natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO: Základny Tálibánu v Pákistánu jsou překážkou pro mír v Afghánistánu

    8. listopadu 2017  23:31

    Povstalci Talibanu skládají zbraně | foto: ISAF

    NATO: Základny Tálibánu v Pákistánu jsou překážkou pro mír v Afghánistánu

    Základny teroristického hnutí Tálibán v Pákistánu představují velkou překážku při vytváření míru v Afghánistánu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Na každé návštěvě Pákistánu na toto téma vznesl otázku a bude v tom i pokračovat.

    „Je třeba reagovat i na to, že někteří povstalci operují ze základen v Pákistánu. To jsme již několikrát připomněli. Je velice důležité, aby všechny země v regionu podpořily snahy afghánské centrální vlády a aby žádná ze zemí neposkytovala útočiště teroristům,“ dodal Stoltenberg.

    Pákistánská ministryně zahraničí Tehmina Janjua prohlásila, že nedávno informovala americkou vládu o tom, že všechna území v zemi jsou vyčištěna od teroristů. V případě, že by americké tajné služby poskytly důkazy o přítomnosti teroristů v Pákistánu, zahájila by tamní armáda okamžitou operaci.

    Kam dál?
    Rusko podporuje Tálibán v boji proti silám NATO (16.10. 2017)

    Zdroj: Tribune (Pákistán)

    ---

    Aliance pošle do Afghánistánu dalších 3 000 vojáků

    Severoatlantická aliance pošle na svou výcvikovou misi v Afghánistánu další 3 000 vojáků. Vojáci nebudou mít bojové úkoly, budou sloužit jako instruktoři afghánských ozbrojených složek, včetně afghánského letectva.

    „Rozhodli jsme se navýšit počet jednotek, abychom pomohli Afgháncům dostat se z patové situace a vyslat zprávu hnutí Tálibán, že na bojišti nezvítězí,“ prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Ministři obrany členských států Aliance by nasazení měli schválit během právě konané dvoudenní schůzky.

    Kam dál?
    NATO vylučuje návrat k bojovým operacím v Afghánistánu (7.11. 2017)

    Zdroj: Reuters (Velká Británie)

    ---

    Ukrajina se přibližuje členství v NATO

    Ukrajina by v roce 2020 mohla zažádat o vstup do Severoatlantické aliance. Tamní vláda určila rok 2020 jako hranici, do které by země měla dosáhnout aliančních standardů, a to především v obranném sektoru. Prohlásil to náměstek ministra zahraničí Vadym Prystajko, který je zároveň hlavou ukrajinské mise při NATO.

    V roce 2003 začala Ukrajina oficiálně usilovat o členství v Alianci, v roce 2010 však zanechala veškerých těchto snah kvůli statusu nestanného státu. V červnu tohoto roku začala země opět usilovat o připojení k NATO a slibovat implementaci reforem v sektoru obrany, justice, bezpečnosti a protikorupčních opatření.

    Kam dál?
    Maďarsko nepodporuje integraci Ukrajiny do EU a zablokovalo jednání NATO-Ukrajina (30.10. 2017)

    Zdroj: Xinhua (Čína)

    ---

    Německý ministr zahraničí je pro pokračování angažmá v Iráku

    I navzdory nedávnému referendu o kurdské nezávislosti si německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel přeje pokračování německé vojenské mise v Iráku. „Podle mě by bylo špatné v tuto chvíli stáhnout naše vojáky,“ prohlásil.

    Od roku 2015 Bundeswehr cvičí kurdské vojáky v boji proti takzvanému Islámskému státu, v současné době je nedaleko metropole Erbíl nasazeno okolo 140 německých instruktorů. Teprve v březnu příštího roku rozhodne nová německá vláda a poté i parlament o pokračování mise a podle Gabriela by stažení z Iráku bylo nejhorším signálem pro znesvářené strany.

    Kam dál?
    Německá armáda pokračuje ve výcviku iráckých Kurdů (23.10. 2017)

    Zdroj: Handelsblatt (Německo)

    ---

    Jak vypadá čínská armáda v porovnání s americkou?

    V dnešní době má čínská armáda více balistických raket pro nukleární i konvenční nálože než kdy jindy, a to teprve otevřela svou první zámořskou základnu v africkém Džibutsku. Mezi lety 2005 a 2014 každoročně rostlo financování čínské armády o 9,5 procenta a podle think-tanku RAND rostou čínské schopnosti protivzdušné a námořní obrany velikou rychlostí.

    Spojené státy mají 500 vojenských lodí, Čína jich v současné době vlastní 300, Spojené státy jsou také vlastníkem největšího počtu stíhaček, 2 800 strojů, druhá Čína má k dispozici 1 500 letounů. V roce 2014 daly USA do rozpočtu na obranu 610 miliard amerických dolarů, Čína do obrany investovala zhruba třetinu, 216 miliard dolarů.

    Výhodou Číny je obrovská populace, v armádních složkách působí 2,3 milionu Číňanů, americká armáda čítá 1,4 milionu příslušníků. Oproti Spojeným státům však Čína nemá žádné vojenské spojence.

    Kam dál?
    Tchaj-wan reaguje na rozšiřování čínské armády (2.11. 2017)

    Zdroj: Newsweek (USA)

    oko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media