Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer žádá po mezinárodním společenství příspěvek dvě miliardy dolarů ročně na rozvoj afghánských bezpečnostních sil. Hlavně státy mimo alianční uskupení vyzval, aby poskytly prostředky na pokrytí výplat a jiných nákladů afghánské armády a policie na dobu pěti let.
Cílem nadcházející konference v Haagu bude přimět vlády, aby se zavázaly přispět dvě miliardy dolarů ročně na svěřenecký fond Aliance, řekl Scheffer. Spojené státy po zveřejnění nové strategie pro Afghánistán vyjádřily potřebu dalších příspěvků ze strany svých spojenců. Na výzvu již kladně odpovědělo Německo, které je připraveno rozšířit výcvik afghánských policejních a bezpečnostních složek.
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
Slovinsko schválilo vstup Chorvatska do NATO
Slovinsko formálně ratifikovalo vstup Chorvatska do Severoatlantické aliance. Přestože slovinští poslanci ratifikaci již schválili v únoru 2009, celý proces byl přerušen požadavkem neparlamentní nacionalistické strany vyhlásit referendum. Strana nezískala požadovaný počet hlasů ke svolání referenda a Slovinsko se tím stalo 26. státem Aliance, který uznal vstup Chorvatska do NATO.
Severoatlantická aliance slovinské Ano uvítala. Podle mluvčího NATO Jamese Appathuraie, je Aliance přesvědčena, že na nadcházejícím summitu se Albánie a Chorvatsko plně zařadí do aliančních struktur.
Chorvatsko-slovinské vztahy jsou od roku 1991 zatíženy hraničním sporem. Slovinsko vetovalo i pokračování dalších přístupových jednání do Evropské unie s Chorvatskem. Slovinská strana označila chorvatské přístupové dokumenty za předpojaté v souvislosti s územním sporem, zatímco v případě vstupu do Severoatlantické aliance tyto materiály nebyly použity.
Čtěte také:
Slovinské referendum možná zdrží rozšíření NATO
Chorvatsko chválí iniciativu EU ve sporu se Slovinskem
Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)
Další útok na zásoby NATO v Pákistánu
Na tucet povstalců zaútočilo na dopravní terminál v pákistánském městě Péšáváru. Útočníci použili raketové střely a poškodili přes 12 dopravních kontejnerů.
Přes 48 obětí a několik desítek zraněných si o den dříve vyžádal bombový útok ve městě Jamrud. Místní úřady uvádějí, že se jednalo o pomstu protalibanských rebelů, kteří tak reagovali na zvýšenou ochranu zásobovacích konvojů. Terčem útoku se stalo policejní stanoviště nedaleko místní mešity v době, kdy se k modlitbám shromáždilo na 200 civilistů.
Čtěte také:
Povstalci zničili zásoby NATO v Pákistánu
Zdroj: Al-Jazeera (Katar)
Rusko vysílá vojáky do Arktidy
V rámci nové národní bezpečnostní strategie se ochrana arktického pobřeží a jejich surovin stala jednou z hlavních priorit v otázce mezinárodní a vojenské bezpečnosti. Rusko dává najevo, že je odhodlané vyhrát závod o nerostné bohatství Arktidy. Na základě nové bezpečnostní strategie by v této oblasti měly vzniknout vojenské základny. Součástí budou i legislativní omezení námořní plavby v této lokalitě a zvýšená přítomnost ruských zpravodajských složek.
Moskva si nárokuje oblast arktického šelfu, který považuje za součást svého výsostného území. Oblast stejně velká jako západní Evropa je nalezištěm miliardy tun ropy a zemního plynu, které jsou kvůli tání ledovců nyní přístupnější.
Ruská honba za surovinami naráží na zájmy „severních“ sousedů – Kanady, Norska, Dánska a Spojených států. Ruský velvyslanec při Severoatlantické alianci Dmtirj Rogozin odmítl, aby otázka severního území byla součástí rozhovorů v rámci spolupráce Rusko-NATO.
Zdroj: Times Online(Velká Británie)
Afghánský heroin důvodem pro větší spolupráci
Členské státy Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) se usnesly nad potřebou hrát větší roli ve stabilizaci Afghánistánu. „Afghánský obchod s narkotiky se stal nejzávažnějším rizikem pro Rusko a státy střední Asie. Dosavadní opatření proti této hrozbě nejsou dostatečná,“ zaznělo v projevu ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.
SCO společně s afghánskou vládou navrhla akční plán, který by se zaměřil na vytváření protidrogových úřadů, zlepšení ochrany hraničních přechodů a boj proti obchodu s drogami. Lavrov navrhl v otázce Afghánistánu rozšířit spolupráci s regionálními státy i s USA.
Čtěte také:
Regionální spolupráce ve prospěch Afghánistánu
Zdroj: The Moscow Times (Rusko)