natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO a Velká Británie se spoléhají na Tridenty, Skotsko je odmítá

  5. dubna 2013  14:36

  Ponorka britského královského námořnictva HMS Vengeance schopná nést atomové balistické rakety. | foto: Royal Navy

  NATO a Velká Británie se spoléhají na Tridenty, Skotsko je odmítá

  Velení Severoatlantické aliance vyzdvihlo „zásadní roli“ britského jaderného arzenálu poté, co premiér David Cameron varoval před oslabováním obranných systémů v ponorkách v nejisté době plné globálních hrozeb.

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen zdůraznil důležitost „strategických jaderných sil“, které členské země ochraňují. Na jeho slova o zásadní roli raket Trident se odvolávají zástupci ministerstva obrany v probíhající debatě o případném vstupu nezávislého Skotska do Aliance, které ovšem s Tridenty nesouhlasí.

  „Vzhledem k tomu, jak se NATO spoléhá na britský zastrašovací arzenál, není vůbec jisté, zda Aliance přijme Skotsko za svého člena, když arzenál takto odmítá,“ tvrdí zdroj z ministerstva obrany. Skotská národní strana doufá v opak.

  Kam dál?
  Analýza: "Škótska otázka" verzus budúcnosť Británie ako jadrové mocnosti (2.4. 2013)
  Skotská národní strana mění postoj vůči NATO, někteří členové se bouří (10.8. 2012)

  Zdroj: London Evening Standard (Velká Británie)

  ---

  Ázerbájdžán: NATO vyvažuje moc v regionu

  Vstup Ázerbájdžánu do Severoatlantické aliance je v současné době irelevantní, to však nevylučuje vzájemnou spolupráci, tvrdí šéf tamního Centra pro strategická studia Farhad Mammadov.

  „Hlavním cílem spolupráce Ázerbájdžánu a NATO je modernizace armády, implementace reforem, vědecká spolupráce, příprava vojenské doktríny a zavedení standardů NATO v ázerbájdžánské armádě,“ prohlásil Mammadov.

  Podle Mammadova geopolitická role NATO v regionu velmi připomíná snahy o vyvažování moci a země v regionu na základě toho na Alianci pohlížejí. „Regionální geopolitika ukazuje, jak přístup k jednotlivým vojenským a politickým blokům ovlivňuje vztahy mezi zeměmi regionu,“ dodává Mammadov.

  Kam dál?
  Ázerbájdžán s NATO sdílí politické priority i bezpečnostní zájmy (27.2. 2012)

  Zdroj: News.Az (Ázerbájdžán)

  ---

  Bulharsko se chce více zapojit do kyberobrany NATO

  Bulharský prozatímní ministr obrany Todor Tagarev prohlásil, že Bulharsko má zájem více přispívat v kyberobranném úsilí Severoatlantické aliance. „Abychom v této oblasti mohli Severoatlantické alianci více přispět, musíme sjednotit národní koncepční, operační, technologický a obchodní potenciál,“ prohlásil Tagarev.

  Jeho ministerstvo již pracuje na programu, který si klade za cíl zvýšit schopnosti kyberobrany Bulharska analýzou potřeb, stávajících schopností a určením oblastí, kam budou muset proudit investice. Může se jednat o technologie, ale také o oblast vzdělání, doktrinální dokumenty, procedury nebo výcvik, tvrdí Tagarev.

  Kam dál?
  Bulharsko plánuje stát se regionálním lídrem v kyber-bezpečnosti (3.4. 2012)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Útok NATO v Afghánistánu zabil čtyři policisty

  Helikoptéra Severoatlantické aliance během útoku na ozbrojence ve východním Afghánistánu má na svědomí smrt čtyř policistů a minimálně dva zraněné civilisty, tvrdí místní představitelé. K útoku mělo dojít v provincii Ghazní. Představitelé NATO incident vyšetřují.

  Minulý týden Aliance podpořila leteckým útokem afghánské bezpečnostní složky rovněž v provincii Ghazní, kde zabila devět bojovníků Tálibánu a dva civilisty. Počet civilních obětí je dlouhodobým zdrojem napětí mezi afghánským prezidentem Hamídem Karzáím a představiteli mise ISAF. Karzáí žádá změnu strategie, aby se zabránilo civilním obětem. 

  Kam dál?
  Civilních obětí náletů NATO v Afghánistánu ubývá, podíl cílených zabití vzrostl, tvrdí OSN (19.2. 2013)

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Hagel: Armáda se musí připravit na další utahování opasků

  Americký ministr obrany Chuck Hagel upozornil armádu, aby se připravila na blížící se období utahování opasků, a představil posudek, na jehož základě bude možné snížit počet postů generálů i civilních pracovních míst a také zabránit rostoucím cenám nových zbraní.

  Hagel ve svém prvním klíčovém projevu coby šéf Pentagonu prohlásil, že Spojené státy nemohou dovolit, aby je stávající rozpočtová krize donutila sestoupit ze světové scény. Dodal však, že si je vědom limitů, které kvůli krizi armáda má.

  Pentagon se potýká se škrty ve výši 41 miliard dolarů, které vešly v platnost minulý měsíc. Každý rok pak ministerstvo pravděpodobně bude muset seškrtat dalších 50 miliard. „V mnoha ohledech tou největší fiskální výzvou pro ministerstvo obrany nejsou škrty jako takové, spíše jde o rostoucí nerovnováhu uvnitř resortu, za co se peníze utrácejí,“ tvrdí Hagel.

  Kam dál?
  Nůž na krku Pentagonu: automatické úspory přiškrtí výcvik, létání i mise (5.3. 2013)
  Američané mají poslední měsíc na odvrácení hrozby rozsáhlých škrtů (4.3. 2013)

  Zdroj: Chicago Tribune (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media