natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO upozorňuje na zvyšující se aktivitu Ruska na východní Ukrajině, chce obnovit kontakt s Moskvou

  23. ledna 2015  21:01

  Vrchní velitel aliančních jednotek v Evropě generál Philip Breedlove. Ilustrační foto. | foto: US DOD

  NATO upozorňuje na zvyšující se aktivitu Ruska na východní Ukrajině, chce obnovit kontakt s Moskvou

  Severoatlantická aliance zaznamenala zvýšenou aktivitu Rusů v bojích na východní Ukrajině. Vrchní velitel aliančních sil v Evropě generál Philip Breedlove uvedl, že boje proruských separatistů jsou nyní na některých místech intenzivnější, než tomu bylo před zářijovou mírovou dohodou z Minsku. Generál dodal, že vojenští velitelé obrany NATO se budou snažit obnovit kontakt se svými ruskými protějšky, přerušený zvyšujícím se napětím kvůli Ukrajině. „Chceme obnovit komunikaci s náčelníkem ruského generálního štábu Valerijem Gerasimovem,“ potvrdil generál Breedlove.

  Breedlove řekl: „NATO má snímky s tepelnými stopami systémů protivzdušné obrany a elektronického boje, které dříve doprovázely přesun ruských jednotek na Ukrajinu,.“ Uvedl Breedlove. Rusko nicméně popírá nasazení svých vojáků na východní Ukrajině, kde bylo od začátku proruského povstání zabito více než 4 800 lidí. Odmítá také obvinění z dodávek zbraní povstalcům.

  Kam dál?
  Rusko a Ukrajina souhlasí se stažením zbraní z demarkační linie na Ukrajině (22.1. 2015)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Bulharský prezident žádá o zvýšení rozpočtu na obranu země

  Prezident Bulharska Rosen Plevneliev uvedl, že země musí aktualizovat plány na výdaje na obranu pro rok 2015. Prezident chce dostát příslibu zlepšení schopností armády, učiněnému na summitu NATO ve Walesu. Program „Bulharsko v NATO a v evropské obraně 2020“ zahrnuje sedm důležitých projektů modernizace bulharských sil.

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg k tomu řekl: „Investice do obrany zaručí bezpečné Bulharsko a silné NATO.,“ uvedl k tématu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Prezident prohlásil, že základním požadavkem na modernizaci sil je dosáhnutí operační kompatibilitya bulharské armády s armádami NATO, nezbytná pro společné mise. Stoltenberg ocenil Bulharsko jako strategického spojence a zdůraznil jeho stabilizační roli v neklidném regionu.

  Kam dál?
  Stoltenberg: Bulharsko posiluje NATO (22.1. 2015)

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)

  ---

  Kerry: IS je výzvou naší doby

  Ministři zahraničí států bojujících koalice proti Islámskému státu (IS) se v Londýně sešli k rozhovorům o hrozbě, kterou představují vycvičení džihádisté vracející se ze zahraničí. Ministr zahraničí USA John Kerry označil boj proti IS za „výzvu naší doby“ a dodal, že je potřeba zvýšit intenzitu postupu proti IS. Připomněl nanejvýš strašlivé praktiky veřejných poprav a nebezpečí, které nyní hrozí dvěma japonským rukojmím drženým IS.

  Ministr Kerry dále hovořil o vytvoření expertní skupiny, která bude sdílet informace za účelem zabránění ozbrojencům v překračování mezinárodních hranic. Útoky v Paříži dále zvýšily obavy z domácích džihádistů vracejících se z výcviku v zahraničína zahraniční půdě. Po sérii zatýkání z minulého týdne byl nyní v Belgii obviněn z terorismu šestý člověk.

  Kam dál?
  Koalice zemí bojujících s IS bude jednat o dalším postupu (22.1. 2015)

  Zdroj: France24 (Francie)

  ---

  Po pařížských útocích zvyšují americké základny v Evropě své zabezpečení

  Po teroristických útocích v Paříži a řadě protiteroristických zásahů na kontinentu, zvyšují vojenské základny USA napříč Evropou svá bezpečnostní opatření. „Neexistuje bezprostřední hrozba, zvýšené zabezpečení a počet hlídek v okolí vojenských zařízení jsou považovány za preventivní opatření proti jakémukoliv útoku,“ uvedlořeklo Evropské velení USA (EUCOM) v Bruselu.

  Představitelé EUCOM odmítli blíže specifikovat bezpečnostní opatření, která se mohou na různých základnách lišit. Základny jsou ve stavu zvýšené pohotovosti. Jeden z představitelů americké armády uvedl, že z výcviku v Iráku a Sýrii se do Evropy vrátilo 4 000 až 5 000 extremistů, kteří představují potenciální hrozbu.

  Kam dál?
  Pod hrozbou IS přehodnocují rodiny amerických vojáků své online aktivity (16.1. 2015)

  Zdroj: NBC News (USA)

  ---

  Afghánští zpravodajci se infiltrovali do nepřátelských sítí

  Operativci afghánských zpravodajských služeb úspěšně infiltrovali sítě nepřátel Afghánistánu a dále budoujejich cílem je vyvíjet další tlak na skupiny, které se podílejí na povstaleckých aktivitách v zemi. Šéf afghánského zpravodajské služby Národního direktoriátu bezpečnost NDSNDS Rahmatullah Nabil řekl při představování pracovního plánu, že spuštěním velkých a propracovaných operací jeho zpravodajcislužba úspěšně drží pod tlakem teroristické sítě jako Tálibán, al-Káida a Hakkání. Tento plán má Nabilovi pomoci obhájit jeho pozici.

  Nabil dodal, že afghánskýmé zpravodajskýmé službámě se podařilo pokrýt i příhraniční regiony. Výsledky afghánských zpravodajců podle deníku New York Times překvapily i americkou CIA. Nabil byl poprvé jmenován ředitelem NDS v roce 2010, po dvou letech byl pak jmenován náměstkem poradce pro národní bezpečnost a od září 2013 se opět vrátil do funkce ředitele NDS.

  Kam dál?
  Zpráva HRW: svoboda tisku v Afghánistánu v ohrožení (21.1. 2015)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)