Strach mají z ruské sabotáže. Odlehlé arktické souostroví Špicberky je s pevninským Norskem spojeno dvěma kabely, které poskytují téměř všechna data ze satelitů na polárních drahách do zbytku světa. V roce 2022 málem přestaly fungovat. Tento nevyřešený incident omezil letecký provoz na souostroví a dodnes slouží jako ukazatel zranitelnosti podmořské komunikační sítě.
Představitelé NATO se domnívají, že Rusko už desítky let mapuje evropskou podmořskou infrastrukturu. NATO spolupracuje v rámci koordinační skupiny pro podmořskou infastrukturu, která sdružuje vojenský a civilní sektor. Ambiciózním plánem je využít výpočetní techniku k ochraně rozsáhlé podmořské kabelové sítě, která je základem velké části globální ekonomiky.
Vzhledem k tomu, že je téměř nemožné neustále hlídkovat pod mořem bez velkého počtu ponorek, musí se Aliance spoléhat na počítače. Na základě dat ze softwarů a samotných provozovatelů kabelových a potrubních sítí spolupracují spojenci NATO se soukromým sektorem na vytvoření masivního výstražného systému pro tisíce kilometrů podmořské infrastruktury v severní Evropě.
Zdroj: Foreign Policy(USA)