natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO hledá miliardy dolarů pro Afghánistán

  30. března 2009  17:31
  NATO hledá miliardy dolarů pro Afghánistán
  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer žádá po mezinárodním společenství příspěvek dvě miliardy dolarů ročně na rozvoj afghánských bezpečnostních sil. Hlavně státy mimo alianční uskupení vyzval, aby poskytly prostředky na pokrytí výplat a jiných nákladů afghánské armády a policie na dobu pěti let.

  Cílem nadcházející konference v Haagu bude přimět vlády, aby se zavázaly přispět dvě miliardy dolarů ročně na svěřenecký fond Aliance, řekl Scheffer. Spojené státy po zveřejnění nové strategie pro Afghánistán vyjádřily potřebu dalších příspěvků ze strany svých spojenců. Na výzvu již kladně odpovědělo Německo, které je připraveno rozšířit výcvik afghánských policejních a bezpečnostních složek.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Slovinsko schválilo vstup Chorvatska do NATO
  Slovinsko formálně ratifikovalo vstup Chorvatska do Severoatlantické aliance. Přestože slovinští poslanci ratifikaci již schválili v únoru 2009, celý proces byl přerušen požadavkem neparlamentní nacionalistické strany vyhlásit referendum. Strana nezískala požadovaný počet hlasů ke svolání referenda a Slovinsko se tím stalo 26. státem Aliance, který uznal vstup Chorvatska do NATO.

  Severoatlantická aliance slovinské Ano uvítala. Podle mluvčího NATO Jamese Appathuraie, je Aliance přesvědčena, že na nadcházejícím summitu se Albánie a Chorvatsko plně zařadí do aliančních struktur.

  Chorvatsko-slovinské vztahy jsou od roku 1991 zatíženy hraničním sporem. Slovinsko vetovalo i pokračování dalších přístupových jednání do Evropské unie s Chorvatskem. Slovinská strana označila chorvatské přístupové dokumenty za předpojaté v souvislosti s územním sporem, zatímco v případě vstupu do Severoatlantické aliance tyto materiály nebyly použity.

  Čtěte také:
  Slovinské referendum možná zdrží rozšíření NATO
  Chorvatsko chválí iniciativu EU ve sporu se Slovinskem

  Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)  

  ---

  Další útok na zásoby NATO v Pákistánu
  Na tucet povstalců zaútočilo na dopravní terminál v pákistánském městě Péšáváru. Útočníci použili raketové střely a poškodili přes 12 dopravních kontejnerů.

  Přes 48 obětí a několik desítek zraněných si o den dříve vyžádal bombový útok ve městě Jamrud. Místní úřady uvádějí, že se jednalo o pomstu protalibanských rebelů, kteří tak reagovali na zvýšenou ochranu zásobovacích konvojů. Terčem útoku se stalo policejní stanoviště nedaleko místní mešity v době, kdy se k modlitbám shromáždilo na 200 civilistů.

  Čtěte také:
  Povstalci zničili zásoby NATO v Pákistánu

  Zdroj: Al-Jazeera (Katar)

  ---

  Rusko vysílá vojáky do Arktidy
  V rámci nové národní bezpečnostní strategie se ochrana arktického pobřeží a jejich surovin stala jednou z hlavních priorit v otázce mezinárodní a vojenské bezpečnosti. Rusko dává najevo, že je odhodlané vyhrát závod o nerostné bohatství Arktidy. Na základě nové bezpečnostní strategie by v této oblasti měly vzniknout vojenské základny. Součástí budou i legislativní omezení námořní plavby v této lokalitě a zvýšená přítomnost ruských zpravodajských složek.

  Moskva si nárokuje oblast arktického šelfu, který považuje za součást svého výsostného území. Oblast stejně velká jako západní Evropa je nalezištěm miliardy tun ropy a zemního plynu, které jsou kvůli tání ledovců nyní přístupnější.

  Ruská honba za surovinami naráží na zájmy „severních“ sousedů – Kanady, Norska, Dánska a Spojených států. Ruský velvyslanec při Severoatlantické alianci Dmtirj Rogozin odmítl, aby otázka severního území byla součástí rozhovorů v rámci spolupráce Rusko-NATO.

  Zdroj: Times Online(Velká Británie)

  ---

  Afghánský heroin důvodem pro větší spolupráci
  Členské státy Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) se usnesly nad potřebou hrát větší roli ve stabilizaci Afghánistánu. „Afghánský obchod s narkotiky se stal nejzávažnějším rizikem pro Rusko a státy střední Asie. Dosavadní opatření proti této hrozbě nejsou dostatečná,“ zaznělo v projevu ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

  SCO společně s afghánskou vládou navrhla akční plán, který by se zaměřil na vytváření protidrogových úřadů, zlepšení ochrany hraničních přechodů a boj proti obchodu s drogami. Lavrov navrhl v otázce Afghánistánu rozšířit spolupráci s regionálními státy i s USA.

  Čtěte také:
  Regionální spolupráce ve prospěch Afghánistánu

  Zdroj: The Moscow Times (Rusko) 

  sin natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media