Země účastnící se alianční mise nad Libyí disponují dostatečným počtem naváděných střel s vysokou přesností a bojových letounů na provádění pozemních útoků, které mají zatlačit vládní jednotky Muammara Kaddáfího na ústup, prohlásil předseda Vojenského výboru NATO admirál Giampaolo di Paola.
Minulý týden přišel americký deník Washington Post s informací, že Velké Británii, Francii a dalším evropským státům začíná docházet laserem naváděná munice. Tyto zprávy však popřeli jak francouzští, tak britští vojenští představitelé.
Podle vysoce postaveného příslušníka britského Královského letectva se snižující stav zásob projevil pouze v dánském kontingentu, kterému poté vypomohly americké ozbrojené síly.
Čtěte také:
Alianci začíná v Libyi docházet munice
Francie pošle do Libye více letadel
Zdroj: Defense News (USA)
Německý Bundeswehr čekají potíže, tvrdí dokument
Německé ozbrojené síly by mohly ztratit některé schopnosti potřebné pro expediční mise, uvádí se v důvěrné zprávě, která unikla z německého ministerstva obrany a kterou nedávno zveřejnil deník Bild.
Dokument se zabývá možnými následky restrukturalizace Bundeswehru a plánovanými škrty v obranných výdajích v rozsahu 8,3 miliard euro do roku 2015.
"Německý vojenský příspěvek neodpovídá roli, kterou Německo v Alianci má, ani nenaplňuje jeho národní bezpečnostní zájmy," stojí ve zprávě, podle níž budou omezující následky úsporných opatření ve střednědobém horizontu nezvratné. Mohl by tak prý být ohrožen mezinárodní vliv země a Německo by mohlo být nuceno vzdát se důležitých postů ve strukturách NATO.
Čtěte také:
Německý vojenský potenciál by mohl vzrůst
Německo chce nechat vojáky v ISAF déle
Zdroj: Bild (Německo)
Cameron: NATO nepošle vojáky do pozemní války v Libyi
Britský premiér David Cameron prohlásil, že Severoatlantická aliance nesměřuje k pozemní invazi do Libye, a to navzdory předchozímu rozhodnutí několika vlád vyslat na pomoc tamním povstalcům vojenské poradce.
Kvalitnější organizaci odpůrců režimu Muammara Kaddáfího mají už za několik dní zajišťovat vojenští odborníci z Itálie, Francie a Velké Británie. Jejich mateřské vlády trvají na tom, že se poradci nebudou účastnit ofenzivních operací a nepřekročí mandát daný Radou bezpečnosti OSN v rezoluci 1973.
Cameron také nadnesl možnost uvalení dalších mezinárodních sankcí, včetně opatření, která by Kaddáfímu znemožnila získávat finanční prostředky z prodeje ropy.
Čtěte také:
Britové začnou pomáhat libyjským povstalcům
Západ se obává extrémistů mezi libyjskými povstalci
Zdroj: Today´s Zaman (Turecko)
NATO požádalo libyjské sousedy o pomoc proti Kaddáfímu
Západní velmoci účastnící se vojenské operace v Libyi požádaly sousední státy o pomoc při obraně povstaleckých sil bojujících proti diktátorovi Muammaru Kaddáfímu, napsal alžírský deník Elkhabar.
Severoatlantická aliance podle listu přiznala, že podcenila bojeschopnost Káddáfího jednotek. Tunisko, Alžírsko, Egypt, Niger a Čad prý obdržely žádost o uzavření svých hranic pro vysoce postavené představitelé Kaddáfího režimu a o zavedení zákazu vývozu vojenských a duálních technologií do Libye.
Deník dále uvedl, že Spojené státy požádaly Alžírsko o povolení využít jeho vzdušný prostor pro případnou pozemní vojenskou operaci. Alžírští představitelé už odmítli podobnou žádost Francie.
Zdroj: RIA Novosti (Rusko)
USA posílají do Libye bezpilotní letouny
Bezpilotní letouny Predator ve výzbroji Spojených států budou nasazeny v Libyi. O zapojení letadel úspěšně využívaných v Afghánistánu i Pákistánu rozhodl americký prezident Barack Obama.
Díky nízké letové výšce a dobrým rozeznávacím schopnostem mohou letouny zdárně čelit nové taktice Kaddáfího jednotek, které se při přesunech skrývají v civilních vozech, tvrdí američtí vojenští představitelé s tím, že se hodí obzvlášť do zastavěných oblastí.
Zdroj: Sky News (Velká Británie)