natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Němci se snaží urychlit přesídlení svých afghánských spolupracovníků

  10. června 2021  17:51
  Německá vláda je pod silným tlakem.  

  Německý parlament. | foto: Wikimedia / Cezary Piwowarski

  Zástupci z řad armády, politiky, diplomacie i neziskového sektoru ji totiž společně vyzvali, aby urychlila proces přesídlení stovek Afghánců, kteří pomáhali německým vojákům během jejich nasazení v Afghánistánu a nyní se bojí o život.

  „Zatímco vojáci se připravují na návrat už dlouho, navíc za zvýšených bezpečnostních opatření, obavy Afghánců, kteří pro naši armádu pracovali, neustále rostou,“ píše se v prominentními Afghánci podporovaném prohlášení připraveném čtveřicí lidí v čele s ředitelem berlínského think-tanku Afghanistan Analysts Network Thomasem Ruttigem.

  Odhaduje se, že podle pravidel současného přesidlovacího programu může dojít k přesídlení asi 520 Afghánců (a jejich rodin), kteří v současné době pracují nebo v posledních dvou letech pracovali pro německou armádu. Kritici tohoto programu ovšem tvrdí, že časový rámec pro způsobilost k přesídlení musí být větší než pouhé dva roky. Terčem kritiky jsou také povinnost Afghánců dokládat, že jim bylo ze strany Tálibánu vyhrožováno a jsou tedy v nebezpečí, nebo naléhání německých úřadů na Afghánce, aby si přepravu ze země zajistili sami.

  Podle německé vlády je ovšem důležité, aby co nejvíce z těchto lidí v Afghánistánu zůstalo a pomohlo zde s obnovou země, kterou bude Německo nadále podporovat. Mluvčí vlády dodal, že vláda „bere obavy afghánských zaměstnanců vážně“, že se snaží žádosti vyřídit „co nejrychleji a nejpružněji“ a že v případě ohrožení „bude umožněno jejich rychlé přijetí“. Tálibán pak Afghánce, kteří se zahraničními vojáky spolupracovali, vyzval, aby v zemi zůstali. Pokud nebudou ve spolupráci pokračovat, nebezpečí jim prý nehrozí.

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media