Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO znovu potvrzuje svou sílu, vyzývá Rusko a Čínu

Vydáno 15.06.2021
Třicet členských států Severoatlantické aliance ukončilo pondělní summit v Bruselu a vydalo silné prohlášení vůči Rusku a v menší míře také proti Číně.  

Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

Obě země byly na summitu označeny za výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech. V závěrečném komuniké se lídři dohodli na otevření nové kapitoly v transatlantických vztazích. Čelí totiž složitějšímu bezpečnostnímu prostředí.

Aliance přijala nový konzultační mechanismus s názvem NATO 2030, který pomůže s přípravou nové strategické koncepce. Jedná se o dokument, který pomůže Alianci čelit rostoucímu globálnímu soupeření a nepředvídatelným hrozbám.

„Čína zásadně narušuje rovnováhu sil. Tím, že jsme se dohodli na agendě NATO 2030, souhlasíme s tím, že naše Aliance bude silnější a připravena lépe se přizpůsobit budoucím výzvám,“ uvedl generální tajemník Jens Stoltenberg během tiskové konference na konci summitu.

Mimo Ruska a Číny se na summitu řešila i nová politika kybernetické obrany a postupné stahování aliančních jednotek z Afghánistánu.

Zdroj: Voice of America (USA)

šar; natoaktual.cz