Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO cvičí důstojníky pro zahraniční mise

Vydáno 12.01.2006

NATO cvičí důstojníky pro zahraniční mise
Výcvikové středisko spojených sil NATO v Polsku rozpracovalo základní vojenskou pohotovost pro přípravu důstojníků, kteří se mají účastnit zahraničních misí, uvedl náčelník štábu Výcvikového střediska spojených sil NATO generál Constantin Popov. „Velitelství spojených sil ještě není vybudované, ale středisko již dosáhlo nouzové bojové pohotovosti,“ byl citován Popov.

Středisko, které se nachází ve městě Bydgoszcz ve středním Polsku, bylo zřízeno v březnu 2004. Jeho hlavním cílem je vytvářet nové doktríny pro výcvik a testování velících důstojníků určených pro budoucí zahraniční mise plánované Severoatlantickou aliancí. Středisko nyní hostí Velitelství pomořanské vojenské oblasti v Bydgoszczi, avšak po ukončení patřičné adaptace koncem roku 2007 bude přesunuto do svých vlastních kasáren. Výcvikové středisko v Bydgoszczi ubytuje okolo 3000 důstojníků ze všech členských zemí NATO každý rok. Budou cvičeni 70 instruktory, z nichž většina nebude z Polska.

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

NATO pomohlo UNICEF s pomocí v Pákistánu
Technici NATO zajistili logistickou podporu pro konvoj humanitární pomoci UNICEF do izolovaných horských vesnic zemětřesením zpustošeného Kašmíru. Pomoc byla ve formě přikrývek, dětské obuvi a dětského zimního oblečení. Pro personál UNICEF bylo problémem přepravit dodávky pomoci přes vysoko položené horské cesty, které byly částečně zablokované sněhem. Proto byli o pomoc požádáni britští technici, kteří jako součást pomocného týmu NATO pro přírodní katastrofy používají ke konstrukci zimních přístřešků v horských vesnicích víceúčelová terénní vozidla BV 206.

Major Nigel Cribb vyslal své vojáky se třemi vozidly BV a Land Roverem spolu s personálem UNICEF. Konvoj do vesnic Mallot a Pail doručil 1075 přikrývek a 700 dětských zimních souprav. Kapitán královského námořnictva James Lewis, který měl konvoj na starost řekl, že „je dobré být schopen pomoci doručit tuto pomoc lidem, kteří ji opravdu potřebují. ... V minulých měsících jsme byli zaměstnáni s konstrukcí asi 54 zimních krytů, takže pro nás bylo zajímavé dělat něco trochu jiného.“

Zdroj: ReliefWeb (OSN)

---

Pomoc NATO Pákistánu je významná
Opoziční politici tvrdě kritizovali pakistánského prezidenta Parvíze Mušarafa za to, že po ničivém zemětřesení 8. října pustil do země pomocné týmy NATO. Zákonodárci tvrdili, že nabídnutá pomoc byla ve skutečnosti zastřeným pokusem zavést v zemi stálou vojenskou přítomnost. Toto obvinění Mušaraf důrazně odmítl.

Od svého příjezdu do Kašmíru v listopadu mobilní lékařské týmy NATO ošetřili přes 3000 pacientů, uvedla agentura SANA. Čeští, nizozemští, francouzští, portugalští a britští medici NATO pracují v nemocnici ve městě Bagh. Podle NATO bylo pomocí více než 150-ti evropských letů NATO do Pákistánu doručeno přes 2899 tun stanů, přikrývek, vařičů a potravin. Tato dodávka obsahovala více než 14400 stanů, 182000 přikrývek, téměř 3000 přenosných vařičů a tuny lékařských zásob.

Zdroj: United Press International (USA)

---

Speciální logistický výcvik pro NATO a partnery
Přes 200 studentů NATO, jeho partnerů a zemí Středomořského dialogu se účastnilo první verze nedávno revidovaného logistického výcvikového programu na škole NATO v Oberammergau ve dnech 28. listopadu až 9. prosince 2005. Cílem intenzivního dvoutýdenního programu bylo připravit logistický personál NATO, programu Partnerství pro mír a zemí Středomořského dialogu na spolupráci při podpoře misí a operací aliance.

Zahrnutá témata obsahovala podporu pro Síly rychlé reakce NATO a možné budoucí expediční mise, stejně jako udržení současných operací aliance. Kurs vyučovaný na škole NATO v Oberammergau v Německu byl nedávno přepracován, aby bylo zajištěno, že NATO a jednotky partnerů mohou pracovat společně v mírových operacích vedených NATO, což je pro spolupráci aliance s partnery klíčový aspekt. Partnerské země se pravidelně účastní misí na Balkáně, v Afghánistánu a též asistence NATO Africké Unii v Súdánu.

Zdroj: noticias.info (Španělsko)

---

Český vojenský zdravotnický tým se vrátil z Pákistánu
V úterý 10. ledna 2006 se ve večerních hodinách vrátil z Pákistánu vojenský zdravotnický tým. Na ruzyňském letišti je přivítal zástupce náčelníka Generálního štábu AČR – ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Emil Pupiš, ředitel odboru krizového řízení Společného operačního centra Ministerstva obrany plukovník Jan Gireth a zástupci vojenské zdravotnické služby.

Se třemi desítkami vojáků přiletělo do Prahy i deset pákistánských dětí s doprovodem. V rámci projektu Medevac se v České republice budou léčit s různými těžkými vadami, jako je například rozštěp patra, či srdeční vady. Mezi výhradně dětskými pacienty je i osmileté děvčátko, které si při zemětřesení několikrát zlomilo ruku. V důsledku těchto zranění dívce musela být ruka amputována.

Český lékařský tým působil v nizozemské polní nemocnici v severopákistánském městě Báth od počátku listopadu loňského roku. Mezi pacienty zpočátku převažovali lidé postižení říjnovým zemětřesením, postupem doby přibývalo nemocných se zraněními staršího data. Jedním z důvodů byl fakt, že zemětřesení v oblasti zničilo téměř všechna zdravotnická zařízení. „Denně k nám přišlo až sto padesát lidí. Nebyla to ale akutní zranění, spíše komplikované, špatně se hojící zlomeniny a infikované rány, jejichž léčení se i v našich zeměpisných podmínkách táhne několik měsíců,“ líčil situaci v Pákistánu major MUDr. Martin Hájek.

Během desetitýdenní mise ošetřilo devět lékařů a čtrnáct sester více než tři tisíce pacientů. Chirurgický tým provedl na šedesát operací, podplukovník MUDr. Miloš Bohoněk asistoval u jedenácti porodů.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

jnd natoaktual.cz