Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO zahájilo přepravu pomoci do USA

Vydáno 12.09.2005

NATO zahájilo přepravu pomoci do USA
Severoatlantická aliance odstartovala svou další misi, když začala přepravovat humanitární pomoc od svých členských států do oblastí postižených hurikánem Katrina. Celou misi zahajuje přeprava pomoci z České republiky, která poskytla 600 skládacích lůžek či 14 velkých stanů, jež by měl upravený Boeing 707 dnes dopravit do USA. Jde o vůbec první akci, jíž NATO zahajuje svou humanitární pomoc USA. Podle českého ministra zahraničí Cyrila Svobody by ČR měla ještě tento týden poskytnout dalších 26 tisíc přikrývek.

Na tiskové konferenci na ruzyňském letišti ministr Svoboda tuto první zásilku nazval "symbolickým vyjádřením opravdového přátelství a partnerství mezi ČR a USA". Za pomoc poděkoval americký velvyslanec William Cabaniss, který připomněl, že Spojené státy přijímají pomoc v den čtvrtého výročí teroristických útoků v New Yorku. Svoboda nabídl i další pomoc včetně záchranářských týmů, hasičů, čerpadel či čističek vody.

Zdroj: Seattle Post-Intelligencer (USA), České noviny (ČR)  

---

NRF budou poprvé nasazeny
Severoatlantická aliance v pátek schválila použití svých lodí a letadel pro přepravu humanitární pomoci z Evropy do Karibského zálivu postiženého hurikánem Katrina. NATO využije tři upravená letadla Boeing 707, která běžně slouží pro výcvik posádek průzkumných letounů AWACS, a minimálně dvě přepravní lodě s kapacitou okolo 600 kamionů, které jsou součástí elitních Sil rychlé reakce NATO (NRF).

Toto rozhodnutí by mělo výrazně zvýšit možnosti NATO a partnerských zemí pro přepravu pomoci do postižených oblastí USA. Využití lodí též znamená první využití NRF pro humanitární misi. Celá operace je řízena z velitelství NRF v Lisabonu.

Zapojení letadel a lodí do této pomoci USA představuje zatím nejrozsáhlejší nasazení jednotek Sil rychlé rekace NATO.

Zdroj: Star-Telegram (USA), NATO (Brusel)

---

NATO může v Afghánistánu převzít hlavní roli
Pokud proběhnou afghánské parlamentní volby 18. září hladce, Severoatlantická aliance by mohla do roka velet veškerým mezinárodním silám, které v Afghánistánu jsou. Prosazují to zejména USA, kterým by se uvolnily jednotky pro Irák. Aliance kvůli volbám vyslala do Afghánistánu 2 tisíce vojáků a její síly ISAF tak nyní čítají 10 tisíc vojáků. Američany vedená koalice však je dvakrát početnější.

ISAF jsou rozmístěny okolo hlavního města Kábulu a v relativně klidných regionech na severu a západě země. Američané naproti tomu na jihu a východě neustále bojují se zbylými přívrženci hnutí Taliban a členy al-Káidy. Činnost jednotek ISAF se skládá spíše z vysílání hlídek, které mají odradit útočníky. I přes současnou vlnu násilí převládá přesvědčení, že volby proběhnou úspěšně. Analytici ale varují, že to automaticky neznamená, že aliance převezme veškeré operace v Afghánistánu.

Zdroj: ArabNews (Saudská Arábie) 

---

EU nepodpořila britský protiteroristický plán
Britský ministr vnitra Charles Clarke nepřesvědčil své kolegy ze zemí Evropské unie, aby přistoupili na zvýšenou kontrolu telekomunikací. Součástí návrhu je dlouhodobé uchovávání záznamů hovorů mobilních telefonů a internetové komunikace pro potřeby bezpečnostních služeb, které by tak mohly sledovat podezřelé osoby a zabránit případným teroristickým útokům. Kromě telekomunikačních společností návrh kritizovalo i Německo.

Odpůrci argumentovali zejména tím, že by si podobné opatření vyžádalo vysoké náklady a porušovalo by občanská práva. Nejasné bylo, zda by náklady na uchování hovorů platily státy nebo internetové a telekomunikační firmy. Podle Asociace evropských telekomunikačních operátorů by se přitom mohlo jednat o více než 100 milionů liber ročně.

Zdroj: International Relations and Security Network (Švýcarsko)  

---

USA znovu odmítly zrušit čínské embargo
Spojené státy jsou proti zrušení evropského embarga na prodej zbraní do Číny. Americká ministryně zahraničí Condoleeza Rice by o této otázce měla tento týden jednat se svými evropskými protějšky. Toto embargo bylo uvaleno po krvavém potlačení prodemokratických demonstrací v Pekingu v roce 1989. Podle USA by případné zrušení embarga mohlo změnit vojenskou rovnováhu v Asii a zároveň by to byl špatný krok vzhledem k ochraně lidských práv.

Přestože EU od svého záměru ustoupila, šéf její zahraniční politiky Javier Solana v šanghaji prohlásil, že by zbrojní embargo mohlo být v budoucnu zrušeno. Musel by se pro to však najít správný způsob a čas.

Zdroj: Defense News (USA)  


 

ivn natoaktual.cz