natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO dosahuje významného pokroku v boji proti pirátství

  18. prosince 2012  18:21

  Hořící pirátský člun u pobřeží Somálska po přestřelce s nizozemskou válečnou lodí Rotterdam | foto: NATO

  NATO dosahuje významného pokroku v boji proti pirátství

  Několik faktorů, včetně námořních hlídek blízko somálského pobřeží, přispívá k úspěchu, jehož v posledních měsících dosahuje protipirátská mise NATO, prohlásil bývalý velitel alianční operace Oceánský štít Ben Bekkering. "Myslím si, že se nám podařilo zásadně omezit schopnost pirátů vyplout na moře," uvedl komodor Bekkering s tím, že za posledních šest měsíců, kdy byl v čele operace, nedošlo k žádnému únosu obchodní lodi.

  NATO se podílí na boji proti pirátství čtyřmi loděmi propůjčenými Itálií, USA, Tureckem a Dánskem. Svou aktivitu v oblasti koordinuje NATO ještě s koaličními námořními silami, členskými státy Evropské unie, Čínou a Ruskem. Podle Bekkeringa je právě tato koordinace, společně s lepší komunikací s místními rybáři a zvýšenými bezpečnostními opatřeními obchodních lodí důvodem úspěšné progrese boje proti pirátům. Bekkeringa na jeho pozici velitele operace Oceánský štít nahradil na počátku srpna italský admirál Antonio Natale.

  Kam dál?
  NATO: Somálští piráti propustili po dvou letech zajatou loď (24.10. 2012)

  Zdroj: NATO

  ---

  NATO odmítá obvinění Íránu ohledně Patriotů

  Generální tajemník Severoatlantický aliance Anders Fogh Rasmussen odmítl obvinění Íránu, že Západ rozmístěním raket Patriot na turecko-syrské hranici riskuje rozpoutání světové války. "Naprosto odsuzuju iránská obvinění. Od samého začátku jsme jasně uvedli, že umístění raket Patriot je čistě obrannou záležitostí," řekl na tiskové konferenci Rasmussen. Dále dodal, že jediným, kdo by se mohl raket Patriot obávat, jsou pouze ti, kteří by zamýšleli použít své rakety k ofenzivním účelům.

  "Každý z Patriotů je černou tečkou na mapě světa, jehož účelem je rozpoutat světovou válku," nechal se před tím slyšet náčelník generálního štábu íránské armády generál Hassan Fizouzabádí. "Plánují světovou válku, což je velice nebezpečné pro budoucnost lidstva i Evropy jako takové," uvedl na adresu aliančního plánu rozmístit rakety Patriot v Turecku.

  Kam dál?
  Turecká opozice kritizuje vládu za Patriory (17.12. 2012)
  Syrské rakety dopadly nedaleko hranice s Tureckem (17.12. 2012)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Světová banka: Stažení NATO by mohlo poškodit rozvoj Afghánistánu

  Podle auditu Světové banky bude mít Afghánistán problémy s udržením těžce získaného pokroku v rozvoji země poté, co se v roce 2014 stáhnou jednotky NATO ze země. Zpráva Světové banky sice uvádí, že válkou zmítaná země dosáhla úžasných výsledků v oblastech zdravotní péče, telekomunikace nebo komunálního rozvoje, s očekávaným omezením mezinárodní přítomnosti v zemi je však udržitelnost daných zisků v ohrožení vzhledem k tomu, že otázka bezpečnosti stále představuje výrazný problém. Mimo to zpráva upozorňuje také na nevyrovnanost plánování ve vojenském a civilním sektoru, kdy civilní sektor výrazně zaostává za vojenským, což může podle Světové banky poškodit rovnováhu mezi afghánskými institucemi.

  Audit Světové banky ukázal, že rozvoj země dosáhl významných zisků například ve zdravotní péči, která byla rozšířena do všech provincií země. V oblasti školství se například počet zapsaných studentů zvýšil na více než sedm milionů, v porovnání se sotva jedním milionem zapsaných dětí v roce 2001.

  Kam dál?
  Po odchodu NATO z Afghánistánu hrozí odliv kvalifikovaných pracovníků (27.6. 2012)

  Zdroj: DAWN (Pákistán)

  ---

  Liga arabských států vyloučila intervenci NATO v Sýrii

  Možnost, že by Severoatlantická aliance intervenovala v Sýrii, vyloučil na srazu s náměstkem generálního tajemníka NATO Dirkem Brengelmannem náměstek generálního tajemníka Ligy arabských států Ahmed Ben Helli. Ten se nechal slyšet, že všechny současné snahy se soustředí na politické řešení krize, nikoliv vojenské. Liga arabských států se podle Helliho snaží především pomáhat syrským uprchlíkům, stejně jako zkontaktovat syrskou opozici a přimět ji k sjednocení.

  Helli zároveň poodhalil plány na vytvoření projektu "Geneva 2" založeném na mezinárodní dohodě dosažené v červnu v Ženevě, podle níž přechodná vláda musí být vytvořena na základě vzájemné dohody mezi syrskou vládou a opozicí. Tématem jednání zástupců NATO a Ligy arabských států bylo i zlepšení spolupráce v boji proti terorismu, odstranění zbraní hromadného ničení z regionu Blízkého východu či aktuální vývoj v jednotlivých zemích regionu.

  Kam dál?
  Přestaňte dodávat vojenský materiál do Sýrie, vyzvaly arabské státy Rusko (21.7. 2012)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  NATO bude nadále podporovat reformy na Ukrajině

  Severoatlantická aliance bude i nadále pomáhat ukrajinské vládě v implementaci reforem a podporovat ukrajinskou občanskou společnost, přestože se Ukrajina rozhodla zůstat neutrální, uvedl ředitel kanceláře NATO na Ukrajině Marcin Koziel.

  "Respektujeme suverénní volbu Ukrajiny týkající se nezúčastněného statutu, ke které došla jako suverénní stát. I tak bychom rádi dále podporovali Ukrajinu v jejích reformách a demokratizačním procesu," prohlásil Koziel na konferenci "Národní bezpečnost Ukrajiny v kontextu nedávných změn v zahraniční a domácí politice".

  Kam dál?
  Analýza: Ukrajina a Srbsko - neutralita s malým "n"? (18.5. 2012)

  Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media