partnery.“ Scheffer připomněl, že na summitu NATO v Rize se Aliance dohodla na vyvinutí vlastního protiraketového obranného systému, protože státy na jihu Evropy by potřebovaly ochranu.

Scheffer dále prohlásil, že je přesvědčen o riziku ohrožení ze strany Íránu a že pokud si toto nebezpečí uvědomíme, chce vytvořit systém, ve kterém by bylo NATO plně zapojeno. Aliance je totiž „plně kvalifikovaná a ve hře“.

„V této době Spojené státy, náš spojenec, začaly rozhovory s Polskem a Českou republikou. Myslím, že Aliance by do nich neměla zasahovat. Nevidím NATO v roli arbitra, který říká určitým spojencům: neměli byste to dělat.“ Podle něj plány na užívání systému Patriot a pozorovacího systému Aegis umístěného na lodích k ochraně jižních zemí NATO, jako je Řecko, Turecko a Itálie, před raketami krátkého doletu již byly vojenskými plánovači propojeny. „Umím si představit situaci, ve které by byl systém NATO spojen s americkým.“

Čtěte také:
Scheffer varuje před roztržkou kvůli raketám
Scheffer věří v dohodu o protiraketové obraně
SPECIÁL: Vše o radarové základně v ČR

Zdroj: Telegraph (Velká Británie)

---

Ázerbájdžán souhlasí s alianční základnou
Zvláštní vyslanec NATO v jižním Kavkaze Robert Simmons prohlásil, že Aliance by chtěla využívat vojenskou základnu v Ázerbájdžánu k podpoře své mírové operace v Afghánistánu. Tomuto požadavku vláda v Baku vyhověla poskytnutím letiště. Navzdory Simmonsovu ujištění, že jeho návštěva nemá nic společného s možnou americkou vojenskou akcí proti Íránu, některá média v Baku spekulovala, že usiloval o získání ázerbájdžánského povolení k užívání základny pro nálet na Írán.

Ázerbájdžán neusiloval o přistoupení k euroatlantické alianci, nicméně představitelé NATO se ho pokoušejí přimět k účasti na svých vojenských operacích.

Čtěte také:
Ázerbájdžán: Na vstup do NATO nejsme připraveni
 
Zdroj: Press TV (Írán)

---

NATO a Bosna: Podpis dohody o spolupráci
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer a bosenský ministr bezpečnosti Tarik Sadovič podepsali bezpečnostní smlouvu o sdílení utajovaných informací. Bosna a Hercegovina podepsala dohodu, která udává směrnice o způsobu výměny utajovaných informací mezi zeměmi, které se chtějí zapojit do spolupráce s NATO, téměř čtyři měsíce poté, co ji Aliance pozvala do svého programu Partnerství pro mír (PfP). Od té doby je to poprvé, co zemi Scheffer navštívil. Dohoda je standardní procedurou, kterou musí projít země, které do programu PfP vstoupily.

Podle Scheffera je pro Bosnu pozvánka do tohoto programu významným odrazem k budoucímu možnému členství v Alianci. Předtím však Bosna musí splnit určité podmínky jako jsou policejní a ústavní reforma. Na cestě ke členství v Alianci jí NATO bude plně podporovat a pomáhat. Bosna také musí zlepšit svou spolupráci s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu.

Čtěte také:
Bosna uzavřela dohodu s NATO
Síly NATO v Bosně mají nového velitele

Zdroj: B 92 (Srbsko), NATO

---

Spiegel: NATO nespokojeno s velitelem ISAF
Německá vláda a Severoatlantická rada kritizovali amerického generála Dana McNeilla za příliš nezávislé jednání a unáhlená slova. McNeill převzal velení 36 000 vojáků sil NATO v Afghánistánu v únoru tohoto roku.

Minulý týden McNeill spustil operaci Achilles, ofenzívu proti povstalcům v jižním Afghánistánu, aniž by o tom informoval centrálu NATO v Bruselu a alianční síly. Generální tajemník NATO Scheffer a někteří velvyslanci ho kritizují za to, že tuto operaci označil jako „jarní ofenzívu“, zatímco původně byla zamýšlena pouze k ochraně vodní nádrže. Němečtí představitelé byli obzvláště podrážděni zprávou, že McNeill je skeptický co se týče koordinace civilní a vojenské rekonstrukce Afghánistánu. Tento postup se Německo, stejně jako další spojenci, chystalo podpořit. Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál John Craddock vyjádřil politování nad McNeillovými slovy.

Čtěte také:
Afghánskou misi povede americký generál

Zdroj: Der Spiegel (Německo), N-TV (Německo)

epl natoaktual.cz