Zástupci z řad armády, politiky, diplomacie i neziskového sektoru ji totiž společně vyzvali, aby urychlila proces přesídlení stovek Afghánců, kteří pomáhali německým vojákům během jejich nasazení v Afghánistánu a nyní se bojí o život.
„Zatímco vojáci se připravují na návrat už dlouho, navíc za zvýšených bezpečnostních opatření, obavy Afghánců, kteří pro naši armádu pracovali, neustále rostou,“ píše se v prominentními Afghánci podporovaném prohlášení připraveném čtveřicí lidí v čele s ředitelem berlínského think-tanku Afghanistan Analysts Network Thomasem Ruttigem.
Odhaduje se, že podle pravidel současného přesidlovacího programu může dojít k přesídlení asi 520 Afghánců (a jejich rodin), kteří v současné době pracují nebo v posledních dvou letech pracovali pro německou armádu. Kritici tohoto programu ovšem tvrdí, že časový rámec pro způsobilost k přesídlení musí být větší než pouhé dva roky. Terčem kritiky jsou také povinnost Afghánců dokládat, že jim bylo ze strany Tálibánu vyhrožováno a jsou tedy v nebezpečí, nebo naléhání německých úřadů na Afghánce, aby si přepravu ze země zajistili sami.
Podle německé vlády je ovšem důležité, aby co nejvíce z těchto lidí v Afghánistánu zůstalo a pomohlo zde s obnovou země, kterou bude Německo nadále podporovat. Mluvčí vlády dodal, že vláda „bere obavy afghánských zaměstnanců vážně“, že se snaží žádosti vyřídit „co nejrychleji a nejpružněji“ a že v případě ohrožení „bude umožněno jejich rychlé přijetí“. Tálibán pak Afghánce, kteří se zahraničními vojáky spolupracovali, vyzval, aby v zemi zůstali. Pokud nebudou ve spolupráci pokračovat, nebezpečí jim prý nehrozí.
Zdroj: The Guardian (Velká Británie)