natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO odsoudilo zákrok proti protestujícím v Bělorusku

  12. srpna 2020  14:26
  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: NATO Photos

  NATO odsoudilo zákrok proti protestujícím v Bělorusku

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg odsoudil zákrok proti opozičním demonstrantům v Bělorusku a zároveň vyjádřil pochybnosti o regulérnosti prezidentských voleb.

  „Spojenci NATO vyjádřili vážné obavy ohledně průběhu prezidentských voleb v Bělorusku,“ řekl Stoltenberg. „NATO odsuzuje použití násilí vůči pokojným protestujícím. Základní práva musí být respektována, včetně svobody slova a práva na pokojný protest,“ zdůraznil šéf NATO.

  Zdroj: The Daily Star (Libanon)

  ---

  Aliance obdržela druhý víceúčelový letoun Airbus A330

  Letecké tankery pro NATO

  Factbox natoaktual.cz

  (2020; česky; PDF)

  Severoatlantická aliance obdržela druhý víceúčelový tankovací letoun Airbus A330 Multi-Role Tanker Transport (MRTT) do své letecké flotily. NATO plánuje sestavit flotilu o osmi těchto strojích do roku 2024.

  Letoun Airbus A330 MRTT, který vzešel z civilního letadla A330-220, pojme celkově 111 tun paliva pro tankovací operace a jeho vlastní využití. Stroj je podle výrobce konfigurován pro doplňování paliva ve vzduchu, transport pasažérů a nákladní či zdravotnické operace.

  Do programu sestavení víceúčelové flotily letounů Airbus A330 MRTT se zapojilo šest členů NATO – Belgie, Česká republika, Lucembursko, Německo, Nizozemí a Norsko.

  Kam dál?
  NATO dostalo první letoun A330 (30.6. 2020)

  Zdroj: United Press International (USA)

  ---

  NATO rozšiřuje vědeckou spolupráci s Ukrajinou

  Spolupráce a komunikace mezi Severoatlantickou aliancí a Ukrajinou se díky přidělení statusu „enhanced opportunities partner“ prohlubuje. Alianční program vědy pro mír a bezpečnost (SPS) poskytuje ukrajinské vědecké komunitě platformu, kde mohou pracovat bok po boku s ostatními spojenci NATO a dalšími partnerskými zeměmi na problémech souvisejících s bezpečností.

  Ukrajina v současné době vede 27 projektů, jedním z nich je vlajková loď v boji proti mezinárodnímu terorismu projekt DEXTER (Detection of Explosives and Firearms to Counter Terrorism), který se zaměřuje na detekci výbušnin a palných zbraní ve veřejných prostorech.

  Letos program SPS schválil dalších 13 ukrajinských projektů soustředících se na ochranu civilních a vojenských cílů před biologickým, chemickým radiologickým a jaderným zamořením.

  Kam dál?
  Ukrajina získala nejvyšší partnerský status NATO, jakého může nečlenská země dosáhnout (15.6. 2020)

  Zdroj: Ukrinform (Ukrajina)

  ---

  Irák: Turecký dron zabil v kurdském regionu dva irácké důstojníky

  Dva vysocí důstojníci irácké armády byli podle irácké armády zabiti při náletu tureckého bezpilotního letounu. K incidentu došlo v kurdském autonomním regionu, kde Ankara podniká výpady na pozice kurdských bojovníků. Nálet zabil dva velitele praporu pohraniční stráže, uvedla irácká armáda.

  Jedná se o první ztrátu na životech na straně irácké armády od začátku turecké ofenzívy proti bojovníkům z Kurdské strany pracujících PKK v severním Iráku. Podle starosty města Sidakan na sever od provincie Erbil, kde k náletu došlo, útok zacílil na „irácké velitele pohraniční stráže, když byli na schůzce s bojovníky z PKK.

  Kam dál?
  Turecko přesouvá boje s Kurdy hluboko do Iráku (24.7. 2020)

  Zdroj: The Jordan Times (Jordánsko)

  ---

  Pentagon plánuje mít v Afghánistánu méně než 5000 vojáků

  Spojené státy směřují k dalšímu stažení amerických vojáků z Afghánistánu na méně než 5000, pokud se bude mírový proces mezi afghánskou vládou a Tálibánem vyvíjet správným směrem, uvedl Pentagon.

  „V dalších čtyřech měsících budou Spojené státy pokračovat ve stahování svých sil z Afghánistánu na základě podmínek uvnitř země. Podle našeho plánu očekáváme, že počet amerických vojáků v Afghánistánu klesne do konce listopadu 2020 pod 5000,“ uvedlo americké ministerstvo obrany.

  „Směřujeme k počtu menšímu, než je 5000 vojáků,“ řekl ministr obrany Mark Esper a dodal, že Pentagon musí nejprve zajistit, že USA „nejsou ohroženy teroristy pocházejícími z Afghánistánu“.

  Kam dál?
  Tálibán: Afghánistán nebude hrozbou pro Západ po stažení amerických vojáků (22.6. 2020)

  Zdroj: DefenceTalk (USA)

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media