natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO: Makedonie musí urychlit své reformy

  9. listopadu 2007  13:25

  NATO: Makedonie musí urychlit své reformy
  Makedonie by podle představitelů Severoatlantické aliance měla zdvojnásobit svou snahu, aby již příští rok mohla dosáhnout členství v NATO. Tento balkánský stát udělal významné pokroky při reformách zaměřených na dosažení standardů Aliance, „ale naše dnešní poselství zní, když běžíte maratón, nemůžete odpočívat těsně před koncem. Musíte sprintovat do cíle,“ uvedla americká stálá zástupkyně při NATO Victoria Nuland.

  Viktoria Nuland naléhala po setkání s makedonským premiérem Nikolou Gruevskim na další pokračování reforem zaměřených na usmíření s albánskou menšinou, jejíž členové povstali proti centrální vládě v roce 2001.

  Čtete také:
  Začínají nová jednání o názvu Makedonie
  Albánie, Chorvatsko a Makedonie očekávají pozvánku do NATO v roce 2008

  Zdroj: International Herald Tribune (USA)

  ---

  Duma podpořila vyslání nacionalisty do NATO
  Ruská Duma jednomyslně podpořila vyslání nacionalistického politika Dmitrije Rogozina do Bruselu jako stálého zástupce Ruska při NATO. Kandidaturu Rogozina by ještě měla zvážit Rada federace a konečné rozhodnutí o jeho jmenování leží na prezidentu Vladimiru Putinovi.

  Rogozin, který obviňoval NATO z prosazování  „agresivních zájmů USA“, řekl, že mezi jeho hlavní témata budou patřit americká protiraketová obrana a otázka Kosova. „Celé Srbsko počítá s Ruskem,“ uvedl. „Dokážeme-li udržet svou pozici, potom bychom mohli oživit i náš vliv na Balkáně.“

  Jisté spekulace hovoří o tom, že umístění Rogozina v Bruselu je snahou Kremlu poslat tohoto ruského představitele do politického exilu. Rogozin se rozešel s Kremlem minulý rok, když se zúčastnil opozičního shromáždění.

  Čtěte také:
  Ruská Duma schválila zmrazení dohody o zbrojení
  Rusko chce hovořit o protiraketové obraně s NATO

  Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

  ---

  Scheffer navštívil Finsko
  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer při své návštěvě Finska diskutoval s ministryní zahraničí Ilkkou Kanerva o Silách rychlé reakce NATO (NRF) a nadcházejícím aliančním summitu. Generální tajemník řekl, že Finsko bude vítáno, bude-li se chtít začlenit do NRF.

  V Helsinkách se Scheffer také setkal s prezidentkou Tarjou Halonen a dalšími finskými představiteli. Scheffer dále prohlásil, že debata nad finským členstvím v NATO má být ponechána pouze Finům.

  Čtěte také:
  NATO: Finsko musí samo rozhodnout o vstupu do NATO
  Finsko snižuje obranné výdaje
  Finsko znovu zváží členství v NATO

  Zdroj: News Room Finland (Finsko)

  ---

  Jednotky ISAF přivedly do vesnic pitnou vodu
  Sedm vesnic v afghánské provincii Baghlan má díky maďarskému provinčnímu rekonstrukčnímu týmu přístup k pitné vodě. Nové vodovodní potrubí bylo vybudováno o celkové délce 35 km v horské oblasti a nyní poskytuje vodu více jak patnácti tisícům obyvatel okresu Dahan Gori.

  Stavba potrubí začala před rokem a celková cena této stavby se vyšplhala na 160 tisíc dolarů. Každý krok při budování byl konzultován s místními vůdci a při stavebních pracích byli zaměstnáni místní obyvatelé.

  Zdroj: NATO

  ---

  Okres v západním Afghánistánu osvobozen od Talibanu
  Jednotky NATO a afghánské ozbrojené síly dobyly okres Gulistan v provincii Farah na západě Afghánistánu, který byl přepaden Talibanem minulý týden.

  Zatímco byl okres Gulistan osvobozován, v jižní provincii Zabul zabili ozbrojenci Talibanu šéfa okresní správy. Čtyři povstalci přepadli a zastřelili šéfa okresu Shahjoy s jeho ochrankou ve chvíli, kdy nakupoval.

  Zdroj: The Canadian Press (Kanada)

   


   

  tku natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)