Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO zahájilo protiponorkové cvičení ve Středozemním moři

28. února 2019  23:10
Nizozemská fregata HNLMS Evertsen během protiponorkového cvičení NATO u Islandu | foto: MARCOM

NATO zahájilo protiponorkové cvičení ve Středozemním moři

Deset zemí Severoatlantické aliance se účastní každoročního cvičení s názvem Dynamic Manta ve Středozemním moři. Alianční ponorky, lodě a letadla budou po deset dní cvičit u italských břehů.

„Toto cvičení je jedinečnou příležitostí zvýšit bojové schopnosti námořních složek ve všech třech dimenzích protiponorkového boje v mnohonárodním prostředí s mnoha hrozbami,“ uvedl velitel ponorek NATO admirál Andrew Lennon.

Zapojené země poskytnou pro cvičení celkem pět ponorek, devět povrchových plavidel, šest námořních hlídkovacích letounů a jedenáct vrtulníků. Lodě a ponorky budou cvičit vzájemné pronásledování ve spolupráci s leteckými a pozemními složkami.

Kam dál?
Americký torpédoborec dorazil na cvičení v Černém moři (23.1. 2019)

Zdroj: The Defense Post (USA)

---

NATO vyjádřilo podporu Maďarsku kvůli ukrajinskému jazykovému zákonu

Severoatlantická aliance podpořila Maďarsko a žádá Ukrajinu, aby změnila jazyková omezení maďarštiny ve vzdělávacím zákoně. Náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller při návštěvě Maďarska prohlásila, že všichni spojenci žádají Ukrajinu, aby plně implementovala rozhodnutí Benátské komise. Ukrajinský parlament již tento měsíc schválil pozměňovací návrhy Benátské komise a zákon odložil do roku 2023.

Ukrajinský zákon limituje právo na užití jazyků etnických menšin ve vzdělávacím systému. Na Ukrajině žije okolo 100 tisíc etnických Maďarů. Proto Maďarsko zákonu silně oponuje a blokuje integraci Ukrajiny do NATO.

Kam dál?
Gottemoeller navštívila Maďarsko (27.2. 2019)

Zdroj: Emerging Europe (Velká Británie)

---

Generální tajemník NATO navštíví Bulharsko

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg navštíví Bulharsko na pozvání premiéra Bojka Borisova. Jednání se budou týkat spolupráce v oblasti bezpečnosti, obrany a stability západního Balkánu. Stoltenberg přijede z Košic, kde se koná setkání s prezidenty východního křídla NATO v rámci Bukurešťské iniciativy B9.

Kam dál?
Bulharsko chce koupit nové stíhací letouny F-16 (10.1. 2019)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Pákistán sestřelil dvě indické stíhačky

Pákistánská armáda oznámila, že sestřelila dvě indické stíhačky v pákistánském vzdušném prostoru a zajala jejich piloty. K sestřelení došlo při indických náletech na pákistánskou část Kašmíru.

„V této akci jsme bohužel ztratili jeden Mig-21. Pilot je nezvěstný. Pákistán tvrdí, že je v jejich zajetí,“ potvrdil mluvčí indického ministerstva zahraničí.

Pákistán také odstřeloval cíle v indické části provincie Kašmír. Podle pákistánských představitelů byla tato kampaň jen demonstrativní a země žádá deeskalaci sporů. Indické ministerstvo zahraničí oznámilo, že při této akci byl sestřelen jeden pákistánský letoun.

Eskalace sporů mezi Indií a Pákistánem trvá od poloviny února. Indie během své letecké kampaně vstoupila do vzdušného prostoru Pákistánu poprvé od války v roce 1971.

Kam dál?
Pákistánský soud pokáral armádu za vměšování se do politiky (7.2. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Transgender vojáci svědčili před americkým kongresem

Transgender vojáci, kteří poprvé svědčili před americkým kongresem, tvrdí, že je změna pohlaví udělala silnějšími. Například kapitánka Alivia Stehlik zákonodárcům řekla, že po přeměně z muže na ženu se stala „efektivnějším vojákem“.

Trumpova administrativa však chce těmto lidem službu v armádě zakázat. Demokratická poslankyně Jackie Speier, která sezení pořádala, prohlásila, že tento zákaz „by nás stál rekruty v době, kdy je tak málo Američanů ochotných sloužit.“

Naopak generál James N. Stewart zákaz transgender lidí v armádě podporuje. „Není to zákaz transgender jednotlivců,“ říká Stewart a podotýká, že tito lidé mohou stále sloužit v armádě v rámci svého biologického pohlaví.

Kam dál?
Nejvyšší soud USA schválil zákaz služby transgender osob v americké armádě (23.1. 2019)

Zdroj: Time (USA)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.