NATO odrazuje od vyjednávání s únosci
Velitel sil NATO v Afghánistánu poradil národním vládám, aby nevyjednávaly s únosci z Talibanu. V zemi došlo v posledním týdnu k únosům, ze kterých je obviňováno právě tamní povstalecké hnutí. Osud 23 Jihokorejců zůstává neznámý, dále byli uneseni dva Němci a pět Afghánců – jeden z německých občanů již byl nalezen mrtvý.
Generál Dan McNeill proto v rozhlasovém interview pro německé rádio řekl, že přímé vyjednávání s teroristy „není dobrý nápad“. Generál připomněl únosy francouzských a italských občanů těsně před volbami v jejich zemích. Účast třech tisíc německých vojáků na rekonstrukci severu země přitom musí být po letních parlamentních prázdninách znovu schválena německým zákonodárným sborem.
Vládní vojáci již obklíčili oblasti, ve kterých, jak se domnívají, povstalci své rukojmí zadržují.
Čtěte také:
Merkelová: V Afghánistánu musíme pokračovat
Zdroj: Business Day (Jižní Afrika)
---
Scheffer vyzval k dialogu s Ruskem
Rusko by mělo opustit svou „konfrontační“ rétoriku a připojit se k západním silám v jejich boji proti společným hrozbám, jako je terorismus nebo nestabilní státy. Řekl to generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Scheffer, který Alianci vede od roku 2004, nicméně dodal, že „ si nikdo nepřeje novou studenou válku, ani Rusové, ani NATO.“
Přesto ale výroky a kroky prezidenta Vladimira Putina asociaci bipolárního konfliktu vyvolávají. Minulý týden Moskva „pozastavila“ své závazky vůči Smlouvě o konvenčních silách v Evropě (CFE), což je klíčový dokument, který omezuje použití vojáků a tanků na evropské půdě. Dříve tohoto roku Putin zase vyhrožoval, že zacílí své jaderné zbraně na Evropu.
Evropský kontinent je silně závislý na ruském zemním plynu a Moskva již dala najevo, že je schopná tento fakt použít k nátlaku. Ukrajina i Gruzie se dočkaly snížení dodávek plynu poté, co se nepohodly s Kremlem. Rusko podle Scheffera nicméně nadále zůstává „partnerem“ a není jiné alternativy, než s ním vést dialog navzdory neshodám v otázkách, jako je raketová obrana, Kosovo, nebo CFE.
Čtěte také:
Rusko odmítá návrh NATO na jednání o CFE
Zdroj: Telegraph.co.uk (Velká Británie)
---
Afghánský policejní šéf: Kanada se nesmí stáhnout
Kanada udělá velkou chybu, jestli se roku 2009 stáhne z Afghánistánu, řekl nový šéf policie v Kandaháru. Sayed Aka Sakib žádal také ostatní členy NATO, aby zůstali v zemi tak dlouho, jak bude potřeba k poražení teroristů a stabilizaci regionu. Podle Sakiba Afghánistán zůstává úrodnou půdou terorismu.
Od začátku kanadské mise z roku 2002 v zemi zahynulo 66 vojáků, přičemž k jedné třetině těchto úmrtí došlo v roce 2007. Kanadský premiér Stephen Harper řekl, že mandát mise, který končí roku 2009, prodlouží pouze v případě, že bude mít podporu čtyř politických stran. Tento cíl se vzhledem k zarytému odporu opozičních stran zdá těžko dosažitelný.
„Stažení by bylo chybou,“ tvrdí ale Sakib. Dále se domnívá, že i když kanadští vojáci umírají, kanadská vláda musí odolat vnitřním tlakům, které po ní požadují odchod vojáků z Afghánistánu. „To, co se tu děje není jen afghánská záležitost. Je to mezinárodní problém. To, co se děje tady, se může stát kdekoliv,“ prohlásil Sakib. „Pokud mise zde nebude dokončena, terorismus se může snadno dostat do Kanady, stejně jako se dostal do USA,“ vysvětlil.
Jiní Afghánci ale jeho přesvědčení nesdílí. Osmatřicetiletý Abdul Wasay tvrdí, že by se mu po Kanaďanech nestýskalo. „Udělali tu některé hrozné chyby a nevinní lidé to zaplatili životem,“ řekl.
Čtěte také:
Mise v Afghánistánu bude pokračovat i bez Kanady
Zdroj: PakTribune (Pákistán)
---
Srbsko „připraveno“ na další hovory o Kosovu
Bělehrad zopakoval, že má suverenitu nad kosovskou provincií – dodal nicméně, že je připraven na „novou fázi vyjednávání“ s kosovskými Albánci. „Kosovo je nedělitelnou částí Srbska v souladu s ústavními i mezinárodními dokumenty,“ uvádí vláda ve svém dokumentu, který bude předložen parlamentu ke schválení. Ve své rezoluci vláda oznamuje, že na jakýkoliv náznak jednostranného vyhlášení nezávislosti provincie odpoví „pohotově a energicky". Zároveň je ale Bělehrad ochoten vyjednávat, přičemž pokládá za nezbytné, aby mezinárodní síly zajistily „skutečné jednání“, které dává do protikladu s „neúspěšnými hovory vedenými Marttim Ahtisaarim.“
Očekává se, že parlament přijme rezoluci bez problémů, neboť nacionalistický premiér Vojislav Koštunica má v zákonodárném sboru většinu.
Čtěte také:
Zástupci USA a Kosova budou jednat
USA a EU přehodnotí plán pro Kosovo
Zdroj: Gulf Times (Katar)
---
Afghánistán je stěžejní pro transformaci NATO
„Afghánistán je velmi důležitým pro přerod NATO,“ domnívá se nizozemský generál Ton van Loon. Podle něj je mise „modelem spolupráce“. Generál také vyjádřil přesvědčení, že koalice je ve své misi úspěšná.
Tento názor je nicméně v rozporu s výroky britského lorda Ingeho, bývalého představitele britské obrany. Ten při nedávné debatě v britské sněmovně lordů řekl, že „situace v Afghánistánu je mnohem horší, než si mnoho lidí uvědomuje. Musíme se tomu přímo podívat do očí a zvážit důsledky, jaké bude mít tento strategický neúspěch pro NATO.“ Lord Inge zdůraznil, že je nutné ustavit lepší vztahy mezi bezpečnostními silami, rekonstrukčními týmy a nevládními organizacemi působícími v zemi.
Zdroj: Defense News (USA)