NATO představilo nové výcvikové osnovy zaměřené na boj s terorismem
Severoatlantická aliance představila nové osnovy pro výcvik vojáků v boji s terorismem. Jejich součástí je vhled do ideologie, motivace a metod teroristů, přehled současných protiteroristických strategií a odhady budoucího vývoje.
Tyto informace by měly pomoci členským i partnerským zemím Aliance zefektivnit dopad jejich protiteroristických aktivit. Na vzniku materiálů se podíleli zástupci sekce NATO pro boj s terorismem, programu Partnerství pro mír a Programu posílení obranné výuky, který celou iniciativu zastřešuje.
„Bezpečnostní hrozby, jako je terorismus, současná globální pandemie nijak nezmenšila. Terorismus podkopává naši bezpečnost i hodnoty, na nichž stojí a funguje naše společnost,“ okomentoval význam osnov Antonio Missiroli, zástupce generálního tajemníka NATO pro bezpečnostní výzvy.
Kam dál?
Čeští lovci teroristů budou mít v Africe stejný právní status jako Francouzi (16.6. 2020)
Zdroj: Army Technology (Velká Británie), NATO
---
Osm ostrých startů za týden. Stíhačky NATO nad Pobaltím opět zasahovaly proti ruským letadlům
Stíhací letouny Severoatlantické aliance, jejichž úkolem je ochrana vzdušného prostoru pobaltských zemí, musely minulý týden osmkrát startovat k ruským letounům, které nedodržovaly zásady bezpečnosti letového provozu. Šlo o lety bez podaného letového plánu, s vypnutým odpovídačem, který umožňuje dispečerům zjistit dodatečné údaje o letadle, nebo o lety bez navázání radiové komunikace s řízením letového provozu. Informaci zveřejnilo litevské ministerstvo obrany.
Ve třech případech šlo o bojové letouny Su-24 a Su-27, další tři případy měly na svědomí průzkumné letouny Il-20 a ve dvou případech šlo o nákladní letouny An-12 a An-24.
Kam dál?
Rusko a NATO vedou paralelní vojenská cvičení nad Baltským mořem (12.6. 2020)
Zdroj: ERR (Estonsko)
---
Rusko vysvětilo novou „vojenskou katedrálu“
Nová pravoslavná katedrála v ruském parku Patriotů byla vysvěcena. Komplex, který je věnován ruské vojenské historii a ve kterém je krom katedrály také muzeum, se nachází asi šedesát kilometrů od Moskvy. Stavbu svatostánku přitom provázelo několik skandálů. Ať už šlo o pochybné financování celého projektu nebo o instalaci a následné odstranění mozaiky zobrazující ruského prezidenta Vladimira Putina. Původně se ceremonie měla konat už v den oslav konce druhé světové války, 9. května, kvůli pandemii covid-19 však byla odložena.
Kam dál?
Rusko si nemůže dovolit konflikt s NATO, vyplývá z konceptu obrany Lotyšska (11.6. 2020)
Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (USA/ČR)
---
Ministři zahraničí EU a USA debatovali o situaci ve Středomoří
Ministr zahraničí Evropské unie Josep Borrell se spojil prostřednictvím videokonference se svým americkým protějškem Mikem Pompeem, aby probrali současnou situaci ve Středomoří. Na programu schůzky byly postoj vůči Izraeli, občanská válka v Libyi nebo chování Turecka.
„Shodli jsme se na nutnosti deeskalace situace a návratu ke skutečnému partnerství,“ okomentoval Borell závěry schůzky týkající se Turecka s tím, že se této problematice chtějí dále věnovat. V případě Libye se nakonec oba představitelé rozhodli detailní jednání odložit do setkání ministrů obrany NATO 17. června.
Oba problémy jsou přitom úzce propojené. Minulý týden lodě tureckého námořnictva zabránily řeckým lodím nasazeným v rámci evropské operace Irini, která vynucuje zbrojní embargo uvalené na Libyi, prohledat loď plující pod tanzanskou vlajkou. EU a NATO proto nyní debatují, jak podobné situace vyřešit.
Kam dál?
Turecká vojenská pomoc pomáhá zvrátit vývoj občanské války v Libyi (28.4. 2020)
Zdroj: Euractiv (Belgie)
---
Trump potvrdil plány na snížení počtu amerických vojáků v Německu
Americký prezident Donald Trump potvrdil, že plánuje stažení 9 500 vojáků z amerických základen v Německu. Nově by tak mělo v Německu zůstat pouze 25 000 příslušníků amerických ozbrojených sil. Důvodem má podle Trumpa být „nezodpovědné“ chování Německa v otázce výdajů na obranu. Podle velvyslankyně Německa v USA Emily Haber byla její země o tomto plánu již informována. Dodala ovšem, že hlavním úkolem amerických jednotek nebylo chránit Německo ale NATO jako celek.
Zvěsti o tom, že Trump něco podobného plánuje, se objevovaly již dříve. Americký prezident dal totiž již několikrát najevo, že se mu nelíbí, když členské státy NATO přenášejí zodpovědnost za svou bezpečnost na USA a neplní závazek vydávat 2 % svého HDP na obranu. Bezpečnostní experti ovšem tento tah kritizují. Stažení vojáků podle nich může ohrozit jak průběh misí na Blízkém východě, tak oslabit NATO jako celek a posílit pozici Ruska.
Kam dál?
Berlín lituje Trumpova plánu snížit počet amerických vojáků v Německu (8.6. 2020)
Zdroj: BBC (Velká Británie)