Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO prodlouží námořní misi v Egejském moři navzdory námitkám Turecka

Vydáno 31.10.2016

Námořníci z německé lodi Bonn hlídkují v rámci mise NATO v Egejském moři | foto: MARCOM

NATO prodlouží námořní misi v Egejském moři navzdory námitkám Turecka

Ministři obrany Severoatlantické aliance se shodli, že námořní mise v Egejském moři by měla být prodloužena a nová operace v centrální části Středomoří by měla začít během dvou týdnů, oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Alianční operace v Egejském moři se snaží zabránit ilegálnímu příchodu migrantů do Evropy. Podle Stoltenberga má své politické i praktické využití. Z praktického hlediska byl zaznamenán výrazný pokles nezákonného využívání námořních cest k pašování lidí do Evropy. Z politického hlediska pak byl posílen dialog mezi Ankarou a Athénami.

Turecký ministr obrany Fikri Isik však žádá ukončení operace. Značné snížení počtu uprchlíků snažících se dostat do Řecka podle něj ukazuje, že již není třeba, aby vojenské lodě hlídkovaly u tureckých břehů.

Kam dál?
Flotila NATO už hledá trasy pašeráků lidí v Egejském moři (17.2. 2016
Mise NATO v Egejském moři: Aliance se snaží vyřešit spory mezi Tureckem a Řeckem (24.2. 2016)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Stoltenberg: Přítomnost NATO v Afghánistánu je klíčová i kvůli IS

Přítomnost stoupenců organizace Islámský stát v Afghánistánu ukazuje, že působení Severoatlantické aliance v této zemi je velmi důležité, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Naše přítomnost v Afghánistánu je největší vojenskou operací NATO, která je součástí našeho boje proti mezinárodnímu terorismu. Viditelná přítomnost IS v Afghánistánu jen potvrzuje význam našeho působení v zemi,“ prohlásil Stoltenberg.

Generální tajemník NATO na tento fakt poukázal poté, co někteří američtí představitelé vyjádřili obavy z pokusů IS rozšířit své základny i na území Afghánistánu. „Není žádným tajemstvím, že nás již dlouho znepokojuje touha IS rozšířit své působení v Afghánistánu,“ řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby. „V současnosti můžeme vidět, jak se IS intenzivně snaží vytvořit v Afghánistánu chalífát,“ poznamenal velitel mise Resolute Support generál John Nicholson.

Kam dál?
Vojáci NATO zůstanou v Afghánistánu další rok, potvrdil polský summit (9.7. 2016)
Obama: V Afghánistánu zůstane více vojáků, než jsme plánovali (8.7. 2016)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Francie ukončila svou misi ve Středoafrické republice

Francouzskou vojenskou misi ve Středoafrické republice (SAR) formálně ukončil francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Francouzská operace Sangaris začala v SAR před třemi lety a jejím cílem bylo zastavit masové vraždění v zemi. Odzbrojit milice terorizující tamní obyvatele se však během této mise nepodařilo.

„Francie nezanechává Středoafrickou republiku na pospas vlastnímu osudu,“ zdůraznil francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault s tím, že v zemi i nadále zůstane více než 10 000 příslušníků mírových sil OSN. Mnoho obyvatel SAR má však z odchodu francouzských vojsk strach.

„Ozbrojené skupiny se připravují. Obávám se, že mohutný útok přijde v okamžiku, kdy Francouzi opustí zemi,“ řekl vysoký politický představitel SAR, který si přál zůstat v anonymitě. „Milice se bojí francouzských vojáků, nikoliv sil OSN,“ vysvětlil.

Kam dál?
Francouzské jednotky se ze Středoafrické republiky stáhnou v říjnu (15.7. 2016)
Francie v roce 2016 ukončí svou misi ve Středoafrické republice (31.3. 2016)
Francie posílá vojáky do Středoafrické republiky (25.3. 2013)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Operace v Mosulu zvyšuje riziko útoků IS v Německu, tvrdí šéf tamní kontrarozvědky

Vojenská porážka organizace Islámský stát (IS) v iráckém Mosulu by mohla zvýšit pravděpodobnost teroristického útoku v Německu, varuje šéf německé zpravodajské služby pro ochranu ústavy Hans-Georg Maassen. Německé úřady se proto připravují na možnost teroristického útoku na domácí půdě.

Operace zaměřená na znovudobytí Mosulu by mohla povzbudit stoupence IS v Evropě k útokům, prohlásil Maassen. „A to je přesně to, čemu chceme zabránit. Proto se náležitě připravujeme,“ ujistil šéf německé domácí zpravodajské služby.

Kam dál?
Bitva o Mosul přitvrzuje, Islámský stát útočí po celém Iráku (25.10. 2016)
Německo po útoku v Mnichově zvažuje nasazení vojáků na domácí půdě (25.7. 2016)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Putin odmítá tvrzení, že se Rusko snaží kyberútoky ovlivnit americké volby

Ruský prezident Vladimir Putin kategoricky odmítá, že by se Rusko snažilo ovlivnit americké volby kyberútoky či jakýmikoliv jinými prostředky. Hysterie, která vypukla, byla podle Putina rozdmýchána proto, aby odvedla pozornost od neschopnosti amerických politiků řešit domácí problémy.

„Opravdu si někdo myslí, že je možné ovlivnit americké volby? Je snad Amerika banánovou republikou? Nikoliv, je to velmi mocná země,“ prohlásil Putin. Veškerá obvinění jsou jen trikem, jak zamaskovat skutečnost, že americká politická elita se nedokáže vypořádat s deficitem nebo kriminalitou spojenou s držením zbraní, tvrdí Putin. „Je mnohem jednodušší rozptýlit pozornost lidí takzvanými ruskými hackery, špióny a tajnými agenty,“ dodal ruský prezident.

„Rusko nemá v úmyslu kohokoliv napadat. A tvrdit opak je prostě vtip,“ prohlásil Vladimir Putin.

Kam dál?
Za hackerskými útoky na USA je „nepochybně“ Rusko, tvrdí poslanec za Demokraty (3.10. 2016)
Moskva může Trumpovi pomáhat ve volbách, varuje Obama (28.7. 2016)

Zdroj: The Independent (Velká Británie)

kko; natoaktual.cz