natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Německé ministerstvo obrany povede poprvé žena

    17. prosince 2013  23:58

    Nová ministryně obrany Německa Ursula von der Leyen. | foto: Ministerstvo obrany Německa

    Německé ministerstvo obrany povede poprvé žena

    V Německu se téměř tři měsíce po volbách podařilo sestavit velkou vládní koalici, v níž křeslo ministryně obrany převezme bývalá ministryně pro rodinu a práci Ursula von der Leyen. Na Von der Leyen čeká v úřadu především agenda spojena s modernizací německé armády, v níž od roku 2011, kdy byla v Německu zrušena branná povinnost, dochází k transformaci. Von der Leyen bude také ze své pozice dohlížet na stahování německých vojáků z Afghánistánu. 
     
    „Vždycky se zajímala o mezinárodní dění. Je to náročná, ale vzrušující práce, a já věřím, že si s ní poradí výtečně,“ neskrývala důvěru ve svou spolustranickou kolegyni staronová kancléřka země Angela Merkel. Dosavadní ministr obrany Thomas de Maiziere se vrátí do svého původního úřadu, na ministerstvo vnitra, kde bude opět zastávat křeslo ministra.

    Zdroj: The Independent (Velká Británie)

    ---

    Ruské rakety v Evropě vyvolávají kritické reakce

    USA se připojily k sousedním státům Ruska, především pobaltským zemím a Polsku, které vyjádřily obavy poté, co se zjistilo, že Rusko rozmístilo své rakety Iskander blíže k hranicím EU do své Západní vojenské oblasti v Kaliningradu. Rakety, kromě toho, že můžou sloužit jako nosiče pro jadernou hlavici, mají dolet 500 kilometrů, díky čemuž jsou schopné zasáhnout součásti nového protiraketového štítu NATO. „Vyzvaly jsme Rusko, ať nedestabilizují region. Toto je nicméně záležitostí NATO, takže můžeme očekávat další konzultace a akci ze strany Aliance a EU,“ komentovala situaci mluvčí Pentagonu Marie Harf.

    Podle nejmenovaného představitele ruského ministerstva obrany rozmístění raket neporušuje žádné mezinárodní dohody nebo smlouvy, a tak by nemělo být cílem kritiky ze strany Západu. Již v roce 2011 Rusko varovalo, že umístí své balistické rakety blíže k EU jako reakci na alianční program raketové obrany, který je podle Ruska namířen i proti němu. Rusko se totiž obává, že by se satelity navádějící rakety mohly stát ofenzivním prvkem systému. 

    Americká konzultantská společnost Stratfor dříve uvedla, že rakety Iskander byly původně umístěny na Sibiři a na severním Kavkaze, přičemž jejich modernizovaná verze, rakety Iskander M, je jedním z nejcennějších ruských vojenských exportních artiklů. Podle Alexandra Konovalova z moskevského Institutu strategických analýz by jejich přesun do Kaliningradu mohl vystavit Rusko nebezpečí v daleko nestabilnějších oblastech na jihu a východě země.

    Kam dál?
    Názor ze zahraničí: Why is China entering a nuclear security pact with Ukraine? (15.12. 2013)
    Rusko rozmístilo rakety u hranic s NATO (17.12. 2013)
    Raketová obrana stále zůstává hlavním problémem vztahů NATO-Rusko (2.12. 2013)
     
    Zdroj: AFP (Francie) 

    ---

    Ukrajina bude chráněna čínským jaderným deštníkem

    Ukrajinský prezident Viktor Janukovič podepsal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem dvoustranné strategické partnerství mezi oběma zeměmi, které Ukrajině mimo jiné zajistí, že bude chráněna čínským jaderným deštníkem. „Čína bezpodmínečně přislibuje, že nepoužije jaderné zbraně proti Ukrajině a zajistí Ukrajině bezpečnostní garance v případě, že dojde k invazi Ukrajiny doprovázené hrozbou jadernými zbraněmi,“ stojí mimo jiné v nové ukrajinsko-čínské smlouvě. Paradoxně zemí, která by údajně nejpravděpodobněji mohla hrozit Ukrajině napadením jadernými zbraněmi, je Rusko, s kterým má Čína nicméně také uzavřené strategické partnerství.
     
