natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO zůstává vstřícné vůči členství Ukrajiny

  6. října 2006  23:59

  NATO zůstává vstřícné vůči členství Ukrajiny
  Aliance i nadále podporuje ambice Ukrajiny dosáhnout řádného členství. Řekl to generální tajemník organizace Jaap de Hoop Scheffer během pátého kola neformálních konzultací aliance s tímto východoevropským státem, které se odehrály v Portugalsku. Kontakty s Ukrajinou jsou prý pro NATO stále jedním z klíčových témat.

  Ukrajina by ráda dostala oficiální pozvánku ke vstupu do paktu roku 2008. Premiér Viktor Janukovyč ale již dříve varoval, že rychlému vstupu Ukrajiny do aliance brání nepřízeň veřejného mínění a mělo by o něm rozhodnout referendum.

  Zdroj: People's Daily (Čína)

  ---

  Činitelé NATO kritizují Pákistán
  Někteří vysoce postavení vojenští činitelé NATO v Afghánistánu žádají své národní vlády, aby zabránily Pákistánu podporovat Taliban. Konkrétně se jedná o velitele z USA, Británie, Kanady, Dánska a Nizozemí. Informaci o tom přinesly noviny The Daily Telegraph. Zpráva aliance o Operaci Medúza, která se odehrála 4. až 17. září, podle listu jasně hovoří o tom, že pákistánská rozvědka ISI podporovala Taliban.

  Tato informace přichází den poté, co NATO v rámci své mise ISAF převzalo kompletní kontrolu nad zahraničními silami v Afghánistánu. Vojákům a dalšímu personálu ze 37 států bude velet britský generál David Richards.

  Zdroj: DNA (Indie)

  Čtěte také:
  Jednotky ISAF ukončily operaci Medúza
  NATO rozšiřuje misi na východ Afghánistánu

  ---

  Britská opozice: Evropa málo podporuje NATO
  Britští konzervativci vyslovili svůj nesouhlas s údajně nedostatečnou podporou, kterou evropské státy poskytují misi NATO v Afghánistánu. Výtka zazněla na výroční konferenci konzervativců v jihoanglickém pobřežním městě Bournemouth. V této souvislosti zazněla rovněž kritika nízkých výdajů evropských států na zbrojení. Kritice podrobili i vládu Tonyho Blaira, která letos vydala na zbrojení jen 2,5 procenta HDP, což je nejméně od roku 1930.

  Podle mluvčího strany Liama Foxe je mise v Afghánistánu klíčová pro společnou bezpečnost. “Všichni musíme mít na vědomí, že pokud nebudeme bojovat s terorem Al Kajdy v zahraničí, budeme s ním bojovat doma,” řekl mluvčí. Vyjádřil se také k bezpečnostnímu programu EU, který označil za “směšný”. Podle něj o britských vojácích nemůže rozhodovat nadnárodní organizace, “obzvláště ne organizace bez demokratické odpovědnosti”.

  Zdroj: Online News (Pákistán)

  ---

  Skončilo vrtulníkové cvičení NATO
  Ve španělské Albacete skončilo letecké cvičení “tygřích letek” NATO. Cvičení “Tiger Tail” se vedle letek z dalších 13 států účastnili i členové přerovské základny vrtulníkového letectva.

  Cvičení se zaměřovalo na plánování, vyhodnocování i samotnou realizaci záchranných a průzkumných misí. Létalo se ve specifickém terénu včetně úzkých kaňonů. K vidění bylo také přistání v nadmořských výškách kolem 2200 metrů.

  Zdroj: Armáda ČR

  ---

  OSN bude jednat o sankcích proti Íránu
  Rada bezpečnosti (RB) OSN bude příští týden projednávat rezoluci, jejímž cílem bude uvalení sankcí na Írán. Tuto zprávu zveřejnil britský velvyslanec při Organizaci spojených národů Emyr Jones Parry. Důvodem sankcí je skutečnost, že Teherán nadále pokračuje v procesu obohacování uranu. Článek 41 Charty OSN v této souvislosti zplnomocňuje RB k použití celé řady prostředků, jako jsou hospodářské sankce, přerušení diplomatických vztahů nebo zákaz letecké dopravy.

  Proti sankcím se ale stále staví Rusko, které je jedním ze stálých členů RB. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova jsou sankce extrémním řešením a při řešení krize by se nejprve měly vyčerpat všechny diplomatické prostředky.

  Zdroj: Pravda (Slovensko)

  Čtěte také: EU pokročila v jednání s Íránem

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media