natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO volá po svobodných volbách v Bělorusku

  27. srpna 2020  23:12

  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  NATO volá po svobodných volbách v Bělorusku

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyzval ke svobodným a spravedlivým volbám v Bělorusku. Opoziční kandidáti prezidentské volby konané 9. srpna, ve které drtivě vyhrál současný běloruský prezident Alexander Lukašenko, označili volby za zmanipulované.

  Stoltenberg také odmítl jakékoli spekulace o vyslání vojenských sil NATO k běloruským hranicím.

  „V regionu nedochází k žádnému hromadění ozbrojených sil NATO, tudíž jakékoli pokusy běloruského režimu využít NATO jako záminku k ospravedlnění potlačování protestů jsou absolutně špatné a neoprávněné,“ řekl šéf Aliance.

  Kam dál?
  NATO odmítá nařčení, že vyslalo vojáky k hranicím s Běloruskem (24.8. 2020)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Řecko souhlasí se snahou zmírnit napětí ve Středomoří

  Řecko a další evropští spojenci provedli sérii simulací válečného konfliktu – tzv. válečné hry ve Středozemním moři během toho, co Turecko společně se Spojenými státy provedlo námořní cvičení v době, kdy se napětí mezi Tureckem a Řeckem nebezpečně stupňuje.

  Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis po telefonátu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem oznámil, že „Athény jsou připraveny výrazně deeskalovat napětí ve Středomoří za podmínky, že Turecko okamžitě přestane s provokacemi“. Avšak turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan odvětil, že Ankara nebude akceptovat podmínky, jako je zastavení průzkumných těžařských operací před zahájením dialogu s řeckou stranou. „Turecko neustoupí v tom, co je naše,“ řekl Erdogan.

  Kam dál?
  Napětí ve východním Středomoří sílí. Německo se jej snaží uklidnit (26.8. 2020)

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  Švédsko posiluje obranyschopnost Baltského moře jako „signál“ Rusku

  Švédský ministr obrany Peter Hultqvist řekl, že Švédsko provádí vojenská cvičení v Baltském moři, aby „vyslalo signál“ západním spojencům i Rusku, že je Stockholm připraven bránit suverenitu své země. Hultqvist také zmínil, že Švédsko bedlivě sleduje vývoj situace v Bělorusku.

  „V Baltském moři se odehrávají od konce studené války nejrozsáhlejší vojenské aktivity ze strany Ruska i západních mocností,“ říká velitel švédské armády Jan Thörnqvist. „Cvičení jsou daleko komplexnější a vznikají rychleji než kdykoli předtím. Navíc pandemie nemoci covid-19 způsobila globální nejistotu a neklid. Situace v Baltském moři je tak nestabilnější a hůře předvídatelná,“ dodává Thörnqvist.

  Zdroj: The Local (Švédsko)

  ---

  Německo společně s Itálií přebere misi NATO air policing v Pobaltí

  V září 2020 budou německé a italské stíhací letouny nasazeny v Litvě a Estonsku, aby střežily vzdušný prostor baltských států v rámci mise Severoatlantické aliance „Baltic Air Policing“. Nahradí tak své kolegy ze Španělska, Francie a Velké Británie.

  Jedná se o čtvrté italské a dvanácté německé nasazení v baltském regionu. Kromě střežení vzdušného prostoru nad baltskými zeměmi NATO budou němečtí a italští piloti provádět společná vojenská cvičení s litevskými, estonskými a dalšími spojeneckými ozbrojenými složkami v regionu.

  Kam dál?
  Belgie, Česká republika a Dánsko přebírají misi NATO air policing v Pobaltí (4.9. 2019)
   

  Zdroj: Aviation report (Itálie)

  ---

  Sýrie: Američtí vojáci byli zraněni při „šarvátce“ s ruskými vojáky

  Čtyři američtí vojáci byli v Sýrii zraněni poté, co ruské vozidlo vrazilo do amerického konvoje. Zranění vojáci podle vnitřního dokumentu Pentagonu utrpěli lehký otřes mozku. Videa z incidentu ukazují vozidla Ruska a Spojených států v těsné blízkosti, kdy se oba konvoje snaží o „rozehnání“ toho druhého.

  Podle videa ruských vojáků se snažily USA zablokovat cestu ruskému konvoji, přičemž vozidla vyjela ze silnice a došlo ke srážce. Podle amerického velitelství CENTCOM se ruská vozidla snažila nebezpečně pronásledovat americký konvoj.

  Podle mluvčího národní bezpečnostní rady Bílého domu Johna Ullyota „při této interakci ruské vozidlo narazilo do koaličního obrněného transportéru M-ATV a způsobilo zranění posádky amerického vozidla“.

  „Takovéto nebezpečné a neprofesionální akce představují porušení deeskalujících protokolů, kterým se v prosinci 2019 zavázaly Spojené státy a Rusko. USA si nepřejí dále eskalovat situaci s jakoukoli armádou, ale zachovají si právo a povinnost na svoji obranu před nepřátelskými činy,“ dodal Ullyot.

  Zdroj: Military.com (USA)

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media