NATO žádá Turecko o zdrženlivost vůči Iráku
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer požádal tureckého prezidenta Abduláha Güla, aby zachoval zdrženlivost a neumožnil vstup tureckých jednotek do severního Iráku, kde by mohly zaútočit na kurdské separatisty. „Jaap de Hoop Scheffer vyjádřil svůj názor, že by všechny strany měly zachovat co největší zdrženlivost a obzvláště v tomto čase zvýšeného napětí,“ řekl mluvčí NATO James Apparthurai.
Ankara tvrdí, že NATO nedělá dost pro to, aby pomohlo Turecku vypořádat se se zakázanou Kurdskou stranou práce (PKK), která na něj přes irácko-turecké hranice několikrát zaútočila.
Šéf NATO vyjádřil svou soustrast nad tureckými ztrátami, ale upozornil na to, že Ankara nepodala jedinou žádost, aby byl aktivován článek 5, podle něhož by měly ostatní státy Aliance poskytnout pomoc při obraně území napadeného členského státu. „O nic takového nebylo tureckou vládou požádáno,“ řekl tiskový mluvčí a dodal, že spojenci v NATO individuálně poskytují Turecku zpravodajské informace.
Čtěte dále:
NATO mlčí ohledně tureckých výpadů proti Kurdům
Turecko má plány zásahu proti Kurdům
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
USA: Pokrok v rozhovorech o protiraketové obraně
V rozhovorech s Ruskem o americkém plánu protiraketového systému ve východní Evropě byly učiněny určité pokroky, tvrdí představitelé amerických vládních kruhů. „Byl učiněn pokrok a my všichni jsme souhlasili, že je třeba pokračovat v práci,“ řekl náměstek americké ministryně zahraničí Daniel Fried po rozhovorech mezi NATO a Ruskem.
Americké návrhy počítají s integrací ruských a západních protiraketových systémů, přičemž by mohla být využita ruská nabídka radarových zařízení v Ázerbájdžánu a jižním Rusku. Měla by být vytvořena společná architektura kooperace protiraketových obranných systémů, navrhli ministryně zahraničí Condoleezza Rice a ministr obrany Robert Gates na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Během své úterní návštěvy Íránu Putin prohlásil, že kompromis je možný. „Náš poslední kontakt s americkými partnery ukázal, že jisté změny v pohledu na tuto problematiku jsou možné,“ řekl Putin.
Čtěte také:
USA: Jednání s Ruskem jsou pozitivnější, než uvádí média
Rusko chce hovořit o protiraketové obraně s NATO
Zdroj: International Herald Tribune (USA)
---
Slovensko zvýší počet svých vojáků v Afghánistánu
Slovenská vláda schválila plán na zvětšení svého kontingentu v operaci NATO v Afghánistánu v příštím roce na téměř dvojnásobek. Slovensko má nyní v oblasti 57 ženistů. „V roce 2008 budeme mít 111 vojáků v této misi,“ řekl ministr obrany František Kašický. Tento plán však ještě musí odsouhlasit parlament.
Jednotka 35 vojáků by měla působit jako stráž na holandské základně v Uruzganu a zbytek vojáků by měl být vyslán na velitelství mise, do výcvikového, zdravotnického a rekonstrukčního týmu.
Slovensko také hodlá navýšit počet svých jednotek v Kosovu o dvě helikoptéry se servisním týmem 39 vojáků. Dalších pět důstojníků by mělo sloužit na velitelství sil KFOR.
Čtěte také:
Slováci se přesouvají na jih Afghánistánu
Zdroj: International Herald Tribune (USA)
---
Británie a Kanada jsou pro přijetí Albánie do NATO
Britský parlament podporuje albánské aspirace na vstup do NATO, prohlásil předseda britské dolní sněmovny Michael Martin při setkání s albánským premiérem Salim Berišou v Londýně. V téže době přijímal předseda albánského parlamentu stejné ujištění od svého kanadského protějšku, Noela Kinsella. „Kanada je země, která vždy podporovala albánskou integraci do NATO, a my, jako členové parlamentu, budeme podporovat tento proces,“ řekl Kinsella.
Minulý týden schválilo Parlamentní shromáždění NATO rezoluci vyjadřující podporu tomu, aby na nadcházejícím summitu NATO v Bukurešti dostaly Albánie, Makedonie a Chorvatsko pozvánku ke vstupu do Aliance.
Čtěte také:
Albánie, Chorvatsko a Makedonie očekávají pozvánku do NATO v roce 2008
Zdroj: BIRN (Srbsko)
---
Velení NATO projednávalo protiraketovou obranu
Severoatlantická rada a poté i Rada NATO-Rusko 17. října jednaly o protiraketové obraně. Tato zasedání se stala pokračováním konzultačních setkání na velitelství NATO, která probíhala v minulém roce a dále v únoru a dubnu tohoto roku. Obě setkání poskytla příležitost pro výměnu informací.
Aliance posuzovala problematiku protiraketové obrany na úrovni hlav států na summitu v Rize v listopadu 2006 a stejně tak i na setkání ministrů obrany v červnu tohoto roku. Komplexní zpráva o tomto projektu se očekává příští rok.
Čtěte také:
NATO chce vybudovat vlastní raketový štít
Zdroj: NATO