natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO stále zvažuje žádost Libye o asistenci

  11. října 2013  19:00

  Nově budovaná libyjská armáda | foto: Ministerstvo obrany Libye

  NATO stále zvažuje žádost Libye o asistenci

  Nedávný údajný únos libyjského premiéra Aliho Zeidana opět rozproudil debatu ohledně bezpečnosti v zemi a libyjské žádosti vůči NATO o pomoc s vybudováním bezpečnostního sektoru. "Myslím si, že je všem jasné, že s bezpečnostní v Libyi se musí něco udělat," reagoval na dočasné a doposud nevysvětlené zadržení nejvyššího libyjského politika generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. "Mohu potvrdit, že nás Libye požádala o pomoc s vybudováním nebo přestavbou bezpečnostního sektoru," dodal Rasmussen s tím, že Aliance žádost Libye stále projednává.

  Podle Rasmussena musí NATO nyní určit, jakou nejlepší formu pomoci Libyi poskytnout, na čemž momentálně pracuje alianční tým expertů. "Musíme se ujistit, že nebudeme duplikovat práci dalších organizací jako například EU, a nebudeme tak plýtvat prostředky," vysvětlil Rasmussen. Od podání libyjské žádosti o asistenci s posílením národní obrany a vnitřní bezpečnosti uplynulo již 5 měsíců.

  Kam dál?
  Británie vycvičí dva tisíce libyjských vojáků (10.7. 2013)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Stahování jednotek NATO z Afghánistánu zvyšuje pašování heroinu

  S postupným stahováním jednotek ISAF z Afghánistánu a úbytkem v zemi působících mezinárodních rozvojových agentur se opět v Afghánistánu rozšiřuje tradiční pěstování máku a s ním související výroba heroinu. "Je hlášena rekordní úroda máku, takže výroba heroinu stoupla a pašeráci v Pákistánu zkoušejí všechny možné způsoby, jak ho dostat do Indie," uvedl ohledně Afghánistánu generální inspektor indické pohraniční stráže Ajay Kumar Tomar. Ta jen za letošní rok při policejních akcích zajistila 257 kilogramů heroinu, přičemž 100 kilogramů zabavila jen za poslední měsíc a půl.

  Zpravodajské zdroje hovoří v tomto kontextu o nárůstu osázené plochy v Afghánistánu právě mákem, k němuž dochází v souvislosti s poklesem aktivit mezinárodních agentur a jednotek NATO. Podle Tomara přitom pákistánští pašeráci zvyšují distribuci heroinu nejen do Indie, ale i do Evropy a USA. "Pro Indii to rozhodně, co se týká pašování heroinu, není dobré znamení," vyjádřil se na adresu stahování jednotek NATO z Afghánistánu Tomar.

  Kam dál?
  Afghánistán není na odchod NATO připraven, varuje Rusko (9.10. 2013)

  Zdroj: The Times of India (Indie)

  ---

  Gruzie se připojí k NRF v roce 2015

  Gruzie se v roce 2015 stane jako první partnerská země Severoatlantické aliance členem Sil rychlé reakce NATO, oznámil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na tiskové konferenci v Bruselu. "Zažádali jsme NATO o členství v Silách rychlé reakce a následně jsme obdrželi předběžné schválení naší žádosti," uvedl nedávno ministr obrany Gruzie Irakli Alasania. "Žádost Gruzie byla schválena," potvrdil nyní Alasaniova slova Rasmussen.

  Gruzie se již podílela na aliančních misích v Kosovu, Iráku i Afghánistánu a naposled vyjádřila ochotu zúčastnit se i vojenských operací v Mali. Spolupráce mezi Gruzií a NATO probíhá již od roku 1994, kdy vstoupila do aliančního programu Partnerství pro mír. V současnosti je Gruzie kandidátskou zemí na členství v Alianci, přičemž Intenzivní dialog mezi Gruzií a NATO o otázkách členství byl započat v roce 2006.

  Kam dál?
  Gruzínská armáda dosáhne standardů NATO do roku 2017 (27.9. 2013)
  Kurs Gruzie směrem k NATO dále znepokojuje Rusko (24. 9. 2013)

  Zdroj: Azernews (Ázerbájdžán)

  ---

  Rasmussen: Dveře do EU i do NATO zůstávají Ukrajině otevřené

  Členství jak v Evropské unii, tak v NATO, je pro Ukrajinu stále otevřenou možností, nechal se slyšet generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, který, dle svých slov, rozhodně nezpochybňuje euroatlantickou budoucnost tohoto východoevropského státu. Již v únoru letošního roku potvrdil Rasmussen na setkání komise NATO-Ukrajina, že alianční rozhodnutí ze summitu v roce 2008 v Bukurešti je stále platné. Tehdy se členské státy shodly na tom, že Gruzie a Ukrajina splňují požadavky, aby se mohly ucházet o členství v NATO. Rasmussen nicméně dodal, že jaký bude směr spolupráce Ukrajiny a NATO v následujících letech, závisí jen na rozhodnutí Ukrajiny.

  Kam dál?
  Ukrajinští vojáci se zapojí do boje proti pirátství (9.10. 2013)
  NATO pomůže Ukrajině zbavit se radioaktivního odpadu (1.10. 2013)

  Zdroj: ForUm (Ukrajina)

  ---

  NATO pořádá cvičení v Bulharsku a Řecku

  Severoatlantická aliance pořádá v Bulharsku a Řecku vojenské cvičení zaměřené na prověření schopností reagovat v případě cíleného rušení signálu ve vzdušném prostoru, uvedlo bulharské ministerstvo obrany. Pětidenního cvičení se účastní letecký personál, divize protiraketové obrany i jednotky obsluhující radarové stanice. Až z Norska pak přiletí letoun Dassault Falcon 20 patřící 717. letce norských vzdušných sil, který se specializuje právě na "elektronickou" válku. Ten ve cvičení doplní i letouny řeckého letectva. Alianční cvičení je pořádáno každoročně, letos již potřetí v řadě.

  Kam dál?
  Nigérie pořádá společné námořní cvičení se členy NATO (7.10. 2013)
  NATO pořádá ve Středozemí námořní cvičení (1.10. 2013)

  Zdroj: Azeri-Press Agency (Ázerbájdžán)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media