NATO musí zlepšit práci se zpravodajskými informacemi
Severoatlantická aliance nemarní čas, bere si bolavá ponaučení ze své nedávno ukončené mírové mise v Libyi a přeměňuje je v novou strategii pro své budoucí operace.
Odpor, který kladly jednotky věrné svrženému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu, byl pro NATO "strategickým překvapením", prohlásil vrchní velitel NATO pro transformaci generál Stephane Abrial.
Nedostatky v předávání a koordinaci zpravodajských informací během libyjské operace často kritizovali američtí vojenští velitelé a byly asi největší slabinou této alianční mise. Letouny NATO odmítaly používat fotografie pořízené americkými průzkumnými zařízeními k výběrů cílů aliančních útoků. Spojené státy americké však aliančním spojencům poskytly čtyři pětiny všech průzkumných a zpravodajských materiálů použitých v libyjské operaci.
Zlepšení způsobu sdílení zpravodajských informací bude klíčovým prvkem nové strategie "chytré obrany". "Víme, co musíme dělat lépe," uvedl Abrial.
Kam dál?
K úspěchu NATO v Libyi přispěli letci z J-STARS
Přesné nálety v Libyi proběhly bez personálu na místě
Zdroj: AOL Defense (USA)
---
Světová banka: Afghánistán se bez finanční pomoci neobejde
Světová banka varovala, že jakýkoli neočekávaný výpadek v proudění mezinárodní pomoci do Afghánistánu by v příštích několika letech mohl tuto zemi destabilizovat a znemožnit afghánské vládě plnění jejích základních úkolů a vyplácení mezd afghánským vojákům a policistům.
V Kábulu narůstají obavy ohledně toho, zda bude afghánská ekonomika schopna ustát stahování mezinárodních jednotek z Afghánistánu a zda bude schopna přizpůsobit se snižujícím se dávkám mezinárodní pomoci. Letos Afghánistán získal pomoc v hodnotě 15,7 miliard amerických dolarů, což představuje 92 % všech veřejných výdajů Afghánistánu.
Nová analýza Světové banky a afghánského ministerstva financí odhaduje, že po dobu minimálně příštích deseti let budou muset mezinárodní dárci přispívat Afghánistánu ročně částkou zhruba 7 miliard dolarů, aby mu pomohli zajistit fungování základních služeb (armády, policie, zdravotnictví, školství či rozvojových projektů). Jakékoliv snižování této pomoci musí být předvídatelné a pozvolné, zdůrazňuje Světová banka.
Zdroj: The Washington Post (USA)
---
USA přestanou poskytovat Rusku informace o svých konvenčních zbraních
Spojené státy americké oznámily, že s Ruskem přestanou sdílet informace vojenského charakteru, jak je k tomu zavazuje Smlouva o konvenčních zbraních v Evropě, protože Moskva již před čtyřmi lety unilaterálně pozastavila svoji účast v tomto paktu.
Smlouva o konvenčních zbraních v Evropě (CFE) z roku 1990 omezuje počet tanků, těžkého dělostřelectva, bojových letounů a útočných vrtulníků umístěných v prostoru mezi Atlantikem a ruským pohořím Ural.
Spojené státy stále doufaly, že se Moskvu podaří přimět k návratu k dodržování této smlouvy, ale po letech neúspěšného snažení již Američané nejsou ochotni poskytovat Rusku vojenské informace, aniž by Rusko recipročně dělalo to samé.
"Konkrétně to znamená, že nebudeme přijímat ruské inspektory na našich základnách a také Rusku nebudeme poskytovat výroční zprávy o naší armádě, což jsme dosud podle podmínek Smlouvy o konvenčních zbraních dělali," vysvětlila mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nuland.
Kam dál?
Rusko vystoupilo z CFE
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
Rusko: Alianci se v Afghánistánu nedaří bojovat proti drogám
Ředitel ruské Federální služby pro kontrolu drog Viktor Ivanov prohlásil, že navzdory mnoha letům velkého úsilí je pokrok v boji proti výrobě drog v Afghánistánu pomalý.
Po návratu ze Spojených států ze schůzky bilaterální skupiny pro boj s ilegálním pašováním drog Ivanov kritizoval rozhodnutí Severoatlantické aliance ničit pouze tu produkci drog, která je napojená na hnutí Taliban. Rusko vyzvalo NATO kničení makových polí, to však Washington považuje za kontraproduktivní. Ivanov naopak ocenil roli Íránu v boji proti pašování drog.
Kam dál?
Rusko vyzvalo NATO k zostření boje proti afghánskému opiu
Rusko žádá NATO a OSN o zvýšení boje proti opiu
Zdroj: Press TV (Írán)
---
Síly ISAF zabily dva afghánské policisty
Dva příslušníci afghánské policie byli zabiti a dva další zraněni během potyčky s jednotkami NATO, které podnikaly noční razii. Incident s tzv. přátelskou palbou se odehrál jihozápadně od Kábulu v provincii Ghazní.
Podle policejního šéfa v Ghazní Dilawara Zahida ke střelbě došlo poté, co konvoj sil ISAF nezastavil na výzvu afghánské policie. Prohlášení mezinárodních jednotek ISAF však nabízí jiné vysvětlení nešťastné události: společná afghánsko-alianční patrola si přivolala vzdušnou podporu poté, co na ni byla zahájena palba. "Po několika neúspěšných pokusech identifikovat se jako přátelské síly, napadla v sebeobraně afghánsko-alianční patrola policejní kontrolní stanoviště," uzavřela zpráva ISAF.
Zdroj: BBC (Velká Británie)