natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO prodloužilo Rasmussenovi funkční období

  12. prosince 2013  15:02

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

  NATO prodloužilo Rasmussenovi funkční období

  Severoatlantická aliance prodloužila funkční období stávajícího generálního tajemníka Anderse Fogha Rasmussena do konce září příštího roku. Aliance tak učinila proto, aby Rasmussen mohl předsedat příštímu summitu, který se uskuteční 4.-5. září 2014 v Jižním Walesu.

  Podle Rasmussena bude příští summit významným milníkem. "Na konci roku 2014 v Afghánistánu uzavřeme jednu kapitolu a začneme novou." Rasmussen, bývalý dánský premiér, byl jmenován tajemníkem NATO v roce 2009.

  Kam dál?
  Wales se chystá na summit NATO 2014 (1.11. 2013)
  Kandidátů na post Šéfa NATO je několik, favoritem je Ital Frattini (30.7. 2013)

  Zdroj: UPI (USA)

  ---

  Výbuch před velitelstvím ISAF otřásl Kábulem

  V blízkosti velitelství Severoatlantické aliance a velvyslanectví USA v Kábulu došlo k výbuchu. Afghánští představitelé uvedli, že se jedná o nehodu. "Byla to nehoda, nikoli výsledek nepřátelské činnosti," uvedl zástupce afghánských bezpečnostních složek Lutfullah Mashal. "Nejsou hlášeny žádné ztráty na životech, pouze materiální škody." Velitelství ISAF výbuch potvrdilo, ale nepodalo žádné další informace.

  K výbuchu došlo den poté, co sebevražedný atentátník z řad Tálibánu odpálil vozidlo plné výbušniny poblíž vojenského konvoje NATO, který směřoval na kábulské letiště. Při útoku kromě atentátníka nikdo nezemřel ani nebyl zraněn.

  Kam dál?
  Země ISAF se dohodly na fondu pro afghánskou armádu (6.12. 2013)
  Pozemní operace se potýkají s problémy, připustil afghánský generál (28.11. 2013)

  Zdroj: al-Arabiya (Saúdská Arábie)

  ---

  Blokáda zásobování NATO poškozuje zájmy Pákistánu

  Současná blokáda zásobovací trasy Severoatlantické aliance v pákistánské provincii Khyber Pakhtunkhwa poškozuje vojenské zájmy Pákistánu a armádě by situace neměla být lhostejná. Uvádějí to tamější bezpečnostní experti. Podle bývalého vojenského atašé na velvyslanectví Pákistánu v Kábulu Mohammada Saada by snížení americké asistence znamenalo ekonomické problémy, které by se týkaly také armády. Bývalý tajemník provincie Khyber Pakhtunkhwa Khalid Aziz sdílí podobný názor. Podle něj by Pákistán mohl čelit problémům, pokud by došlo ke snížení pomoci ze strany Mezinárodního měnového fondu a Světové banky na něž mají USA významný vliv.

  Blokaci iniciovala pákistánská politická strana Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) kvůli neustávajícím útokům amerických dronů v Pákistánu. PTI a její koaliční partneři vytvořily pět kontrolních bodů ve čtyřech distriktech, jejichž pomocí blokují průjezd zásobovacích konvojů Aliance.

  Kam dál?
  Pákistánci zablokovali zásobovací trasu NATO kvůli útokům dronů (25.11. 2013)

  Zdroj: Dawn (Pákistán)

  ---

  NATO a Irák spolupracují na odstraňování podomácku vytvořených výbušnin

  Iráčtí specialisté z iráckého ministerstva obrany absolvovali alianční kurz ve slovenském centru Odstraňování výbušnin. To je akreditováno Severoatlantickou aliancí jako jedno z tzv. center výjimečnosti (centre of excellence). Iráčané by tak měli být schopni lépe čelit hrozbám podomácku vyrobených výbušnin, které podle generála Hadi Salmana "představují většinu improvizovaných výbušnin v Iráku".

  Cvičení je prvním společnou činností s Irákem, které bylo financováno z aliančního programu Věda pro mír a bezpečnost. Ten je klíčovým nástrojem pro praktickou a technickou spolupráci s partnerskými zeměmi NATO. Zároveň vyjadřuje naplňování závazku Aliance pro spolupráci mezi NATO a Irákem po skončení výcvikové mise v prosinci 2011.

  Zdroj: NATO

  ---

  NATO v Afghánistánu nedosáhlo svých cílů, tvrdí tamní poslanec

  Severoatlantická aliance stanovených cílů v Afghánistánu nedosáhla. Tvrdí to místopředseda dolní komory afghánského parlamentu, Mohammad Saleh Saljoqi. "Jejich cílem bylo zredukovat obchod s drogami a bojovat s terorismem. Jsme však svědci rostoucího obchodu s drogami, stejně jako existence škol určených k výcviku teroristů," uvedl Saljoqi při příležitosti kulatého stolu "Stabilita a bezpečnost ve střední Asii: Spolupráce Kazachstánu a Afgánistánu" v turecké Astaně.

  Kábul navrhuje regionální projekt pro ochranu státních hranic, do kterého by byly zapojeny všechny země regionu střední Asie. "Navrhujeme společný projekt, který by sloužil k ochraně severních i jižních hranic Afghánistánu. Nejsou to jen naši občané, kdo se v Afghánistánu zapojují do teroristické činnosti. Jsou to také občané Pákistánu, lidé původem z Kavkazu, Arabové a lidé dalších národností. Naneštěstí počet podporovatelů extremismu a terorismu roste a jejich hlavním zdrojem jsou náboženské školy na severu Afghánistánu," uvedl Saljoqi. Podle jeho názoru budou Afghánistán a ostatní středoasijské země čelit po odchodu zahraničních jednotek ze země na konci příštího roku společnému nepříteli.

  Kam dál?
  Afghánistán se dohodl na bezpečnostním paktu s Íránem (9.12. 2013)

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media