Tyto plány zahrnují použití předem určených logistických tras k přesunu sil z pěti hlavních evropských přístavů na frontové linie ve východní Evropě.
Současné strategie se zaměřují na vyloďování amerických vojáků v nizozemských přístavech a jejich přepravu přes Německo do Polska. Aby se snížilo riziko ruských intervencí, NATO také plánuje alternativní trasy přes přístavy v Itálii, Řecku, Turecku, na Balkáně, v Norsku, Švédsku a Finsku.
Šéf logistického velení NATO generálporučík Alexander Sollfrank zdůraznil důležitost odolnosti a upozornil na zranitelnost logistických systémů vůči ruským raketovým útokům, jak bylo možné pozorovat na Ukrajině. Pokud budou severní přístavy narušovány, jižní trasy přes Itálii, Řecko a Turecko by mohly zajistit přesuny vojsk.
Byly provedeny rozsáhlé revize k naplánování alternativních tras pro přesuny vojsk, protože zranitelnost severních přístavů vůči raketovým útokům je vysoká. Sollfrank však vyjádřil obavy o nedostatečnou protivzdušnou obranu k ochraně těchto logistických uzlů a zdůraznil, že obrana proti leteckým útokům zůstává obrovskou výzvou pro alianční země.
Zdroj: The Telegraph(Velká Británie)