natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO se obává přelití krize do Turecka

  2. července 2014  14:39

  Baterie střel Patriot rozmístěná u tureckého města Adana | foto: NATO photos

  NATO se obává přelití krize do Turecka

  Severoatlantická aliance se obává, že se krize v Iráku a Sýrii přelije do Turecka, které je členem NATO. V případě nutnosti bude Aliance Turecko bránit, uvedl vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě generál Phillip Breedlove.

  Americké jednotky se účastní probíhajících operací NATO, jež mají za cíl bránit svého spojence Turecko, ale Aliance nevstoupí na území Sýrie a Iráku, informoval Breedlove. "Myslím si, že NATO dalo jasně najevo, že nemá žádné plány vyslat své síly do Sýrie, ale zároveň jasně ukázalo, že budeme bránit Turecko," prohlásil Breedlove.

  Kam dál?
  Turecko žádá NATO o prodloužení mise Patriotů (13.11. 2014)

  Zdroj: Cihan (Turecko)

  ---

  Reakce NATO jsou "přemrštěné", poukazuje Rusko

  Rusko považuje kroky Severoatlantické aliance k obraně svých členů za "přemrštěné", informoval vyslanec Ruska při NATO Alexandr Gruško. "Naše hodnocení aktivit NATO poblíž ruských hranic je dobře známé. (...) Jsme toho názoru, že neexistují skutečné důvody demonstrovat svou sílu poblíž našich hranic. (...) Nikdo neohrožuje země NATO," uvedl Gruško a dodal, že Aliance by mohla přispět k uklidnění situace na Ukrajině, pokud by vyslala náležité signály Kyjevu.

  Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

  ---

  Japonsko podporuje Makedonii ve vstupu do EU a NATO

  Japonský premiér Šinzó Abe vyjádřil na setkání s premiérem Makedonie Nikolou Gruevskim podporu Makedonii v její snaze vstoupit do Evropské unie a do Severoatlantické aliance. Premiéři se při tomto jednání také dohodli na prohloubení bilaterálního dialogu. Letos je to dvacet let od navázání diplomatických vztahů mezi Japonskem a Makedonií.

  Zdroj: Global Post (USA)

  ---

  Breedlove: Rusko stále podporuje konflikt na Ukrajině

  Rusko nadále podporuje konflikt na východě Ukrajiny dodáváním vojáků, vojenské techniky a financí, uvedl vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě generál Phillip Breedlove. "Ruské nepravidelné jednotky jsou velmi aktivní na východě Ukrajiny. Ruskem podporované síly jsou velmi aktivní na východě Ukrajiny. A ruská finanční podpora je velmi aktivní na východě Ukrajiny," prohlásil Breedlove a dodal, že ruská pravidelná armáda zprostředkovává pohyb jednotek, vybavení a financí přes ukrajinské hranice.

  Zdroj: National Radio Company of Ukraine (Ukrajina)

  ---

  Putin: Rusko nemohlo dovolit NATO vstoupit na Krym

  Rusko si nemohlo dovolit nechat vojska Severoatlantické aliance vstoupit do Sevastopole, aby tak radikálně změnila poměr sil u Černého moře. Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin na setkání s ruskými velvyslanci.

  "Nemohli jsme si dovolit ponechat obyvatele Krymu a Sevastopole na milost militantním nacionalistům a radikálům. Nemohli jsme si dovolit souhlasit s výrazným omezením našeho přístupu k Černému moři a nechat vojska NATO stoupnout na půdu Krymu a vstoupit do Sevastopole, jež si stále pamatuje udatnost a slávu ruských vojáků a námořníků. Nemohli jsme si dovolit radikální změnu rovnováhy sil v Černém moři," prohlásil Putin.

  Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media