Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO je plně připraveno bránit Turecko

Vydáno 20.11.2012

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

NATO je plně připraveno bránit Turecko

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen se nechal slyšet, že NATO "má v případě potřeby všechny plány na obranu a ochranu Turecka připraveny." Rasmussen také uvedl, že by Aliance považovala tureckou žádost o umístění raket typu Patriot podél hranice se Sýrií za urgentní. Doposud však v tomto směru NATO neobdrželo od Turecka žádnou formální žádost. Německý deník The Süddeutsche Zeitung nicméně o víkendu oznámil, že by Turecko mělo formálně požádat o umístění raket v pondělí.

Rakety by mohlo Turecku poskytnout jen Nizozemsko a Německo, neboť společně s USA jsou jedinými, kdo raketami Patriot v Alianci disponuje. Spekuluje se, že v případě zapůjčení systému z Německa by společně s raketami bylo v Turecku nasazeno i 170 německých vojáků. Německý ministr obrany však upozornil, že před tím, než by Německo vůbec mohlo daný závazek zvažovat, muselo by NATO k tomu vydat mandát.

Kam dál?
Holandsko a Německo by mohly poskytnout Turecku Patrioty (19.11. 2012)

Zdroj: Global Times (Čína)

---

Obsadili jsme základnu na předměstí Damašku, tvrdí syrští rebelové

Syrští rebelové údajně obsadili hlavní velitelství vládních sil na jižním předměstí Damašku, které je nejbližší vojenskou základnou u hlavního města Sýrie. Aktivisté tvrdí, že syrská armáda ostřelovala jižní oblast Damašku celý den, aby zabránila rebelům v obsazení základny. Bojující islamistické skupiny Ansar al-Islam a Brigády Jund Allah vydaly stanovisko, že po čtyřdenním boji konečně obsadily leteckou základnu syrské armády. Nezávislé ověřování uváděných informací je nicméně velice obtížné vzhledem k tomu, že stále platí přísný zákaz vstupu zahraničních médií do země.

Nedávno byla na nátlak mezinárodního společenství vytvořena sjednocená koalice syrských opozičních skupin. Syrskou národní koalici nedlouho po jejím vzniku uznala Francie za jediného legitimního zástupce syrského lidu. Evropská unie také uznala, že je legitimním zástupcem, plného uznání se nicméně zdržela. Několik islámských skupin, jež chtějí na osvobozeném území vytvořit islámský stát, se již od Syrské národní koalice distancovalo.

Kam dál?
Severokorejci se podle diplomatů pokusili poslat do Sýrie rakety (15.11. 2012)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

USA vyjednávají o setrvání jednotek v Afghánistánu i po roce 2014

Spojené státy americké a Afghánistán započaly s rozhovory ohledně setrvání amerických jednotek v zemi i po stažení většiny sil NATO v roce 2014. Kritickým bodem ve vyjednávání bude pravděpodobně otázka imunity amerických vojáků působících v zemi. Právě ta vedla před rokem též k odchodu amerických jednotek z Iráku. "Abych byl upřímný, nevidím, jak by se tomu dalo vyhnout. Ani jedna strana navíc nevypadá, že by byla ochotna ustoupit," komentoval problematiku vyjednávání o imunitě analytik Thomas Ruttig.

Otázka imunity je citlivým tématem od loňského zavraždění 16 afghánských civilistů, převážně žen a dětí, z kterého je obviněn americký seržant Robert Bales. Ačkoliv mu v USA hrozí trest smrti, většině Afghánců vadí, že nebyl souzen afghánskými soudy.

I když afghánský prezident Karzáí uvedl, že chce strategickou dohodu s USA, stěžejní je pro něj suverenita země. Otázka ochrany amerických vojáků tak může být podle něj problém v budoucích jednáních. Ačkoliv jsou USA připraveny k odchodu více než kdy před tím, bez spojenectví s USA se Afghánistán po roce 2014 neobejde. Téměř 90 procent národního rozpočtu totiž tvoří zahraniční pomoc a jak vláda, tak bezpečnostní síly by bez pomoci západu jen stěží vydržely.

Kam dál?
Itálie bude podporovat Afghánistán i po stažení jednotek NATO (5.11. 2012)

Zdroj: Guardian (Velká Británie)

---

Nový velitel ISAF chce v Afghánistánu zůstat i po roce 2014

Generál Joseph Dunford, který byl vybrán, aby nahradil současného velitele spojeneckých vojsk v Afghánistánu, prohlásil, že americké síly i vybavení v zemi zůstanou i po stažení mezinárodních kontingentů na konci roku 2014. Generál námořní pěchoty v průběhu senátního slyšení uvedl, že jeho rolí bude dovést dvanáct let trvající konflikt v Afghánistánu ke konci. K vymezení konkrétního data odchodu ze země se nicméně velice kriticky staví republikáni, kteří to považují za strategii, jež napomáhá Talibanu.

Pokud Dunford bude potvrzen do pozice velitele spojeneckých sil, bude dohlížet na stahování 68 tisíc amerických vojáků ze země v následujících dvou letech. V průběhu slyšení Dunford podpořil setrvání amerických vojsk v zemi i po stažení s tím, že by pak měly zastávat poradenskou roli a věnovat se protiteroristickým operacím, které zabrání obnovení působení al-Káidy a jiných skupin v zemi, aby neohrožovaly americkou bezpečnost. Neuvedl však, kolik vojáků by dle jeho názoru mělo v Afghánistánu zůstat.

Kam dál?
Allenův nástupce v Afghánistánu prošel slyšením v americkém senátu (16.11. 2012)
Vrchním velitelem NATO bude mariňák Allen, hned jak se vrátí z Afghánistánu (11.10. 2012)

Zdroj: Pittsburgh Post-Gazette (USA)

---

Rasmussen nabádá Izrael ke zdrženlivosti

Obavy ohledně možné eskalace konfliktu a politování nad nevinnými oběťmi násilí na straně obyvatel Gazy i Izraele vyjádřil generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen na schůzi ministrů obrany zemí EU. Uvedl však zároveň, že "NATO není zapojeno do blízkovýchodního mírového procesu a že nemá v plánu v něm nějakou roli hrát."

Ocenil tak snahy mezinárodního společenství o uklidnění celé situace. "Izrael má právo na sebeobranu a útoky proti němu musí přestat, mezinárodní komunita by však od Izraele očekávala jistou míru zdrženlivosti," prohlásil Rasmussen před novináři.

Kam dál?
Analýza: Gaza, listopad 2012. Přijde Invaze? (19.11. 2012)

Zdroj: Kuwait News Agency (Kuvajt)

dun; natoaktual.cz