    Ukrajina se také zavázala uznat Čínskou lidovou republiku jako jediného legálního a Tchaj-wan naopak za nelegitimního reprezentanta Číňanů. Obě země se také dohodly, že nedovolí na svém území vytvoření separatistických organizací, které by ohrožovaly jejich právo na suverenitu a územní integritu. To by mohlo Ukrajinu například zavazovat k nutnosti potlačit veškeré proti-čínské skupiny na svém území.
     
    Kam dál?
    Nepleťte se do vnitřních záležitostí Ukrajiny, vzkazuje Rusko Alianci (5.12. 2013)
     
    Zdroj: Washington Times (USA)

    ---

    Japonsko dá kvůli Číně víc peněz na obranu

    Výdaje na bezpečnost se v Japonsku v následujících pěti letech zvýší o pět procent, přičemž obranný rozpočet na roky 2014-2019 počítá i s nákupem bezpilotních průzkumných letounů či nových protiraketových systémů. Tyto plány jsou součástí nově schválené japonské národní bezpečnostní strategie, která mimo jiné přenáší obranné priority Japonska ze severu do oblasti Východočínského moře, kde se v poslední době zintenzivnila expanzivní aktivita Číny. Plány, které počítají s vojenským rozpočtem téměř 174 miliard eur, tak odráží snahy vlády Šinze Abého hrát proaktivnější roli v obraně teritoriálních zájmů Japonska i větší úlohu na mezinárodním poli.
     
    Podle sousedních zemí je však nová strategie v rozporu s japonskou ústavou, jež definuje pacifistický charakter země. V uplynulých letech přitom v regionu došlo ke zhoršení vztahů především mezi Čínou a Japonskem, kdy si obě země nárokují ostrovy právě ve Východočínském moři. Vody kolem nich jsou údajně velice bohaté jak na ryby, tak na přírodní zdroje, včetně ropy a zemního plynu.
     
    Kam dál?
    Japonsko chce rozšířit pravomoci své armády (17.9. 2013)
    Čína vyzvala USA, aby nepodporovaly Japonsko v teritoriálních sporech (13.9. 2013)
     
    Zdroj: SME (Slovensko)

    ---

    Británie potvrdila odchod všech vojáků z Afghánistánu do konce roku 2014

    Premiér Velké Británie David Cameron při své oficiální předvánoční návštěvě britských vojáků v Afghánistánu zdůraznil, že Británie dodrží plánovaný harmonogram a všechny své jednotky ze země stáhne do konce roku 2014. Cameron také podtrhl nezbytnost podpisu dvoustranné bezpečnostní dohody mezi Afghánistánem a USA, díky které by mohla pokračovat tréninková mise spojenců v zemi i podpora Afghánistánu v boji proti terorismu. Té by se po roce 2014 mělo účastnit až 14 tisíc vojáků, z toho osm tisíc z USA a šest tisíc z dalších spojeneckých zemí.
     
    Velká Británie plánuje po roce 2014 v Afghánistánu ponechat poradce na afghánském ministerstvu obrany a cvičitele na národní důstojnické akademii v Kábulu. Pokud Afghánistán nedosáhne dohody na paktu s USA, tyto plány by mohly být nicméně ohroženy. „Je to zcela jasně v zájmu Afghánistánu, stejně tak i v zájmu Ameriky a NATO. Věřím, že po pár jednáních bude moct být dohoda podepsána,“ vyjádřil naději Cameron, podle kterého by mělo k podpisu dojít co nejdříve.
     
    Kam dál?
    NATO čeká na podpis dohody Afghánistánu s USA (4.12. 2013)
    Role NATO v Afghánistánu po roce 2014 ještě není vyřešena (28.11. 2013)
     
    Zdroj: Firstpost (Indie) 

    dun; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media