natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO v Afghánistánu zahajuje novou ofenzívu

  18. prosince 2006  16:41

  NATO v Afghánistánu zahajuje novou ofenzívu
  Aliance spustila svou novou velkou ofenzívu v jižním Afghánistánu. Jmenuje se Falcon´s Summit (nebo, v afghánštině, Baaz Tsuka) a souvisí se zářijovou operací Medúza. Při těžkých bojích byly tehdy zabity stovky bojovníků, ale cíl dlouhodobé stability nebyl dosažen, neboť Taliban se posléze do oblasti vrátil.

  Aliance se nyní bude snažit o pečlivější přístup. Kanadský generál Rick Hillier prozradil, že jedním z cílů bude neutralizace vůdců Talibanu. NATO také bude spoléhat na spolupráci s místními vůdci i na budování lokálních milicí. Ve zprávě NATO je ofenzíva popsána jako ukázka jednoty mezi NATO a afghánskými silami.

  První fází nové ofenzivy je informační kampaň, jež má za cíl zabránit bojům dříve, než začnou. NATO bude v různých částech násilných oblastí rozhazovat letáky.

  Zdroj: CTV (Kanada)

  ---

  NATO Talibanu: Opusťte jih Afghánistánu
  Síly Aliance v Afghánistánu vzkázaly Talibanu, že pokud neopustí jižní oblasti země, bude odtud vyhnán. NATO své ultimátum oznámilo prostřednictvím letáků, shazovaných v dotyčných zónách – konkrétně se jedná o okresy Zahre a Pandžáví.

  Oznámil to mluvčí Aliance Dominic Whyte. „Musí okamžitě opustit tyto okresy, aby tam mohla být poslána humanitární pomoc.“

  Tento krok je součástí nové velké ofenzívy proti Talibanu. Poslední významná akce se na jihu země odehrála v září – při této dva týdny trvající operaci, nazvané Medúza, bylo zabito více než tisíc rebelů.

  Čtěte také:
  Operace NATO v Afghánistánu je úspěšná

  Zdroj: Paktribune (Pákistán) 

  ---

  McCain: NATO se musí zaměřit na Taliban
  Americký senátor John McCain vyzval spojence USA v NATO, aby poskytli své jednotky na bojové operace proti Talibanu, a to zejména na problematickém jihu Afghánistánu.

  Tento Republikán z Arizony, který je pravděpodobným kandidátem prezidentských voleb roku 2008, také kritizoval Pákistán za to, že toleruje přítomnost bojovníků Talibanu v územích sousedících s Afghánistánem. Tato slova pronesl na americké základně v afghánském Kábulu, při setkání s novináři.

  Připomněl také, že USA jsou samy ochotny poslat do země další vojáky. „Ale důraz je více na výcvik afghánské armády a policie, spíše než na zvyšování americké přítomnosti,“ vysvětlil.

  Čtěte také:
  Richards: Jsou třeba další posily pro Afghánistán

  Zdroj: Chicago Tribune (USA)
   
  ---

  Útoky v Afghánistánu oslabují popularitu NATO
  Větší intenzita leteckých úderů vedla k větším ztrátám na životech afghánských civilistů, neboť Taliban užívá obyvatelstvo jako živý štít. Od začátku roku 2006 v zemi zahynulo na čtyři tisíce lidí. Podle americké Human Rights Watch z toho více než tisíc tvoří civilisté.

  Rostoucí násilí vedlo generály NATO k tomu, aby žádali posily od zdrženlivějších členů Aliance. Přesto se ale pozemních sil nedostává, a tak NATO spoléhá na letecké útoky. Podle Pentagonu americké letectvo za prvních šest měsíců tohoto roku shodilo více bomb než za celé první tři roky tažení proti Talibanu. Intenzivní bombardování způsobuje smrt tisícovek civilistů, což podkopává úsilí vlády, varují afghánští představitelé. Praxi leteckých útoků otevřeně a emotivně kritizoval sám afghánský prezident během svého proslovu u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv, který se slaví 10. prosince.

  Hněv obyvatelstva vedle leteckých úderů NATO vzbudily i nedávné sebevražedné atentáty Talibanu. Mnoho obyvatel jihoafghánského Kandaháru by si podle svých slov přálo, aby se konvoje NATO vyhýbaly městu, neboť působí jako magnet na sebevražedné útočníky a vojáci Aliance pak mají tendenci slepě střílet do davu.

  Čtěte také:
  HRW kritizuje civilní ztráty v Afghánistánu

  Zdroj: The Christian Science Monitor (USA)

  ---

  Krym je drtivě proti vstupu Ukrajiny do NATO
  Ukrajinská autonomní rusky mluvící oblast Krym se v neformálním referendu přesvědčivě vyslovila proti vstupu své země do NATO. Plebiscitu se zúčastnilo 897.000 lidí, což představuje 58,2 % registrovaných voličů Krymu.

  Celých 885.400, což tvoří 98,7 %, se ohledne vstupu země do Aliance vyslovilo negativně. Organizátoři oznámili, že hlasování nemá žádnou legální sílu.

  Čtěte také:
  Jen 20 % Ukrajinců pro vstup do aliance

  Zdroj: Mosnews (Rusko)
   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)