natoaktual.cz

Nové factboxy

Víte, k čemu slouží Parlamentní
hromáždění NATO?

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Vyšetřování korupce v NATO ukazuje na rizika s expanzí obranného průmyslu

    19. května 2025  20:05
    Alianční agentura pro zadávání veřejných zakázek je pod drobnohledem kvůli podezřelým obchodům se zbraněmi a municí. V sektoru, kde je dohled tradičně roztříštěný a neprůhledný, představuje riziko korupce v oblasti obrany reálnou hrozbu.  

    Dělostřelecká munice 155mm | foto: Rheinmetall

    Stále přibývají odhalení o probíhajícím vyšetřování, do kterého jsou zapojeni současní i bývalí zaměstnanci Agentury NATO pro podporu a zadávání veřejných zakázek (NSPA).

    Dosud bylo zveřejněno celkem pět zatčení – dvě v Belgii a tři v Nizozemsku. Belgické státní zastupitelství oznámilo první zatčení s tím, že se týká „možných nesrovnalostí“ ve smlouvách na nákup munice a dronů uzavíraných prostřednictvím NATO.

    Ve svém prohlášení uvedlo, že někteří zaměstnanci či bývalí zaměstnanci agentury v Lucembursku mohli předávat důvěrné informace dodavatelům zbrojního průmyslu.

    Lucemburské státní zastupitelství potvrdilo, že v rámci vyšetřování byly na jeho území zabaveny dokumenty. Šetření se mezitím rozšířilo i do Itálie, Španělska a Spojených států. Je koordinováno agenturou Evropské unie pro justiční spolupráci Eurojust.

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    aam; IC NATO natoaktual.cz, natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media