natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO přesouvá personál z Iráku kvůli bezpečnostním hrozbám

  8. ledna 2020  14:01
  Výcvik iráckých bezpečnostních složek | foto: NATO Photos

  NATO přesouvá personál z Iráku kvůli bezpečnostním hrozbám

  Severoatlantická aliance přesouvá některé ze svých instruktorů z Iráku kvůli obavám z reakce na zabití íránského vojenského velitele Solejmáního, který byl zabit americkým dronem. „Přijímáme veškerá nezbytná opatření k ochraně našich lidí. To zahrnuje dočasné přemístění některých pracovníků na různá místa uvnitř i vně Iráku,“ řekl agentuře Reuters představitel NATO.

  Mise NATO v Iráku je složená z několika stovek instruktorů, poradců a podpůrných pracovníků z členských zemí NATO a nečlenských partnerských zemí Aliance.

  Kam dál?
  NATO pozastaví výcvikovou misi v Iráku kvůli obavám o bezpečnost (6.1. 2020)

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  První dva ze šesti bombardérů B-52 přistály na ostrově Diego Garcia

  První dva ze šesti bombardérů B-52 odletěly ze své domovské základny Barksdale v Louisianě a přistály na americké základně Diego Garcia v Indickém oceánu. Do oblasti byly vyslány v době vysokého napětí mezi USA a Íránem.

  Přesun těchto strategických bombardérů a jejich podpůrných tankerů bylo možné sledovat online. Ze základny odletěly tři bombardéry B-52, ale pouze dva přeletěly Atlantik. Po dobu letu letouny poskytovaly konstantní zprávy o poloze. Dokonce bylo možné slyšet i jejich rádiovou komunikaci.

  Zdroj: The Aviationist (Itálie)

  ---

  Putin navštívil Sýrii, aby se setkal s Assadem, klíčovým íránským spojencem

  Ruský prezident Vladimir Putin v úterý odcestoval do Damašku na setkání se syrským prezidentem Bašárem Assadem. Návštěva se konala uprostřed zvýšeného napětí mezi Íránem a Spojenými státy americkými. Putin a Assad se setkali na ruském velitelském stanovišti v Damašku, kde jim byly představeny zprávy o situaci v různých regionech Sýrie.

  Putin během rozhovoru s Assadem uvedl, že k obnově syrské státnosti a územní celistvosti bylo vykonáno mnoho. Prohlásil, že „situace se nezměnila – ve skutečnosti jsme svědky obnovení syrské státnosti.“ Podle Putina se napětí na Blízkém východě stupňuje.

  Zdroj: Associated Press News (USA)

  ---

  Írán zaútočil na americké síly v Iráku v rámci odvety za zabití velitele

  Írán zahájil raketový útok na síly vedené Spojenými státy americkými v Iráku v rámci odvety za zabití íránského velitele Solejmáního. Teherán vypálil z íránského území více než tucet balistických raket proti nejméně dvěma iráckým zařízením, kde se nachází vojáci koalice vedené Spojenými státy americkými. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa probíhá vyhodnocování škod způsobených raketami.

  V prohlášení vyzval Írán Spojené státy americké, aby stáhly své jednotky z oblastí, a varoval spojence USA včetně Izraele, aby nedovolili útoky ze svých území. Mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman prohlásil, že základnami, které byly napadeny, jsou letecká základna al-Asad a další zařízení v Erbílu v Iráku.

  Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf uvedl, že Írán přijal „přiměřená opatření v oblasti sebeobrany podle článku 51 Charty OSN.“ Podle Zarífa Írán neusiluje o eskalaci nebo válku, ale brání se před agresí.

  Kam dál?
  Američané zabili předního íránského velitele (3.1. 2020)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Britská armáda je v pohotovosti k nasazení v Perském zálivu

  Britští poslanci uvedli, že budou přijata „naléhavá opatření“ k ochraně zájmů Spojeného království. Britské vojenské lodě, vrtulníky a několik stovek vojáků jsou v pohotovosti k případnému rozmístění v Iráku nebo v jeho okolí, pokud by eskalovala íránská krize. Záložní síly, včetně vrtulníků Chinook, by mohly být použity k evakuaci britských jednotek.

  „Kdyby byli britští civilisté nebo vojáci zabiti v důsledku íránského nebo teroristického útoku, naše reakce by byla bezpochyby přiměřená,“ uvedl britský ministr obrany Ben Wallace.
  Británie má v současné době v Iráku 400 vojáků. Dvě britské vojenské lodě jsou již umístěny v blízkosti Perského zálivu. Ty jsou připraveny v případě nutnosti doprovázet britské ropné tankery přes Hormuzský průliv.

  Kam dál?
  Německo přesouvá vojáky z Iráku do Jordánska a Kuvajtu (7.1. 2020)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ade; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu