natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Německo bude zásobovat spojence v Libyi

  28. června 2011  17:56
  Německo bude zásobovat spojence v Libyi
  Německo se rozhodlo zásobovat alianční misi v Libyi bombovými součástmi a dalším vojenským vybavením, nejspíše raketami a vyspělými naváděcími systémy. Německo se však stále nezúčastní jakýchkoliv vojenských akcí v severní Africe.

  Mluvčí ministerstva obrany uvedl, že NATO si o zásoby přímo zažádalo. "Na německé straně panovala celkově ochota zásoby poskytnout," informoval dále mluvčí.

  Jedná se o jistý obrat v německé politice, neboť Berlín byl dříve odpůrcem leteckých útoků v Libyi. Německo dokonce nepodpořilo rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která se situací zabývala. Němci doufají, že jejich krok tak bude brán jako gesto, které prolomí jejich izolaci.

  Čtěte také:
  Německo uznalo libyjskou Národní radu za legitimní

  Zdroj: Reuters(USA)

  ---

  Byl vydán mezinárodní zatykač na Kaddáfího
  Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, jeho syna a švagra za zločiny proti lidskosti. Všichni tři mají být podle tribunálu vinni tím, že nařídili zastřelení a uvěznění stovek libyjských civilistů při nepokojích v únoru. Krok trestního tribunálu vítají libyjští povstalci, ale i Západ v čele s USA.

  Zatykače však bude těžké vymáhat. Kaddáfího současný pobyt je známý pouze jeho nejužšímu kruhu, NATO se rozhodlo do země nevysílat pozemní vojsko a povstalci zatím nejsou schopni Tripolis obsadit. Podle expertů má však krok ICC především symbolický význam, libyjský vůdce se díky rozhodnutí tribunálu dostal ještě do větší izolace.

  Na druhou stranu to však znamená, že Kaddáfí bude raději pokračovat v boji, než aby se vzdal moci či hledal útočiště v zahraničí. Zároveň se snížila možnost případného diplomatického vyřešení konfliktu, neboť Kaddáfí by ho jistě podmínil ochranou před rozsudkem. Kaddáfí by teoreticky mohl uprchnout do jednoho z afrických států, který těžil z jeho bývalé podpory.

  Čtěte také:
  Mezinárodní tribunál chce obžalovat Kaddáfího

  Zdroj: Los Angeles Times (USA)

  ---

  Číně se nelíbí vojenské řešení libyjského konfliktu
  Čína nesouhlasí s vojenskou operací v Libyi, neboť upřednostňuje politická jednání a mírové řešení konfliktu, uvedl po schůzce s britským premiérem Davidem Cameronem čínský premiér Wen Jiabao. Dále sdělil, že Čína podporuje rezoluci OSN, ale NATO by se jí mělo pevně držet.

  "Zahraniční vojáci mohou vyhrát válku, ale těžko mohou vyhrát mír. Je třeba se poučit z těžkých misí na středním východě a v Afghánistánu," prohlásil Wen. Čínský premiér zároveň vyjádřil podporu sesazení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

  Čtěte také:
  Čína má námitky proti akcím NATO v Libyi

  Zdroj: PressTV (Írán)

  ---

  Pákistánský Taliban hrozí Západu
  Pákistánská odnož Talibanu (TTP) hrozí novými teroristickými útoky ve Spojených státech i v Evropě, které mají za cíl pomstít smrt Usámy bin Ládina. "Již brzy uvidíte útoky proti Americe i členským státům NATO," varoval jeden z velitelů Talibanu Waliur Rehman. Jako primární cíle útoků v Evropě označil Velkou Británii a Francii.

  TTP je obviňována ze zabíjení v Pákistánu, ale i ze zmařeného bombového pokusu v New Yorku z loňského jara. Věří se, že samotný Rehman je odpovědný za mnoho přeshraničních útoků proti aliančním jednotkám v Afghánistánu. Na jeho hlavu je proto vypsána odměna ve výši pěti milionů dolarů.

  Rehman podobnou výhružku zveřejnil již minulý měsíc krátce po smrti bin Ládina. Uvedl v ní, že existuje společný cíl, program a mise, přičemž společnými nepřáteli jsou NATO, Židé a křesťané.

  Zdroj: International Business Times (USA)  

  ---

  Černá Hora je blíže členství v NATO
  Severoatlantická aliance schválila první pravidelnou zprávu o implementaci černohorského národního programu Aliančního akčního plánu členství. "Jedná se o velký krok vpřed členství v NATO," uvedl ministr zahraničí Černé Hory Milan Roćen.

  Aliance velmi chválila pokrok, kterého Černá Hora dosáhla v plnění národního programu i v provádění potřebných reforem. Roćen zároveň oznámil návštěvu generálního tajemníka NATO Anders Fogh Rasmussena do Černé Hory tuto středu. Označil ji jako gesto silné podpory pro Černou Horu i celý region jako takový.

  Zdroj: Balkans.com Business News (Srbsko)

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media