Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO a Fulbrightova komise spouští nový program v oblasti kulturní diplomacie

31. března 2020  16:17
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO a Fulbrightova komise spouští nový program v oblasti kulturní diplomacie

Severoatlantická aliance spolu s americkou Fulbrightovou komisí spustí nový výzkumný program v oblasti kulturní diplomacie. Každý rok se do něj mohou přihlásit vědečtí pracovníci, z nichž bude účastníky vybírat Divize veřejné diplomacie NATO a Fulbrightova komise. Cílem tohoto programu je zlepšit informovanost o NATO a podpořit debatu o bezpečnosti a obraně na transatlantické úrovni.

„Role kulturní diplomacie v podpoře lidských a demokratických hodnot je pro organizaci založenou na hodnotách, jako je NATO, velmi důležitá,“ uvedl k programu náměstek generálního tajemníka NATO pro veřejnou diplomacii Tacan Ildem.

Kam dál?
USA se obávají čínské špionáže na amerických univerzitách (24.2. 2020)

Zdroj: NATO

---

NATO pomáhá s dodávkami ochranných pomůcek do Itálie a Španělska

Severoatlantická aliance pomáhá s dodávkami ochranných obleků a dalšího vybavení do Itálie a Španělska, které jsou nejvíce zasaženy nákazou koronaviru. Obě dodávky organizuje alianční Euroatlantické středisko pro koordinaci reakcí na katastrofy.

NATO poskytlo nákladní auta, která dovezla do Itálie přes deset tisíc ochranných obleků z České republiky. Stejná pomoc zamířila letecky i do Španělska. Postižené země českou pomoc označily jako „štědrou“ a „solidaritu v akci“.

Kam dál?
ČR darovala Španělsku prostřednictvím NATO 10 tisíc ochranných obleků (30.3. 2020)

Zdroj: Evening Standard (Velká Británie)

---

Bundeswehr mobilizuje přes patnáct tisíc vojáků kvůli koronaviru

Německá armáda se připravuje na rozsáhlé nasazení ve vlasti kvůli pandemii koronaviru. Přes patnáct tisíc vojáků by mělo být připraveno podpořit civilní orgány v případě krize. K mobilizaci jsou určeni vojáci, kteří se neúčastní zahraničních misí a neplní závazky vůči Severoatlantické alianci.

Armáda pro tento případ připravila operační plán, který je prvním takovým v historii Spolkové republiky Německo. Podle plánu by měl bundeswehr pomáhat se zajištěním bezpečnosti, podporou obyvatel, řízením dopravy a logistikou. Dále by mělo vzniknout 18 dekontaminačních skupin, které se ujmou dezinfikování prostor.

Kam dál?
Bundeswehr bude nasazený, až se vyčerpají civilní kapacity, uvedla německá ministryně obrany (20.3. 2020)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

---

Nic nás neohrožuje více než koronavirus, říká kanadská armáda a mobilizuje se

Kanadská armáda v současnosti nevidí žádnou větší hrozbu, než je pandemie koronaviru, a chystá se mobilizovat až 24 tisíc vojáků. „Ozbrojené složky tu jsou vždy, když je Kanada potřebuje,“ ujistil ministr obrany Harjit Sajjan.

Armáda zřídí deset jednotek okamžité reakce, které budou odpovídat na lokální žádosti o pomoc. V pobřežních oblastech by mělo asistovat námořnictvo. V plné připravenosti jsou také jednotky kanadských rangerů z řad původních obyvatel.

Kam dál?
Kanadská armáda se připravuje na pandemii koronaviru (5.3. 2020)

Zdroj: National Post (Kanada)

---

Pentagon omezil informování o koronaviru v řadách vojáků, zatímco armáda hlásí první úmrtí

Americké ministerstvo obrany zakázalo vojenským základnám a velitelstvím, aby zveřejňovaly počty případů nákazy koronavirem. Ministr obrany Mark Esper chce nově zveřejňovat jen souhrnná data. „Nebudeme specifikovat čísla, protože by to mohlo odhalit informace o tom, kde jsme více postiženi než jinde,“ vysvětlil Esper, podle něhož je třeba chránit operační bezpečnost.

Mezitím americká armáda hlásí první případ úmrtí na koronavirus. Podlehl mu 57letý kapitán z Národní gardy. „Zprávy o této smrti posilují naše odhodlání, abychom ještě více spolupracovali s našimi partnery na zastavení šíření COVID-19,“ prohlásil k úmrtí Esper.

Kam dál?
Pentagon: Podpora armády v boji s koronavirem je možná, ale zahrnuje „kompromisy“ (17.3. 2020)

Zdroj: The Hill (USA), Military.com (USA)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.