Tento balíček, podpořený bilaterálními dohodami ze strany 32 zemí, má představovat most k budoucímu členství Ukrajiny v NATO.
Klíčovými prvky jsou formalizace stávající bilaterální podpory, hledání nových zdrojů pomoci a jasný signál pokračujícího závazku zemí NATO vůči bránící se Ukrajině. Žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o zrychlení přístupových jednání byla dříve zamítnuta. Namísto toho NATO poskytlo víceletý podpůrný balíček, který pomáhá Ukrajině přezbrojit ze sovětské techniky k té modernější.
Členství v NATO by poskytlo Ukrajině ochranný deštník v podobě kolektivní obrany, což by podle některých mohlo eskalovat konflikt s Ruskem. Americký prezident Joe Biden uvedl, že válka musí skončit, než se Ukrajina stane členem Aliance. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg potvrdil, že Ukrajina je na „nezvratné cestě“ k členství v bezpečnostní alianci.
Červencový summit ve Washingtonu se také zaměří na sdílení obranného břemena, přičemž se očekává, že více než 20 zemí splní cíl výdajů na obranu ve výši 2 % HDP. Toto dlouhodobé plánování má za cíl ujistit výrobce obranné techniky o trvalé poptávce po vojenském materiálu.
Zdroj: Defense News(USA)