Členské státy Severoatlantické aliance se dohodly, že NATO převezme velení nad leteckou operací, která zabezpečuje bezletovou zónu nad Libyí. "Naše role bude prozatím omezena pouze na zajištění bezletové zóny," informoval generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.
Aliance se tak zatím neshodla v otázce, zda převezme velení nad vojenskou misí, která se zaměřuje na údery na pozemní cíle. Podle všeho tak nejspíše v čele útoků proti pozemním jednotkám Muammara Kaddáfího zůstanou USA. Koaliční síly se přitom zaměřují jak na pozemní cíle, tak i na letecké jednotky, či strategické cíle jako je protiraketová obrana.
Britský ministr zahraničí Williama Hague dále sdělil, že západní státy neplánují přímou invazi do Libye, může však dojít k nasazení malého počtu speciálních jednotek. Podle čelních francouzských představitelů má přitom vojenská akce skončit brzy, "do několika dnů, či týdnů, ale ne měsíců".
Čtěte také:
Turecko blokuje jednání NATO o Libyi
Koalice se shodla ohledně role NATO v Libyi
Zdroj: Bloomberg Businessweek (USA)
Arabské země se připojí k letecké misi v Libyi
Spojené arabské emiráty plánují uvolnit šest stíhaček F-16 a šest stíhaček Mirage na operaci na zajištění bezletové zóny v Libyi. Do operace by se měl zapojit i Katar, který také plánuje vyslat svá letadla. Koaliční síly tak pod svá křídla získají první arabské země.
V Libyi přitom pokračují i údery na pozemní síly Muammara Kaddáfího, které mají za cíl zastavit útoky libyjských jednotek na civilisty. "Naše poselství je jasné: přestaňte bojovat, přestaňte zabíjet své vlastní obyvatelstvo, přestaňte poslouchat rozkazy plukovníka Kaddáfího," sdělil koaliční plány americký velitel William E. Gortney.
Situace v Libyi se podle místního obyvatelstva začíná díky leteckým útokům vyvíjet lépe pro vzbouřence. To však ihned popřelo libyjské ministerstvo zahraničí, které odmítlo, že by vzbouřenci měli nějaké nové zisky.
Čtěte také:
Španělsko se připojí do operace nad Libyí
Holandsko se připojí k operaci v Libyi
Zdroj: The New York Times (USA), Bloomberg Businessweek (USA)
Do námořní operace u Libye se zapojí i Turecko
Do námořní operace Severoatlantické aliance Unified Protector, která zajišťuje kontrolu zbrojního embarga proti Libyi, se nakonec zapojí i Turecko. To plánuje vyslat k libyjským břehům čtyři fregaty, jednu ponorku a jedno podpůrné plavidlo.
Turecko se přitom až nyní dohodlo s ostatními členskými státy Aliance na tom, že NATO převezme kontrolu nad vojenskými operacemi v Libyi. Turci se obávali mimo jiné toho, že některé státy se zajímají především o libyjskou ropu či že koalici chybí společná politika, plánování i úniková strategie. Turecký prezident Abdullah Gul uvedl, že by tak Libye mohla dopadnout jako Irák.
Velitel operace Unified Protector admirál Rinaldo Veri dále sdělil, že je NATO připraveno proti Libyi v nezbytném případě použít i sílu, aby dosáhlo naplnění zbrojního embarga. Veri však zároveň přiznal, že je nemožné úplně zabránit toku zbraní i žoldnéřů do Libye.
Čtěte také:
Turecko znepokojeno operací nad Libyí
Turecko blokuje jednání NATO o Libyi
Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)
Srbsko si připomíná výročí náletů NATO
Lidé po celém Srbsku si připomínají 12. výročí leteckých útoků NATO z roku 1999, při kterých bylo podle odhadů zabito až 3500 lidí a 12500 jich bylo zraněno. V Bělehradě lidé pokládali květiny k památníku nazvanému "Proč", který byl vztyčen na počest 16 obětí bombardování studií srbské televize.
Jeden z obyvatel druhého největšího srbského města Novi Sad Igor Pavličić poznamenal, že se město z náletů NATO dosud nevzpamatovalo. "Budovy, domy i mosty opravíme nebo přestavíme, ale nemůžeme a neměli bychom zapomenout na životy nevinných obětí," uvedl. Výročí si připomněli i Srbové žijící v severní části Kosova.
Čtěte také:
Tadić: Vstup Srbska do NATO není realistický
Zdroj: People’s Daily Online (Čína)
Francie je pro pokračování spolupráce NATO a Běloruska
Francie věří, že spolupráce mezi Běloruskem a NATO může pokračovat na základě společných zájmů, oznámil francouzský vyslanec v Bělorusku Michel Raineri. Francouzské velvyslanectví v Bělorusku od začátku letošního roku funguje zároveň jako kontektní ambasáda NATO.
Podle Raineriho do Běloruska přijíždí různé delegace ze Severoatlantické aliance a francouzská ambasáda jim při těchto návštěvách asistuje. Zástupci NATO by do Běloruska měli přijet znovu v květnu, aby prodiskutovali budoucí podobu bělorusko-alianční spolupráce.
Zdroj: Národní internetový portál republiky Bělorusko (Bělorusko)