natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO plánuje největší cvičení za posledních sedm let

  23. září 2013  16:06

  Příslušníci americké armády na cvičení v Evropě (ilustrační foto) | foto: US Army

  NATO plánuje největší cvičení za posledních sedm let

  Severoatlantická aliance se připravuje na velké cvičení v Evropě, kterým chce oprášit schopnosti konvenčního boje ve vzduchu, na zemi i na moři stejně jako své speciální síly. Vojenské cvičení Steadfast Jazz se uskuteční na začátku listopadu letošního roku v Polsku a Lotyšsku a zúčastnit by se ho mělo na 6 tisíc vojáků z 20 zemí Aliance. Podle vojenských expertů se bude jednat o největší vojenské manévry od roku 2006.

  Velitel sil NATO generál Philip Breedlove na tiskové konferenci v Nizozemsku řekl: "Za posledních deset až dvanáct let jsme díky bojím v Afghánistánu získali neuvěřitelné schopnosti v misích proti ozbrojencům." Breedlove tak dal najevo potřebu oživit schopnosti konvenčního boje a připravit se na komplexnější taktická schémata a dodal, že cvičení simuluje vyhnání útočníků z území spojenců. Breedlove však popřel, že by jako potenciální útočník bylo chápáno Rusko a naopak uvedl, že ruští pozorovatelé jsou na cvičení pozváni.

  Dříve SACEUR zmínil, že síly NATO v Evropě čelí těžkým časům kvůli utahování opasků, které snižují vojenské rozpočty. To Alianci přinutilo, aby začala s reformami, které počítají s posílením vojenské spolupráce.

  Kam dál?
  NATO plánuje v příštích letech intenzivní cvičení (9.8. 2013)

  Zdroj: Pravda (Rusko)

  ---

  Dny NATO si letos nenechalo ujít 145 tisíc lidí

  Třináctý ročník Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky si o víkendu nenechalo uniknout 145 tisíc diváků. Akce si tak i letos udržela punc nejnavštěvovanější vícedenní události v České republice. "Za posledních pět let jsme neměli tak nevypočitatelné počasí," uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda pořadatelského sdružení Jagello 2000, a zároveň poděkoval všem návštěvníkům, které neodradilo ani proměnlivé počasí.

  Hlavními lákadly akce byla ukázka doplňování paliva za letu, kterou předvedly dva české bojové letouny Jas-39 Gripen a švédský tanker Hercules C-130 a dále představení dvou akrobatických skupin - španělská vrtulníková skupina Patrulla ASPA a letka Tureckých hvězd s letouny NF-5A. Hlavním tahákem mezi stroji vystavenými na zemi byl transportní letoun An-124 Ruslan. Kromě vojenské části mohli návštěvníci vidět také bezpečnostní a záchranné složky z 16 zemí.

  Kam dál?
  Dny NATO ozdobí obří Ruslan a česko-slovenský průlet stíhačů (22.8. 2013)

  Zdroj: Prague Daily Monitor (Česká republika)

  ---

  Tři vojáci ISAF zemřeli při útoku v Afghánistánu

  "Na východě Afghánistánu byli mužem v uniformě afghánských ozbrojených složek zastřeleni tři příslušníci ISAF." Uvedli to představitelé ISAF, kterou vede Severoatlantická aliance. Útok podle velení ISAF vyšetřují jak alianční, tak i afghánští vyšetřovatelé. Jak už se stalo zvykem, představitelé neuvedli státní příslušnost obětí. Podle nejmenovaného afghánského zdroje došlo k útoku při cvičení ve východoafghánské provincii Paktia. Útočník byl podle zdroje zastřelen poté, co Američané opětovali palbu.

  Hrozba tzv. vnitřních útoků, při kterých příslušníci afghánských ozbrojených složek zaútočí na své zahraniční partnery, se stala tak závažnou, že na zahraniční vojáky, kteří pracují s Afghánci, dohlíží vojáci zvaní "strážní andělé". Jejich úkolem je poskytovat svým kolegům ochranu před potenciální hrozbou ze strany afghánských spojenců.

  Kam dál?
  Muž v afghánské uniformě zastřelil dva Američany a tři Afghánce (12.3. 2013)
  NATO hledá taktiku proti vnitřním útokům v Afghánistánu (30.1. 2013)

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

  ---

  Rusko a NATO zahájí společné cvičení Bdělé nebe 2013

  V rámci Společné vzdušné iniciativy zahájí Severoatlantická aliance a Rusko společné cvičení Vigilant Skies (Bdělé nebe) 2013. Při něm se budou soustředit na boj proti terorismu ve vzduchu. Alianci budou při protiteroristickém cvičení, které bude rozděleno do třech částí, zastupovat Norsko, Polsko a Turecko.

  První den bude pouhou imitací, při které obě strany prověří operační efektivnost na všech úrovních vzájemné komunikace. Další dva dny už proběhnou praktická cvičení. Při prvním z nich dojde k únosu letadla přelétávajícího nad Černým mořem. Na tento teroristický akt následně odpoví Rusové i Turci, když za letadlem vyšlou své stíhací letouny. Druhý z nich bude simulovat narušení vzdušného prostoru nepřátelským letadlem. Při něm bude letoun směřující z Polska zachycen polskými vzdušnými silami nad Baltským mořem.

  Kam dál?
  NATO plánuje v příštích letech intenzivní cvičení (9.8. 2013)
  NATO uspořádá cvičení na Islandu (4.7. 2013)

  Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

  ---

  Rusko: Kam půjdou teroristé, až skončí boje v Sýrii?

  Generální tajemník ruské prezidentské kanceláře Sergej Ivanov vyzval všechny strany, aby důkladně promyslely budoucnost Sýrie po ukončení konfliktu mezi vládními silami a syrskou opozicí. Konec tohoto konfliktu totiž podle Ivanova "dříve nebo později přijde". Ivanov tímto varoval před extremisty a džihádisty, kteří v současnosti na syrském území bojují proti vládě prezidenta Bašára Asada, stejně jako před teroristy, kteří mají přístup ke zbraním z Libye. Upozornil také na otázku, kam se tito ozbrojení extremisté vydají, až syrský konflikt skončí. "Tito extremisté nezmizí a dále budou používat zbraně," dodal Ivanov.

  Ivanov zároveň uvedl, že ve světle možného amerického útoku na Sýrii "je opozice proti svolání mírové konference, jelikož se domnívá, že USA budou režim bombardovat jako v případě Libye, čímž jí otevřou cestu ke snadnému vítězství".

  Kam dál?
  Sýrie požádala o připojení ke konvenci o chemických zbraních (13.9. 2013)

  Zdroj: Syria News (Sýrie)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media