natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Německo má svůj první letoun A400M

  19. prosince 2014  16:55

  Nový vojenský transportní letoun Airbus A400M. | foto: Petr Zlatohláveknatoaktual.cz

  Německo má svůj první letoun A400M

  Německo přebralo svůj první taktický transportní letoun A400M, čímž se stalo jednou ze čtyř zemí, které tímto typem letounu disponují. Bundeswehr převzal letoun přímo z výrobní linky ve španělské Seville. První let letadla s výrobním číslem MSN18 provedl výrobce již v polovině října.

  Německý stroj byl dodán jako poslední z devíti kusů letadel A400M Atlas, přičemž Francie si objednala šest kusů a Německo, Turecko a Velká Británie po jednom. Tento typ má podle plánu v Luftwaffe postupně nahradit letouny C160 Transall, kterých má Německo celkem 53 kusů.

  Zdroj: Flight Global (USA)

  ---

  Italské Typhoony budou od ledna střežit Pobaltí

  Tváří v tvář agresivitě ruských vojenských letadel zvýšilo NATO počty svých leteckých hlídek nad pobaltskými státy. Italské vzdušné síly v lednu převezmou místo vedoucího státu v rozšířené misi Baltic Air Patrol, jejímž prostřednictvím Severoatlantická aliance poskytuje ochranu vzdušného prostoru Estonsku, Lotyšsku a Litvě již 10 let. Stíhačky Eurofighter Typhoon jsou společným projektem Itálie, Německa, Velké Británie a Španělska a v současnosti představují nejmodernější provozovaná bojová letadla v Evropě.

  Italské letouny budou operovat ze základny Siauliai v Litvě, kam svá čtyři bojová letadla MiG-29 vyšle i Polsko. Španělsko vysílá své čtyři Typhoony do estonského Amari. Tyto státy vystřídají aktuální rotaci kanadských F-18 Hornet, holandských F-16 a Německých Typhoonů.

  Kam dál?
  Ruská stíhačka těsně minula stíhačku NATO nad Norskem (3.12. 2014)

  Zdroj: International Business Times (USA)

  ---

  Ukrajinský prezident vyzývá parlament k přijetí zákona o vstupu do NATO

  Speciál

  Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval poslance k přijetí návrhu zákona, který by umožnil členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci. Porošenko předložil ve čtvrtek parlamentu návrh zákona s tím, že přijetí dokumentu je „naléhavé.“ Chtěl, aby parlament zařadil projednávání návrhu zákona do programu mimořádného zasedání.

  Porošenko označil neutrální statut Ukrajiny, přijatý zákonem v roce 2010, jako „neefektivní pro ochranu země před zahraniční agresí a tlakem.“ Zákon stanovuje, že Ukrajina nemá být závislá na jiných zemích, mezinárodních organizacích a nemá se připojovat k vojensko-politickým svazkům. Podle Porošenka by nové mezinárodně zprostředkované mírové rozhovory mohly proběhnout mezi představiteli Kyjeva, Moskvy a proruských sil na východní Ukrajině během pár dní.

  Kam dál?
  Bývalý SACEUR naléhá na větší pomoc Ukrajině (15.12. 2014)

  Zdroj: Press TV (Írán)

  ---

  Kurdové prolomili obležení hory Sindžár a osvobodili jezídy

  Kurdské síly oznámily, že prolomily obležení hory Sindžár a většinu přilehlého území mají pod kontrolou. Operace je považována za „nejúspěšnější“ útok proti Islámskému státu (IS). Desítky leteckých úderů USA podpořily útok, který ukončil měsíce trvající obležení náboženské menšiny jezídů.

  Kurdské síly, pokračující hluboko do území kontrolovaného IS, osvobodily stovky lidí. Podle šéfa národní bezpečnostní rady irácké kurdské oblasti Masúda Barzáního bylo při útoku zabito 100 bojovníků IS. Barzání dodal, že 8 000 kurdských pešmergů dobylo území o rozloze 700 čtverečních kilometrů za dva dny.

  Kam dál?
  Německo se chystá cvičit Kurdy v Iráku (18.12. 2014)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Za poslední den zahynulo osm afghánských vojáků

  Nejméně sedm vojáků Afghánské národní armády (ANA) bylo zabito při poslední vlně násilí napříč Afghánistánem. Ministerstvo obrany potvrdilo, že vojáci zemřeli následkem výbuchu improvizovaného výbušného zařízení, neupřesnilo však místo událostí. Protivládní ozbrojené síly dosud tyto události nekomentovaly.

  Akce povstalců pod vedením Tálibánu byly od začátku letní ofenzívy na denním pořádku. Povstalecké skupiny často používají improvizovaná výbušná zařízení pro útoky na afghánské a koaliční vojáky. Podle představitelů bezpečnostních složek umírají následkem výbuchu takových zařízení průměrně čtyři členové bezpečnostních složek za den.

  Kam dál?
  Německo radí opatrnost při stahování vojáků z Afghánistánu (15.12. 2014)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

   

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media