natoaktual.cz

NATO bude diskutovat o vojenské spolupráci Ruska a Severní Koreje

9. července 2024  17:19
Během summitu Severoatlantické aliance ve Washingtonu budou spojenci diskutovat o posílení bezpečnostních vazeb s Jižní Koreou a Japonskem v reakci na prohlubující se spolupráci mezi Ruskem a Severní Koreou.  

Summit NATO 2024 ve Washingtonu | foto: NATO Photos

Na summit do Washingtonu jsou proto pozvány země tzv. Indopacifické čtyřky (IP4) – Austrálie, Japonsko, Nový Zéland a Jižní Korea.

Ruský prezident Vladimir Purin a severokorejský vůdce Kim Čong-un podepsali minulý měsíc v Pchjongjangu pakt o obraně. „Vždy budeme na straně ruské armády ve válce za spravedlnost,“ uvedla Severní Korea. Washington i Soul odhadují, že Pchjongjang poslal do Ruska asi 10 tisíc kontejnerů munice. Moskva i Pchjongjang dodávku munice popírají, přestože součástí paktu by měla být vojenská a technická spolupráce.

Někteří odborníci od uzavření paktu spekulují, že by mohla Severní Korea do Ruskem okupovaného Doněcku vyslat armádní ženisty, aby obnovili válkou zničený region. „USA případné vyslání vojáků sledují. A chceme varovat Severní Koreu před vysláním ozbrojených sil s tím, že by se staly terčem pro děla v nelegální válce,“ uvedl tiskový tajemník Pentagonu generál Patrick Ryder.

Zdroj: Voice of America (USA)

ass; natoaktual.cz
zpět na článek