natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO vyzývá Rusko ke zmírnění rétoriky

  13. března 2008  13:43

  NATO vyzývá Rusko ke zmírnění rétoriky
  Severoatlantická aliance vyzvala Rusko ke zklidnění "plamenné rétoriky" poté, co Moskva opakovaně zaútočila proti rostoucímu vlivu NATO a plánovanému protiraketovému štítu v Evropě. „Vášnivá slova jsou na titulcích novin,“ řekl mluvčí NATO James Appathurai. „Byli bychom rádi, kdyby se situace uklidnila.“

  Vztahy Aliance a Ruska se v posledních letech zhoršují kvůli rozšiřování NATO, plánovaným protiraketovým konstrukcím ve střední Evropě a pozastavení ruské účasti na klíčové smlouvě o zbrojení. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden obvinil Alianci ze snahy o vytvoření organizace, která by nahradila OSN a upozornil na rostoucí napětí.

  Ruský velvyslanec při NATO zase opětovně varoval Ukrajinu a Gruzii před připojením se k Alianci. „Názory Ruska bereme v úvahu, ale o pozvání nových států rozhodují výhradně členové NATO,“ upozornil Appathurai. K otázce gruzínských separatistických regionů dodal, že „spojenci jednotně a pevně podporují územní integritu země.“

  Čtěte také:
  Rusko varuje NATO kvůli gruzínským regionům
  Rusko se vrátí k CFE, pokud ji Západ ratifikuje

  Zdroj: Times of India (Indie)

  ---

  NATO očekává od summitu pokrok v protiraketové obraně
  Náměstek generálního tajemníka Severoatlantické aliance Peter Flory si od summitu NATO slibuje pokrok v otázce protiraketové obrany. Aliance zvažuje vybudování štítu proti raketám krátkého dosahu, který by doplňoval americký obranný systém. Flory očekává, že na summitu, který se bude konat 2. – 4. dubna v Bukurešti, se členové NATO shodnou na nezbytnosti projektu. Konečné rozhodnutí o jeho realizaci však prý nepadne dříve než za rok.

  Obranný systém, jehož části chtějí Spojené státy vybudovat v České republice a Polsku, má chránit většinu Evropy a Severní Ameriku před raketovými útoky například z Íránu nebo Severní Korey. Některé části jihovýchodní Evropy však zůstanou otevřené útokům krátkého dosahu ze Středního východu. Proto chce NATO vybudovat zvláštní obranné systémy, které by doplňovaly americký štít. Flory se domnívá, že v Bukurešti vůdci NATO požádají experty, aby do příštího summitu v roce 2009 podrobněji rozpracovali nabízené možnosti.

  Čtěte také:
  Speciální příloha: Summit NATO Bukurešť 2008
  NATO opatrně podporuje americký radar v Česku
  Scheffer: Radar bude zásadním tématem na summitu 2008

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  McNeill: Kanada pomoc v Kandaháru dostane
  Podle velitele spojeneckých sil v Afghánistánu Dana McNeilla kanadským vojákům operujícím v oblasti Kandaháru pomohou další jednotky Severoatlantické aliance. Očekává se, že žádost o posily podá kanadský parlament v případě, že schválí prodloužení mise do roku 2011. McNeill uvedl, že Kanaďanům pomohou američtí vojáci, kteří budou na jihu Afghánistánu působit od dubna do listopadu tohoto roku. Ruce za zády nehodlá mít ani po jejich odchodu. „Na místě budou síly, které budu schopen přesunovat podle aktuálních potřeb na bojišti,“ ubezpečil Kanaďany.

  Také kanadský ministr zahraničí Maxime Bernier byl ujištěn, že Washington udělá vše pro to, aby Kanada dostala požadovaných tisíc vojáků. „Condoleezza s námi osobně spolupracuje,“ řekl o americké ministryni zahraničí Condoleezze Rice, „Vím, že právě tak jako já vyjednává s dalšími stranami.“ Bernier diskutuje hlavně se svými britskými a francouzskými protějšky. Ohledně posil je optimistický, neboť věří, že otázka je zásadní pro důvěryhodnost NATO. „Pokud neuspějeme na jihu, neuspějeme v Afghánistánu,“ myslí si.

  Čtěte také:
  Odchod Kanady z ISAF by inspiroval ostatní, tvrdí ministr
  Kanada dál varuje před stažením z Afghánistánu

  Zdroj: The Gazette (Kanada)

  ---

  Základnu v Uzbekistánu USA neotevřou
  Vysoký západní diplomat dementoval zprávu médií, že se Spojené státy snaží o znovuotevření vojenské základny v Uzbekistánu. Mezi oběma zeměmi došlo pouze k dohodě o možnosti využití německé letecké základny v Termezu blízko afghánských hranic. Jedná se o malé gesto, které bude mít jen nepatrný vliv na misi Severoatlantické aliance, ukazuje však na jisté zlepšení vztahů obou zemí.

  Americké ozbrojené síly se z Uzbekistánu stáhly v roce 2005 po incidentu, při kterém jednotky uzbecké vlády usmrtily stovky civilních protestantů. Současně s nimi zemi opustilo mnoho západních společností a organizací. Podle pozorovatelů se za poslední tři roky respektování lidských práv v Uzbekistánu ještě zhoršilo, Západ chce však znovu začít jednat.

  Čtěte také:
  Američané se možná vrátí do Uzbekistánu
  NATO chce lepší vztahy s Uzbekistánem

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  McCain přijede diskutovat bezpečnost do Evropy
  Republikánský prezidentský kandidát John McCain navštíví během příštího týdne Evropu a Střední východ, aby diskutoval otázky národní bezpečnosti. Zabývat by se měl širokým okruhem témat od Afghánistánu až po klimatické změny. Během své cesty navštíví Velkou Británii, Francii a Izrael.

  „Nebudu nabízet vlastní vize, jelikož přijedu jako člen senátního Výboru pro armádní služby, ne jako zástupce své strany,“ komentoval svou cestu McCain, „Tématem nebude politika, ale národní bezpečnost.“ McCain dlouhodobě nesouhlasí s americkou strategií v Iráku a podporuje přísnější kontrolu globálního oteplování. „Evropští vůdci vidí klimatické změny jako problém národní bezpečnosti,“ domnívá se. Na své cestě bude pravděpodobně diskutovat i rozšíření Severoatlantické aliance a vztahy s Ruskem.

  Zdroj: AOL News (USA)

   

   

   

  bzm natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media