natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO chce více využívat obnovitelnou energii

  12. července 2013  19:27

  Solární panely slouží v Afghánistánu obyčejným lidem, nyní by je měly více využívat i vojska NATO. | foto: Ministerstvo obrany USA

  NATO chce více využívat obnovitelnou energii

  Členské země Severoatlantické aliance se údajně snaží o snižování své energetické stopy ve vojenských operacích a více pracují se zdroji alternativní energie, uvedl náměstek generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní otázky Gábor Iklódy. Podle Iklódyho má závislost ozbrojených sil členských zemí NATO na energii vyprodukované z fosilních paliv negativní dopad na i efektivitu operací.

  "Jak z finančního, tak z bezpečnostního hlediska je naše závislost na ropě nevýhodná," poukázal Iklódy s tím, že přeprava ropy ohrožuje bezpečnost vojáků a vyžaduje náročnou a nákladnou logistickou organizaci. Jen americké ministerstvo obrany utratí ročně za energie 20 miliard dolarů. Nedávné alianční měření v Afghánistánu zase ukázalo, že 70 procent ropy se spotřebuje na vyhřívání, případně chlazení, stanů a vody jednotek NATO.

  NATO se tak nyní snaží mezi svými členy zvýšit povědomí o energetických otázkách a najít nejlepší možné řešení na chytré využívání energií prostřednictvím týmu expertů při aliančním Centru excelence energetické bezpečnosti nacházejícím se v Litvě.

  Zdroj: Environment News Service (USA)

  ---

  NATO pomůže Ukrajině s jaderným odpadem

  Ukrajina a NATO zahájily společný projekt, jenž by měl z ukrajinských vojenských základen odstranit radioaktivní odpad, jenž na území zbyl z dob Sovětského svazu, uvedl velvyslanec Ukrajiny při NATO Ihor Dolgov. Podle plánu by mělo být v následujících čtyřech letech vyčištěno devět vojenských zařízení. Radioaktivní odpad vyprodukovaný aktivitami sovětské armády by pak měl být zakopán v exkluzivní zóně u Černobylu. Ta leží v zóně radioaktivního spadu vytvořeného po výbuchu černobylské jaderné elektrárny v roce 1986. Podle Dolgova by mělo vyčištění základen stát 25 milionů eur.

  Ukrajina jadernými zbraněmi nedisponuje od roku 1996, přitom po rozpadu Sovětského svazu měla třetí největší arzenál nukleárních zbraní na světě. V polovině devadesátých let se jich výměnou za bezpečnostní garance ze strany USA, Velké Británie a Ruska zbavila. V roce 2010 pak ukrajinský prezident Viktor Janukovič přislíbil, že se Ukrajina zbaví i veškerých zásob obohaceného uranu.

  Kam dál?
  NATO pomáhá s likvidací pesticidů v Moldavsku (1.3. 2013)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Britové v Hílmandu zhoršili situaci, tvrdí zpráva

  Britské jednotky, které od roku 2006 působí na jihu Afghánistánu v provincii Hílmand, tamní situaci prý akorát zhoršily, tvrdí zpráva publikovaná v renomovaném časopise International Affairs. Podle ní dorazili Britové v nedostatečném počtu, začali spolupracovat se zkorumpovanými vůdci a spoléhali především na palebnou sílu při konfrontaci Tálibánu. "Místo aby pomohli zajistit bezpečnost v Hílmandu, posílili Britové násilné povstání," kritizuje zpráva britské působení na jihu Afghánistánu.

  "Britské síly si popudily místní populaci, mobilizovaly místní ozbrojené povstání a přitáhly do oblasti bojovníky džihádu," popisuje zpráva další negativní dopady britského působení. Zpráva nakonec uznává, že Tálibán přece jen byl britským působením demoralizován. Osvědčil se však nicméně jako výjimečně odolná síla, která znovu povstane příští rok, až se mezinárodní bojové jednotky stáhnou ze země, předpokládá analýza z pera profesorů londýnské King’s College.

  Kam dál?
  Jednat s Tálibánem se mělo již před deseti lety, říká britský generál (3.7. 2013)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Devatenáct zemí NATO se zúčastní vojenského cvičení v České republice

  Téměř 200 vojenských předsunutých letových dispečerů z 19 členských zemí NATO se zúčastní cvičení Ramstein Rover, jež se bude převážně odehrávat na letecké základně v Náměšti nad Oslavou v září letošního roku, uvedla Jolana Fedorková z generálního štábu Armády ČR. "Cvičení by mělo pomoct harmonizovat posádky helikoptér, taktického letectva a předsunutých letových dispečerů při podpoře pozemních operací," specifikovala účel cvičení Fedorková.

  Letoví dispečeři, již se cvičení zúčastní, budou následně vysláni k plnění aliančních operací v Afghánistánu. Podle ředitele cvičení Harryho Schnella však cvičení neslouží pouze k přípravě na plnění misí ISAF. "Vojáci by měli být díky danému cvičení připraveni i na široké spektrum operací, v nichž se používá přímá letecká podpora. Nikoliv pouze k operacím v Afghánistánu, ale i k dalším jiným budoucím nasazením," dodal Zdeněk Bureš, český ředitel cvičení Ramstein Rover.

  Kam dál?
  NATO uspořádá cvičení na Islandu (4.7. 2013)

  Zdroj: Prague Monitor (Česká republika)

  ---

  Nastražená bomba zabila v Afghánistánu 17 civilistů

  U silnice nastražená bomba zabila na západě Afghánistánu v provincii Herát 17 civilistů, když explodovala vedle motocyklu táhnoucím vozík plný vesničanů. Podle místního policisty měla bomba původně zasáhnout vozidlo afghánské police, jež pronásledovalo prchající bojovníky Tálibánu. Místo toho však způsobila smrt 12 ženám, čtyřem dětem a jednomu muži. Další vedle cesty nastražená bomba vybuchla také na jihu země v provincii Hílmand. Daný incident si vyžádal život tří civilistů.

  Za první polovinu roku bylo podle údajů OSN v Afghánistánu zabito přibližně 1000 civilistů, dalších 2000 jich pak bylo za stejné období zraněno, což odpovídá téměř čtvrtinovému nárůstu obětí v porovnání se stejným obdobím předešlého roku.

  Kam dál?
  V Afghánistánu ostře vzrostl počet zabitých policistů (2.7. 2013)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media