Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO v Kosovu pomáhá v boji s koronavirem

9. dubna 2020  14:50
Jednotky KFOR v Kosovu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

NATO v Kosovu pomáhá v boji s koronavirem

Speciál COVID-19

Americký velitel Oblastního velitelství východ jednotek KFOR plukovník Eric Riley předal ve spolupráci s vojenskými zdravotníky zásoby ochranného zdravotnického materiálu starostům Severní a Jižní Mitrovice.

„Přijímáme preventivní opatření, abychom zabránili šíření COVID-19, a pokračujeme tak v naší misi poskytovat bezpečné prostředí pro obyvatele Kosova v souladu s mandátem KFOR založeném na rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 1244,“ osvětlil Riley.

Jednotky KFOR zavedly nová bezpečnostní opatření na základě doporučení Světové zdravotnické organizace s cílem snížit riziko šíření COVID-19 jak mezi zaměstnanci, tak mezi obyvateli Kosova. Generál Risi, velitel jednotek KFOR, se zúčastnil také několika jednání se zástupci místních orgánů, včetně setkání starostů Jižní a Severní Mitrovice, kde společně oslovili média ve věci důležitých opatření proti šíření nemoci.

Kam dál?
Koronavirus: Stoltenberg vítá podporu spojenců pro nového člena NATO, Severní Makedonii (8.4. 2020)

Zdroj: NATO 

---

Estonsko připravuje velitelství „kyberstřelnice“ pro výcvik expertů v boji po síti

Estonské centrum pro obranné investice uzavřelo rámcovou dohodu se společnostmi Guardtime OÜ and GT Cyber Technologies OÜ na vývoj automatizované vývojové a velitelské platformy, která bude součástí projektu Severoatlantické aliance pro výcvik expertů na kybernetický boj Cyber Range. Nový výcvikový systém by měl být plně v provozu od léta 2021.

„Kyberbezpečnost je jedním ze základních prvků kolektivní obrany NATO a estonské firmy opět dokázaly, že Estonsko je digitální stát a že neexistují žádné natolik komplexní či neuskutečnitelné projekty v této oblasti, které bychom nebyli schopni zvládnout,“ okomentoval estonský podíl na projektu manažer pro informační sítě Estonského centra pro obranné investice Priit Soosaar.

Kam dál?
Novým šéfem Úřadu pro kybernetickou bezpečnost bude generál Řehka (18.3. 2020)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Gruzii navštívila pětice aliančních lodí

Pět lodí, které jsou součástí Druhé stálé námořní skupiny NATO (Standing NATO Maritime Group Two), na tři dny navštívilo gruzínský přístav Poti. Zapojily se zde do výcviku gruzínské pobřežní stáže. „Tato návštěva je jasnou ukázkou spolupráce mezi NATO a Gruzií v oblasti námořní bezpečnosti v Černém moři a ilustruje závazek Aliance vůči Gruzii,“ uvedlo k návštěvě gruzínské ministerstvo vnitra.

„Možnost cvičit a úzce spolupracovat s gruzínskou pobřežní stráží je jedním ze způsobů, jak zvýšit naši interoperabilitu, na čemž mohou obě strany při další námořní spolupráci jen vydělat,“ okomentoval společné cvičení alianční velitel Paolo Fantoni.

Ani tomuto cvičení se však nevyhnula opatření související s nemocí COVID-19. Neproběhlo tak například osobní setkání s gruzínskými představiteli. Samotného nácviku s pobřežní stráží se však opatření nedotkla.

Kam dál?
Rok 2019 byl mimořádný ve spolupráci mezi Gruzií a NATO (3.1. 2020)

Zdroj: Civil.ge (Gruzie)

---

Britská armáda vytipovala 17 míst pro provizorní nemocnice

Britská armáda vytvořila seznam sedmnácti míst, která mohou sloužit jako provizorní nemocnice v případě, že by současná nemocniční infrastruktura nákazu nezvládala. Devět z těchto míst je údajně již schváleno pro použití a připravováno na zapojení do boje proti nákaze. Prvním fungujícím zařízením vycházejícím z této iniciativy je londýnská nemocnice Florence Nightingale vytvořená v prostorách výstaviště ExCel. Jméno této britské zdravotnice má nést také celý projekt.

Dalšími místy, která by se měla přeměnit v nemocnice, jsou například NEC v Birminghamu, Manchesterský výstavní komplex, Principality Stadium v Cardiffu a Harrogate Convention Centre v hrabství Yorkshire. Ne všechny tyto nemocnice však budou mít stejnou kapacitu jako ta londýnská. V Harrogate by mělo být asi 500 lůžek v NEC pak 2 500.

Kam dál?
Britská armáda posílí policii a zdravotníky v boji s koronavirem (19.3. 2020)

Zdroj: Sky News (Velká Británie)

---

Americká armáda vysílá lékaře do New Yorku

Americká armáda vysílá stovky svých lékařů a sester do newyorských nemocnic, aby pomohli v boji s koronavirem. New York je v současné době nejvíce zasaženým americkým městem. Newyorský starosta Bill de Blasio však žádá o to, aby armáda vyslala zdravotníků ještě více.

Nasazení vojenského zdravotnického personálu přímo do civilních nemocnic je dalším pokusem o posílení newyorského zdravotnictví. Již dříve vyslalo americké ministerstvo obrany do oblasti také nemocniční loď USNS Comfort. Ta však, stejně jako provizorní vojenská nemocnice v Javitsově centru, zůstává téměř prázdná, což Pentagon připisuje problémům v komunikaci mezi civilními a vojenskými zdravotnickými zařízeními.

Podle guvernéra státu New York Andrewa Cuoma však počet hospitalizovaných pomalu klesá a situace by se tak měla během následujících týdnů stabilizovat.

Kam dál?
Upravené kongresové centrum v New Yorku se stane „největší nemocnicí USA“ (6.4. 2020)

Zdroj: CNN (USA)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.