Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO je připraveno bránit Turecko před násilím v Sýrii a Iráku

Vydáno 07.10.2014

Bývalý norský premiér Jens Stoltenberg první den ve funkci generálního tajemníka NATO. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO je připraveno bránit Turecko před násilím v Sýrii a Iráku

Severoatlantická aliance je připravena bránit územní integritu a hranice všech svých členských států na východě a bude stát za Tureckem, pokud se násilí ze Sýrie posune k jeho hranicím. Uvedl to nový generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Jsme šokováni zvěrstvy, která páchá teroristická organizace ISIL,“ poukázal Stoltenberg na praktiky organizace Islámský stát (IS, ISIL).

Stoltenberg po setkání s představiteli Polska odmítl odpovědět na otázku, zdali považuje za větší hrozbu pro NATO Rusko nebo Islámský stát. „Musíme porozumět tomu, že NATO čelí nejrůznějším výzvám a povaha těch, kterým čelí na jihu a na východě, je odlišná,“ dodal Stoltenberg.

Kam dál?
Stoltenberg: NATO může poslat vojáky kamkoli (6.10. 2014)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA), Al-Arabíja (Saudská Arábie)

---

Po obsazení Krymu výrazně stoupla ruská aktivita na hranicích vzdušného prostoru NATO

Severoatlantická aliance v posledních měsících mnohem častěji zachytávala ruské vojenské letouny na hranicích aliančního vzdušného prostoru. Katalyzátorem ruské aktivity poblíž Polska a Pobaltí byla anexe Krymu v březnu letošního roku. „Letos jsme zaznamenali 2,5krát větší počet zachycení ruských letounů v porovnání s loňským rokem – meziročně proto očekáváme výrazný nárůst,“ uvedl nejmenovaný alianční zdroj na letecké základně Lask v Polsku.

Nejedná se pouze o provokativní manévry, ale o bezpečnostní problém. Může totiž dojít k ohrožení civilních a komerčních letů ze strany ruských letadel, jejichž letová dráha není registrovaná. Přesto však ruské letouny doposud nikdy nenarušily alianční vzdušný prostor. Podobný manévr by totiž znamenal výraznou eskalaci napětí ve vztazích mezi Západem a Moskvou.

Kam dál?
Stoltenberg přebírá NATO se smířlivým postojem k Rusku (2.10. 2014)
Letouny NATO cvičí v Pobaltí (1.10. 2014)

Zdroj: The Economic Times (Indie)

---

Polsko chce vyvíjet alianční protiraketový systém

Varšava vyzvala nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga, aby prosazoval projekt aliančního systému protiraketové obrany v době, kdy vztahy mezi Ruskem a Západem dosáhly nejhoršího stavu od skončení studené války. „Podporujeme vytvoření tohoto systému pro celou Alianci, jelikož jen takový systém dává smysl jak z hlediska politického, tak i z hlediska obranného,“ podotkl polský prezident Bronislaw Komorowski po setkání s novým šéfem NATO Jensem Stoltenbergem.

Stoltenberg si pro první návštěvu ve funkci šéfa NATO zvolil právě Polsko, které považuje za „klíčového partnera pro alianční protiraketový systém“.

Kam dál?
Polsko a Pobaltí chtějí zaměřit protiraketový štít na Rusko (25.8. 2014)

Zdroj: The Guardian (Nigérie)

---

NATO by nemělo provokovat Rusko nabídkou členství pro Ukrajinu, myslí si britský zákonodárce

Západ by neměl provokovat Moskvu slovy o tom, že může kdykoli nabídnout Ukrajině členství v Severoatlantické alianci. Myslí si to člen britské Labour Party lord Donald Anderson. „Musíme přijmout, že Rusko má své zájmy, kterým bychom měli věřit, jestliže se chová rozumně. Západ by proto neměl Rusko provokovat slovy o možném členství Ukrajiny v NATO.“ Anderson nicméně chápe obavy členských zemí Aliance kvůli nedávným krokům Ruska.

Rusko opakovaně odmítlo obvinění z vyslání svých vojáků na východ Ukrajiny nebo ze zásobování tamních povstalců zbraněmi. Na konci září Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) oznámila, že „nenašla žádný důkaz ani průkazné dokumenty“ o zapojení ruské armády do ukrajinské krize.

Kam dál?
Rusko může dál destabilizovat Ukrajinu, obává se nový šéf NATO (1.10. 2014)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Boj proti IS má první americkou oběť: voják zemřel při nehodě Ospreye v Zálivu

Boj proti Islámskému státu si vyžádal svou první americkou oběť. Stalo se tak při nehodě konvertoplánu V-22 Osprey. K nehodě došlo krátce po vzletu z americké lodi USS Makin Island. Když to vypadalo, že se stroj zřítí do vody, vyskočila z letounu dvojice vojáků. Jednoho se podařilo zachránit, ale desátníka Jordana Spearse už se najít nepodařilo.

Kam dál?
Irák vítá větší angažovanost USA v boji proti Islámskému státu (12.9. 2014)

Zdroj: Haaretz (Izrael)

koc; natoaktual.cz