natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO pozastavilo spolupráci s Ruskem, zintenzívní kontakty s Ukrajinou

  7. března 2014  21:27

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

  NATO pozastavilo spolupráci s Ruskem, zintenzívní kontakty s Ukrajinou

  Severoatlantická aliance přerušila spolupráci s Ruskem na odstraňování chemických zbraní v Sýrii. "Přerušili jsme první plánovanou společnou misi Ruska a NATO, námořní doprovod pro americkou loď Cape Ray, jež má na starosti destrukci syrských chemických zbraní," uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Tento krok však podle něj nebude mít vliv na samotný proces likvidace těchto zbraní. Mimo to Aliance plánuje, že zruší některé schůzky se zástupci Ruska a uvažuje o dalších opatřeních, o nichž rozhodnou ministři zahraničí členských zemí.

  Současně se Aliance rozhodla, že zintenzívní kontakty s Ukrajinou. "Zesílíme naši snahu, která povede ke zlepšení schopností ukrajinské armády - včetně společných cvičení," uvedl Rasmussen a dodal, že Aliance se vynasnaží, aby byla Ukrajina zapojena do nadnárodních aliančních projektů.

  Kam dál?
  NATO přehodnocuje vztahy s Ruskem (6.3. 2014)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Ukrajina nehodlá vstoupit do NATO, důrazně proti je i Rusko

  Úřadující premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk uvedl, že otázka připojení Ukrajiny k Severoatlantické alianci se netýká přechodné vlády. Jaceňuk zároveň pozval velvyslance členských zemí NATO na Ukrajině na společné setkání v Kyjevě. Podle něj by zvýšená spolupráce mezi zeměmi NATO a Ukrajinou jeho zemi prospěla především v oblasti obranných schopností a udržení stability v regionu. Jaceňuk na konferenci v Bruselu dále uvedl, že ukrajinská přechodná vláda nevyšle vojáky do krymské autonomní oblasti, pokud se země nestane obětí přímého vojenského útoku.

  Moskva na adresu možného členství Ukrajiny v NATO uvedla, že taková eventualita nepřipadá v úvahu ani dnes ani nikdy v budoucnu. "V žádném případě se to nestane," uvedl zástupce ruského ministra zahraničí Vasilij Nebezija.

  Kam dál?
  Ukrajina musí dodržet mírovou dohodu, míní Lavrov i Kerry (6.3. 2014)

  Zdroj: Itar-Tass (Rusko), People Daily (Čína)

  ---

  NATO přislíbilo pomoc Libyi

  Severoatlantická aliance je připravena pomoci libyjské vládě v oblastech, kde by si vláda Libye pomoc od Aliance vyžádala, uvedl na konferenci v Římě zástupce generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow. Mezinárodní konference se zúčastnil i ministerský předseda Libye Ali Zeidan se svou delegací. Vershbow v průběhu konference zdůraznil, že pomoc ze strany Aliance zůstane pouze na poradní úrovni, NATO nemá v plánu vyslat do země své jednotky.

  Podle Vershbowa je prvním nezbytným úkolem asistovat libyjské vládě s formulací národní bezpečnostní strategie. "Následně bychom mohli Libyi pomoci s adaptací současných bezpečnostních sil země v rámci nové bezpečnostní strategie," specifikoval Vershbow oblasti, v nichž by se NATO mohlo zapojit do tvorby bezpečnostního aparátu země. Přestože Libye ušla významný kus cesty, má dle slov zástupce generálního tajemníka NATO stále hodně práce před sebou.

  Kam dál?
  Francie vyloučila možnost intervence v Libyi (11.2. 2014)
  OSN prozkoumá zabezpečení zásob uranu v Libyi (10.12. 2013)

  Zdroj: UPI (USA)

  ---

  Moskvu zklamala schůzka Rady NATO-Rusko

  Ruská strana je zklamána výsledkem schůzky Rady NATO-Rusko ohledně situace na Ukrajině. Uvedl to stálý představitel Ruska při NATO Alexander Gruško: "Rusko očekávalo diskuzi, na které by objasnilo svůj postoj na urovnání situace na Ukrajině." Členské státy Aliance však podle něj již předtím rozhodli, že s Ruskem v určitých oblastech spolupracovat nebudou. Takové rozhodnutí je podle Grushka v rozporu se všemi stanovami Rady NATO-Rusko, která se podle nich má o všech záležitostech nejprve poradit.

  "Dnešní schůzka byla dalším důkazem, že se Aliance řídí dvojími standardy a k Rusku přistupuje ve světle studenoválečných stereotypů," dodal Gruško k praktikám NATO. Podle něj chce Rusko přeměnit vztah mezi Moskvou a NATO z formátu "jeden ku 28" na společenství států, které budou na platformě Rady objasňovat své národní zájmy.

  Kam dál?
  Američané pomůžou Ukrajině ekonomicky, proti Rusku by mohli zavést sankce (5.3. 2014)

  Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

  ---

  Rusko zahájilo cvičení sil vzdušné obrany

  Západní okruh ruské armády zahájil rozsáhlé vojenské cvičení v oblasti u vojenského prostoru Kapustin Jar, který se nachází asi 450 kilometrů od ukrajinských hranic. Cvičení, jež má trvat přibližně měsíc, se má zúčastnit kolem 3,5 tisíce ruských vojáků a až tisíc kusů vojenské techniky včetně systému letecké obrany S-300 či Buk-M1. "Je to poprvé, co se všechny složky vzdušné obrany, včetně jednotek pobřežní obrany severního okruhu, shromáždily na jednom místě," uvedl mluvčí západního okruhu ruské armády Oleg Kočetkov, podle kterého je to doposud největší cvičení jednotek vzdušné obrany západního okruhu.

  Paralelně s ruským cvičením ohlásilo ministerstvo obrany USA, že rozšíří výcvik vojenských pilotů v Polsku a do země vyšle dalších šest stíhacích letounů F-15C ze skupiny letadel, jež v rámci mise NATO kontrolují vzdušný prostor nad Pobaltím. Právě šest stíhaček F-15C a dva letouny KC-135 se připojilo k alianční misi nad Pobaltím již v průběhu minulého týdne.

  Kam dál?
  Pentagon posílá více stíhaček do Pobaltí, kvůli krizi na Ukrajině (6.3. 2014)
  Ruská armáda dokončila cvičení u svých západních hranic (4.3. 2014)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  koc, dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media