Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německá politika vůči Rusku je v důsledku ruské invaze na Ukrajinu v troskách

Vydáno 24.02.2022
Německá zahraniční politika vůči Rusku historicky stála spíše na principu tzv. „speciální vztahu“ v oblasti diplomacie a ekonomické spolupráce než na konfrontaci.  

Německý parlament. | foto: Wikimedia / Cezary Piwowarski

Tato politika se ruskou invazí na Ukrajinu otřásá v základech.

„Situace je vážná. Mír v Evropě je založen na neměnitelných hranicích. Musíme se vrátit k principům respektování státní suverenity a že se hranice nebudou překreslovat,“ reagoval na ruskou invazi na Ukrajinu německý kancléř Olaf Scholz. „Svět nezapomene tento den hanby. Německo je šokováno, ale není bezmocné,“ řekla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock při oznamování „masivních“ sankcí proti Rusku.

Ruskou invazí padají také tzv. Minské protokoly, jež měly sloužit jako platforma pro vyjednání míru mezi Ukrajinou a proruskými separatisty a jejichž iniciátorem bylo po boku Francie Německo.

Představa získání vlivu na ruskou zahraniční politiku prostřednictvím „speciálního pouta“ v oblasti ekonomiky, jež dlouhodobě zastávala zejména bývalá německá kancléřka Angela Merkel, se ruskou agresí vůči Ukrajině rozplývá. Německo již v reakci na uznání donbaských separatistických republik Ruskem pozastavilo schvalovací proces, jenž by zprovoznil plynovod Nord Stream 2.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

jan; natoaktual.cz