natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO testuje připravenost makedonské armády

  4. listopadu 2013  15:02

  Makedonie (ilustrační foto) | foto: NATO Photos

  NATO testuje připravenost makedonské armády

  Makedonie zorganizovala vojenské cvičení, v němž pozorovatelský tým NATO hodnotil připravenost makedonské armády k nasazení její pěchoty a dělostřelectva v boji, ošetření velkého množství zraněných v mobilních nemocnicích či schopnost letecké evakuace. Doposud největšího cvičení, které mělo otestovat nezbytné kapacity pro nasazení makedonské armády v zahraničních aliančních misích, se zúčastnilo na dva tisíce vojáků. "Makedonská armáda je jedinou vojenskou silou v regionu s bojovou připraveností ohodnocenou Severoatlantickou aliancí, což dokládá kvalitu, jíž dosáhla," komentoval zisk kladného hodnocení velitel makedonské armády Metodija Velickovski.

  "Toto cvičení je dalším potvrzením schopností makedonské armády, které již byly demonstrovány v mezinárodních misích," nechal se po cvičení slyšet předseda Severoatlantické rady ve Skopiji Blagoja Markovski. Makedonie se doposud zúčastnila misí v Afghánistánu, Iráku, Bosně a Hercegovině a Libanonu. "Naše armáda má vše, co NATO vyžaduje při vykonávání bojových misí, což je dalším důkazem, že Makedonie patří do NATO. Není tedy otázkou, jestli bude Makedonie členem Aliance, ale kdy se jím stane," reagoval na výsledek cvičení makedonský prezident Gjorge Ivanov.

  Kam dál?
  Makedonie a Kosovo posilují vojenskou spolupráci (15.10. 2013)

  Zdroj: SETimes (USA)

  ---

  Pákistán zvažuje zablokování zásobovacích tras NATO

  V pákistánské vládě se ozývají hlasy, které volají po zablokování zásobovacích tras NATO vedoucích přes území Pákistánu jako reakci na poslední americký útok bezpilotním letounem, při němž zahynul vůdce pákistánského Tálibánu Hakimullah Mehsud. Takový krok by nicméně mohl poškodit probíhající mírový proces s USA iniciovaný právě pákistánskou vládou, proto se nyní vyčkává, jak se k návrhu postaví předseda vlády Nawáz Šaríf.

  Podle některých informací jsou však Šaríf a jeho klíčoví partneři ve vládě odhodláni v mírovém procesu pokračovat, díky čemuž se Pákistán k zablokování aliančních cest pravděpodobně neuchýlí. Za vládní názor, tedy pokračování v dialogu, se postavila i pákistánská armáda, která nicméně odkázala na prohlášení svého vrchního generála Ashfaqa Perveze Kayaniho, jenž kdysi americké útoky dronů odsoudil jako neospravedlnitelné a netolerovatelné.

  Kam dál?
  Pákistánský premiér žádá po USA konec útoků dronů (25.10. 2013)
  Pákistánský premiér se setká s Obamou (22.10. 2013)

  Zdroj: The News (Pákistán)

  ---

  Sovětský svaz chtěl zaútočit na NATO, odhalil dokument

  Nikdy nebyl svět tak blízko nukleárnímu konfliktu, jako v roce 1983, kdy Severoatlantická aliance pořádala válečné hry Able Archer, poukazuje nově zveřejněný dokument z té doby, který získal ředitel britského Střediska nukleárních informací Peter Burt. Sovětský svaz podle odtajněného dokumentu interpretoval alianční vojenské cvičení jako předehru k válce, načež nařídil vybavit desítky letadel ve Východním Německu a Polsku jadernými hlavicemi, 70 raket SS-20 uvedl do stádia pohotovosti a své jaderné ponorky vyslal k Arktidě.

  Do válečných her Able Archer se v roce 1983 zapojilo 40 tisíc aliančních vojáků, kteří nacvičovali obranu člena Aliance poté, co - dle scénáře cvičení - vojska Varšavské smlouvy podnikla invazi do Finska, Norska a Řecka. Smyšlený konflikt měl následně přerůst v konvenční a jadernou válku. "Tyto informace dokumentují ústřední okamžik v moderních dějinách, kdy si vláda Margaret Thatcher uvědomila, že studená válka musí skončit, do čehož se snažila dotlačit i USA," okomentoval nikdy předtím nezveřejněný dokument Burt.

  Zdroj: Fox News (USA)

  ---

  NATO a USA mají na připravenost Afghánistánu smíšené názory

  Během sezóny letošních bojů v Afghánistánu ozbrojenci Tálibánu nezískali zpět žádné území, přestože tento cíl v dubnu deklarovali. Stalo se tak navíc bez výstřelu zahraničních vojáků. Ozbrojenci nicméně usmrtili mnoho vojáků, policistů i civilistů ve snaze vládu co nejvíce oslabit. Zástupci Severoatlantické aliance a USA uvádějí, že nezkušené afghánské bezpečnostní složky zatím nejsou připraveny, aby dokázaly bojovat proti odhodlaným ozbrojencům.

  Udržení teritoria ovládaného vládou přišlo afghánské bezpečnostní složky draho. Podle aliančních zdrojů v jednu chvíli Afghánci ztráceli sto mužů za týden. Hlavní příčinou byly výbušniny umisťované na okrajích silnic. Dalším velkým problémem Afghánců je údržba vozového parku a jiného klíčového vybavení, které jim dodává Západ.

  Kam dál?
  Afghánské jednotce pyrotechniků schází zdroje a lidi (25.10. 2013)
  NATO bude podporovat Afghánistán i po roce 2014 (24.10. 2013)

  Zdroj: Fox News (USA)

  ---

  USA a NATO ujasnily neslučitelnost čínského raketového systému s aliančním

  Členové Severoatlantické aliance v čele s USA deklarovali, že systém čínského konsorcia CPMIEC by v případě jeho zakoupení Tureckem nemohl být integrován do systému NATO. Čínský systém by degradoval efektivnost Turecka v jeho plánované vzdušné obraně, pokud by neměl systém podporu NATO, uvedl západní diplomat působící v Ankaře. Turecko přesto trvá na možnosti, že by vytvořilo rozhraní, které by propojení obou systémů umožnilo.

  Spojené státy také prošetřují právní důsledky potenciálního tureckého nákupu systému vzdušné obrany od CPMIEC, na níž na začátku letošního roku USA uvalily sankce kvůli porušování dohody o dodávce zbraní do Íránu, Severní Koreje a Sýrie. Zástupce amerického ministra obrany pro politické záležitosti Jim Miller navíc upozornil, že by turecký nákup čínského systému z tohoto důvodu mohl být překážkou pro připravovaný kontrakt pro výrobu některých amerických komponentů v Turecku.

  Kam dál?
  Turecko žádá USA o zachování nabídky protiraketové obrany (30.10. 2013)

  Zdroj: Hurriyet Daily (Turecko)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media