natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO popírá, že by jeho jednotky přehlížely zneužívání dětí v Afghánistánu

  23. září 2015  23:10

  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  NATO popírá, že by jeho jednotky přehlížely zneužívání dětí v Afghánistánu

  Zprávy o rozkazu Pentagonu přehlížet zneužívání chlapců afghánskými policisty a vojáky důrazně odmítl velitel NATO v Afghánistánu generál John Campbell. Obvinění vyšlo v deníku The New York Times a vychází ze zpráv od několika vojáků a od otce vojína námořní pěchoty, který byl zabit v roce 2012. Nekontrolovatelné zneužívání dětí je podle listu v Afghánistánu dlouhodobým problémem zejména u velitelů ozbrojených složek ve venkovských oblastech.

  V zájmu udržení dobrých vztahů s afghánskou policií a milicemi trénovanými k boji proti hnutí Tálibán měli mít podle deníku američtí vojáci rozkaz přehlížet praktiku „bacha bazi“ – doslovně „chlapecká hra“ – a brát ji jako součást místní kultury. Generál Campbell o těchto zprávách jednal s afghánským prezidentem Ašrafem Gháním a dospěl k závěru, že nejsou ničím podložené. Podle generála je jakékoliv zneužívání a podobné činy naprosto nepřijatelné a trestuhodné. „Naši vojáci mají za úkol jakékoli podezření na sexuální zneužívání kohokoli kýmkoli hlásit svým nadřízeným,“ zdůraznil Campbell.

  Kam dál?
  Evropa zamítá žádosti o azyl bývalých afghánských tlumočníků NATO (21.9. 2015)
  Alianční letecké útoky afghánské policisty nezabily, tvrdí USA (8.9. 2015)
  OSN: Počet afghánských civilních obětí je rekordně vysoký (6.8. 2015)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Švédský ministr obrany dotazován na „tajné“ rozhovory s NATO

  Zvěsti, že Švédsko vede „více či méně tajná“ jednání s NATO, musí švédský ministr obrany Peter Hultqvist vysvětlovat parlamentnímu výboru pro obranu. Podle deníku Svenska Dagbladet vypovídají tajné dokumenty, do nichž deník nahlédnul, o možném zapojení Švédska do nových elitních jednotek NATO, které budou připraveny k nasazení v případě války v Pobaltí.

  Švédsko, které v současnosti není členem NATO, mělo údajně zvažovat vstup do Společných expedičních sil vedených Velkou Británií (JEF). Jednotky JEF jsou zapojeny i do misí OSN a NATO. Ministr Hultqvist ovšem trvá na tom, že Švédsko „nebylo formálně pozváno do JEF“ a vláda takový krok ani nepřipravuje.

  Kam dál?
  Švédsko se chce připojit k elitní alianční jednotce (18.9. 2015)

  Zdroj: The Local (Švédsko)

  ----

  Při útoku v Afghánistánu byl zabit voják NATO

  Během útoku v blízkosti letecké základny Bagrám v afghánské provincii Parván byl zabit voják sloužící v misi NATO Resolute Support (RS). Další detaily o padlém vojákovi nejsou známy, proces identifikace ponechává mise RS orgánům příslušného státu. Od začátku letošního roku zemřelo v misi RS nejméně 9 vojáků NATO – 8 ze Spojených států a jeden z jiné země účastnící se mise. Událost se odehrála téměř měsíc poté, co na vojáky NATO střílel na jihu Afghánistánu muž oblečený v uniformě afghánských národních bezpečnostních sil.

  Kam dál?
  V Afghánistánu zemřel voják NATO, nepadl v boji (21.9. 2015)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  NATO podepsalo dohodu s ukrajinskou vládou

  Dohody o partnerství v komunikaci a statutu mise NATO na Ukrajině patřily mezi dokumenty podepsané na schůzce ukrajinské Národní bezpečnostní a obranné rady, které se účastnil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil, že na blížícím se Valném shromáždění OSN by rád otevřel otázku peacekeepingu v oblasti Donbasu. Ruské jednotky jsou na Ukrajině a pokračují v podpoře separatistů výcvikem, vybavením, velením a řízením, uvedl Stoltenberg.

  Rusko by podle generálního tajemníka mělo své síly z Ukrajiny stáhnout a plně prosadit dohody z Minsku. Moskva pokračuje v popírání své účasti v konfliktu na východní Ukrajině. V poslední době však došlo k zásadnímu posunu ve veřejném mínění ukrajinských voličů – před začátkem bojů bylo více než 60 % populace proti vstupu do NATO, nyní by 64 % volilo vstup do NATO.

  Členství v Alianci by neznamenalo jen zabezpečení země do budoucna, ale zároveň by Ukrajinu posunulo blíže vstupu do Evropské unie, vysvětluje posun v mínění socioložka Maria Zolkina z Nadace demokratických iniciativ Ilka Kučeriva.

  Kam dál?
  Šéf NATO vyzývá Rusko ke stažení těžkých zbraní z východu Ukrajiny (22.9. 2015)

  Zdroj: Euronews (Francie)

  ---

  Satelitní snímky odhalily, jak se Sýrie připravuje na přijímání ruských jednotek

  Satelitní snímky pořízené již dříve během tohoto měsíce odhalily výstavbu dvou nových vojenských zařízení v Sýrii na pobřeží Středozemního moře. Snímky napovídají, že se Sýrie „možná připravuje na přijetí ruských sil.“ Snímky byly pořízeny komerční satelitní divizí Airbus Group, odkud je získala zpravodajská skupina IHS Jane’s. Na letecké základně v oblasti Rusko také značně posílilo svou vojenskou přítomnost bojovými letouny a helikoptérami.

  Práce probíhaly na zařízení pro skladování zbraní a na vojenské základně ležící severně od pobřežního města Latakía, což podle editora IHS Jane’s Roba Munkse naznačuje, že Rusko by mohlo vysílat jednotky na obě místa. Tyto kroky představují podstatné změny v bojeschopnosti Ruska v Sýrii, uvedl Munks.

  Kam dál?
  Rusko začalo v Sýrii operovat s drony (22.9. 2015)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media