natoaktual.cz

Nové factboxy

Víte, k čemu slouží Parlamentní
hromáždění NATO?

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO vyzývá k rychlé mobilizaci obranného průmyslu

    21. července 2025  16:30
    Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě americký generál Alexus Grynkewich vyzývá obranný průmysl na obou stranách Atlantiku k urychlenému navýšení výroby a dodávek vojenských kapacit.  

    generálporučík USAF Alexus G. Grynkewich | foto: DVIDS

    Na konferenci LandEuro v Německu Grynkewich apeloval na spolupráci mezi armádami a průmyslem, zdůraznil nutnost jednotné průmyslové základny a zjednodušení akvizičních procesů. „Musíme jednat rychle. Potřebujeme skutečné schopnosti – a potřebujeme je co nejdříve. Nemůžeme si dovolit čekat, pouhé přísliby do budoucna už nestačí,“ prohlásil Grynkewich.

    Každá země se bude muset vypořádat s vlastním schvalovacím rozpočtovým procesem a překonat byrokracii i přeshraniční překážky. Spojené státy americké a Severoatlantická aliance již vyvinuly solidní regionální plány. Mezi prioritami NATO jsou protivzdušná obrana, zbraně dlouhého dosahu a interoperabilita. Na „seznamu přání“ má podle Grynkewiche také schopnosti, kterými dnes disponují ukrajinské ozbrojené síly. Během konference položil důležitou otázku: „Jak dostaneme naše ozbrojené síly na stejnou úroveň schopností?“ Na letošním summitu Aliance se členské státy zavázaly vydávat 5 % svého HDP na obranu.

    Zdroj: DefenseNews(USA)

    IC NATO natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media