natoaktual.cz

NATO vítá úsilí USA a Turecka najít shodu ohledně severní Sýrie

7. března 2019  16:59
 
Sýrie (ilustrační foto)
Sýrie (ilustrační foto) | foto: Syrské ministerstvo informací

NATO vítá úsilí USA a Turecka najít shodu ohledně severní Sýrie

Severoatlantická aliance vítá úsilí USA a Turecka o nalezení mírového řešení bezpečnostních problémů v severovýchodní Sýrii, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Dále mluvil o postoji Aliance k plánu zřídit mezinárodní pozorovatelskou jednotku, která bude situaci v oblasti po stažení USA sledovat. Dodal také, že NATO jako celek v Sýrii nepůsobilo, i když některé země Aliance ano.

V lednu oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, že po celé délce turecké hranice vytvoří za pomoci koaličních sil pod vedením USA bezpečnou zónu. Přestože Ankara jednoznačně zdůraznila, že tato zóna by měla být pod kontrolou Turecka, americký republikánský senátor Lindsey Graham minulý měsíc uvedl, že cílem USA je zapojit do stabilizačních sil také Evropu. V oblasti se nacházejí kurdské milice YPG, se kterými USA spolupracovaly při boji s organizací Islámský stát, Turecko však tyto milice považuje za teroristy.

Kam dál?
Spojené státy nechají v Sýrii část svých vojáků (25. 2. 2019)

Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

---

Stoltenberg navštíví Gruzii

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg oznámil, že během března plánuje navštívit Gruzii. Chce se setkat se zdejšími představiteli a zúčastnit se společného cvičení, které proběhne v druhé polovině března ve výcvikovém středisku Krtsanisi v blízkosti hlavního města Tbilisi. Na cvičení se budou podílet vojska z 23 členských zemí NATO a partnerských zemí.

V roce 2013 vyjádřila Gruzie záměr zapojit se do aliančního Akčního plánu členství, který je považován za první krok ke vstupu do Aliance. Zapojení do tohoto programu sice Aliance neschválila, vytvořila však pro Gruzii balíček kooperačních opatření.

„Toto cvičení, které pravidelně pořádáme, ukazuje, že NATO a Gruzie jsou blízkými partnery,“ okomentoval Stoltenberg spolupráci a poděkoval Gruzii za zapojení do mise v Afghánistánu a aliančních cvičení.

Kam dál?
Gruzie neúnavně usiluje o členství v NATO (24. 7. 2018)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

Americký velvyslanec v ČR: Největší hrozbou pro NATO jsou Rusko a Čína

Hlavními hrozbami pro NATO jsou dle amerického velvyslance v Praze Stephena Kinga v současnosti Rusko, Čína a kybernetické útoky. Uvedl to na konferenci v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky konané při příležitosti dvaceti let od vstupu Česka do NATO.

King dále uvedl, že se Putinův režim vyznačuje plíživou agresí. Zmínil například konflikt v Gruzii, anexi Krymu nebo podporu separatistů na východní Ukrajině. Čína dle něj používá pro prosazování svých strategických zájmů spíše obchod. King vyzval Českou republiku, aby dostála svému závazku vydávat do roku 2024 2 % HDP na obranu. Ministr zahraničí Tomáš Petříček pak reagoval prohlášením, že je Česko schopno tento závazek splnit.

Kam dál?
Na obranu 2 procenta HDP, chce uzákonit opoziční ODS (7. 3. 2019)

Zdroj: Český rozhlas (ČR)

---

Republikánská senátorka zažila znásilnění během služby u letectva

Americká republikánská senátorka za Arizonu Martha McSally oznámila, že byla během své služby u letectva znásilněna. Řekla to na zasedání podvýboru senátu pro ozbrojené složky, který se sexuálně motivovanými útoky v ozbrojených silách zabýval. Znásilnit ji měl jeden z nadřízených důstojníků.

McSally dosáhla během své služby v letectvu na hodnost plukovníka. Byla první ženou, která se v americkém letectvu zúčastnila bojových letů. Je jednou z mála žen v Kongresu, jež veřejně diskutovaly o svém #metoo příběhu. Její prohlášení přichází méně než dva měsíce poté, co jiná republikánská senátorka sdělila své vlastní zkušenosti se sexuálním útokem, i když za zcela odlišných okolností.

Kam dál?
Španělská armáda propustí vojačku, která obvinila nadřízeného z obtěžování (29.1. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

---

USA: Čínská aktivita v Jihočínském moři roste

Spojené státy během posledního roku zaznamenaly nárůst čínské vojenské aktivity v oblasti Jihočínského moře, oznámil Admirál Philip Davidson, velitel námořnictva pro Indo-tichomořskou oblast.

„V loňském roce zde došlo k většímu pohybu lodí, stíhacích letounů a bombardérů než v předchozích letech,“ sdělil. Konkrétní čísla však neuvedl.

Davidsonovy komentáře jsou zatím posledním podobným vyjádřením, které se snaží ujistit americké spojence v jihovýchodní Asii, že se USA o tuto oblast zajímají. Ne všechny však tato zpráva uklidnila. Například mezi filipínskými představiteli vyvolalo toto oznámení spor, zda mají pozměnit znění smlouvy o vzájemné vojenské pomoci s USA.

Kam dál?
Mezi Čínou a Austrálií narůstá rivalita kvůli tichomořským ostrovům (16. 11. 2018)

Zdroj: Time (USA)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek